Donald Tusk reaguje na słowa prezydenta. "Napluł na polski rząd"

Polska
Donald Tusk reaguje na słowa prezydenta. "Napluł na polski rząd"
PAP/Rafał Guz
Donald Tusk

"Pojechać do Waszyngtonu na szczyt NATO, żeby napluć w telewizyjnym wywiadzie na polski rząd i zapowiedzieć kolejne weta" - tak Donald Tusk ocenił wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy. "Wstyd" - dodał. Prezydent w trakcie pobytu w USA udzielił kilku wywiadów.

Premier Donald Tusk w mediach społecznościowych ostro ocenił wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA.

 

Donald Tusk o prezydencie w USA. "Napluł na polski rząd"

 

"Pojechać do Waszyngtonu na szczyt NATO, żeby napluć w telewizyjnym wywiadzie na polski rząd i zapowiedzieć kolejne veta" - napisał w środę po południu Tusk.

 

Premier dodał, że "nie na tym polega misja prezydenta". "Wstyd" - zakończył wpis.

 

Prezydent Andrzej Duda w USA. Udzielił wywiadu stacjom telewizyjnym

Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda udzielił kilku wywiadów dla stacji telewizyjnych. We wtorek wieczorem wypowiedział się dla Polsat News, TVN24 i FOX News. W środę rano pojawił się w TV Republice.

 

W rozmowie ze stacją został poproszony o ocenę sprawy ks. Michała Olszewskiego, przedstawiciela Fundacji Profeto, który jest jednym z dziesięciu podejrzanych w śledztwie Prokuratury Krajowej, dotyczącym nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Obecnie ksiądz przebywa w areszcie.

 

ZOBACZ: Szczyt w Waszyngtonie. Prezydent o tym, czego oczekuje od przywódców

 

W opublikowanym przez tygodnik "Sieci" liście Olszewski pisał, że w areszcie odmawiano mu wody oraz skorzystania z toalety, był budzony w nocy włączaniem światła, miał doświadczyć złego traktowania ze strony policjantów i funkcjonariuszy ABW.

 

Duda stwierdził, że "sprawa wymaga rzetelnego sprawdzenia".

USA. Andrzej Duda: Mamy do czynienia z czystym i oczywistym bezprawiem

- Ja tylko zwracam uwagę, że mamy obecnie do czynienia w Polsce, bo to na pewno tak jest, z absolutnym pokazem hipokryzji ze strony wszelkich instytucji europejskich, wszelkich NGO-sów europejskich i itd. Dochodzi do drastycznego łamania prawa i konstytucji w Polsce w ciągu ostatniego pół roku (...) mamy do czynienia z czystym i oczywistym bezprawiem - mówił prezydent.

 

A jednocześnie - dodał - "mamy do czynienia z kolejnymi przedstawicielami Komisji Europejskiej, którzy przyjeżdżają i opowiadają o przywracaniu w Polsce praworządności".

 

ZOBACZ: Andrzej Duda w Waszyngtonie. Weźmie udział w szczycie NATO

 

- Bredzą po prostu oczywiste kłamstwa prosto w oczy polskiemu społeczeństwu, udając że nie widzą, z czym w istocie mają do czynienia, a wielu z nich wprost mówi: cel uświęca środki, trzeba przywrócić praworządność, w związku z czym przywracamy praworządność pałką i batem - powiedział Duda.

 

Prezydent zaznaczył, że sprawa Funduszu Sprawiedliwości, jeżeli są twierdzenia, że doszło do jakichś nieprawidłowości, wymaga szczegółowego wyjaśnienia dla dobra publicznego.

Prezydent w Waszyngtonie o rządzie Tuska: Najgłośniej "złodziej" krzyczy złodziej

Duda ocenił ponadto, że "w obecnej sytuacji porządku prawnego, praworządności, w jakiej znajduje się Polska" od czasu, kiedy premierem jest Donald Tusk, "wszystkie takie twierdzenia o brutalnym łamaniu prawa są wysoce prawdopodobne".

 

W tym kontekście oświadczył, że nie ma wątpliwości, iż to premier Tusk wydał "polityczne polecenie" wkroczenia przez policję do Pałacu Prezydenckiego, by aresztować Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

 

Duda stwierdził również, że "strasznie się wrzeszczy teraz", że w trakcie rządów PiS wszędzie była kradzież. - A najgłośniej "złodziej" krzyczy złodziej" - powiedział prezydent.

Duda w Polsat News: Rosja jest największym zagrożeniem dla wolnego świata

W wywiadzie dla telewizji Polsat News prezydent mówił o tym, czego oczekuje od przywódców Sojuszu.

 

- Chciałbym usłyszeć, że NATO mówi jednym głosem, że każda piędź ziemi Sojuszu, którego częścią jest także Polska, będzie w jednakowy sposób broniona - powiedział Andrzej Duda w rozmowie z Magdą Sakowską przed szczytem NATO w Waszyngtonie.

 

- Chcę usłyszeć także deklarację, że Rosja jest największym zagrożeniem dla wolnego świata - zaznaczył i dodał, że Rosja nie może wygrać wojny w Ukrainie.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński uderza w Donalda Tuska. "Podporządkowanie Niemcom"

 

W TVN24 prezydent Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy dotyczącej częściowej depenalizacji i dekryminalizacji aborcji do dwunastego tygodnia ciąży.

 

Na rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniu Sejm ma przeprowadzić drugie czytanie złożonego przez Lewicę projektu zmian w Kodeksie karnym dotyczącego m.in. zniesienia kary więzienia za przeprowadzenie lub pomoc w dokonaniu aborcji za zgodą kobiety.

 

W wywiadzie udzielonym stacji FOX News prezydent podkreślił wagę relacji polsko-amerykańskich.

 

- Polityka USA w zakresie budowanie systemów bezpieczeństwa jest stabilna i ja, jako prezydent Polski, niezwykle to cenię. To ma fundamentalne znaczenie - przekazał.

 

Podczas rozmowy zaznaczył, że najważniejsze dla Polski jest, żeby polityka NATO była stabilna. - Sojusz musi się umacniać, pokazywać swoją jedność, a przede wszystkim musi prowadzić twardą, konsekwentną politykę - oświadczył Duda. 

 

ZOBACZ: Reparacje wojenne od Niemiec. Andrzej Duda: To my ponieśliśmy gigantyczne straty

 

Prezydent Andrzej Duda przebywa w Waszyngtonie, gdzie bierze udział w szczycie NATO. W tym roku obchodzona jest 75. rocznica podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego, na mocy którego powstał Sojusz Północnoatlantycki.

Michał Blus / msm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie