Szczyt w Waszyngtonie. Prezydent o tym, czego oczekuje od przywódców

Świat
Szczyt w Waszyngtonie. Prezydent o tym, czego oczekuje od przywódców
Polsat News
Andrzej Duda

- Chciałbym usłyszeć, że NATO mówi jednym głosem, że będziemy bronieni jednakowo - przekazał Andrzej Duda w Polsat News przed szczytem Sojuszu w Waszyngtonie. Dodał, że Rosja nie może wygrać wojny w Ukrainie. Prezydent odniósł się także do nadchodzących wyborów w USA. - Nie obawiam się prezydentury Trumpa - stwierdził. 

- Chciałbym na spotkaniu usłyszeć, że NATO mówi jednym głosem, że każda piędź ziemi Sojuszu, którego częścią jest także Polska, będzie w jednakowy sposób broniona - powiedział Andrzej Duda w rozmowie z Magdą Sakowską przed szczytem NATO w Waszyngtonie.

 

- Chcę usłyszeć także deklarację, że Rosja jest największym zagrożeniem dla wolnego świata - zaznaczył i dodał, że Rosja nie może wygrać wojny w Ukrainie.

Szczyt w Waszyngtonie. Andrzej Duda o tym, czego oczekuje od przywódców

Prezydent zapytany o możliwe scenariusze konfliktu w Ukrainie powiedział, że "NATO nie wykorzystuje swoich wszystkich możliwości". - Sojusz Północnoatlantycki ma przecież broń atomową. Ale NATO jest sojuszem obronnym - zaznaczył Duda. 

 

ZOBACZ: Andrzej Duda w Waszyngtonie. Weźmie udział w szczycie NATO

 

- Jeżeli mówimy o działaniu mniej radykalnym niż użycie broni masowego rażenia, czyli o włączeniu się w konflikt sił zbrojnych NATO, to nie wiem, czy to się mieści w ramach sojuszu obronnego - zaznaczył prezydent i dodał, że "tutaj miałby wątpliwości".

 

- Dlatego Sojusz wspiera Ukrainę, ale powinno to robić bardziej niż do tej pory - przekazał Duda.

 

WIDEO: Szczyt w Waszyngtonie. Prezydent o tym, czego oczekuje od przywódców 

 

 

Prezydent został zapytany także o zestrzeliwanie przez Polskę rosyjskich rakiet. Premier Donald Tusk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej z Wołodymyrem Zełenskim poruszył tę kwestię.

 

- To w istocie użycie broni NATO przeciwko rakietom Rosji. Jest to rozwiązanie idące nieco dalej niż obecne działania Sojuszu. Ale Ukraina o to prosi - zaznaczył Duda. 

 

- Daleki jestem od tego, aby twierdzić, że to jakieś wielkie przekroczenie ze strony NATO, skoro z rosyjskimi przekroczeniami mamy do czynienia często - wyjaśnił.

Andrzej Duda: Nie obawiam się prezydentury Trumpa

Magda Sakowska zapytała prezydenta o możliwy powrót Donalda Trumpa do Białego Domu.

 

- Trump posługuje się językiem ostrym, pozbawionym jakiejkolwiek poprawności politycznej - powiedział Duda. - On jest biznesmenem. Za jego kadencji relacje Polski ze Stanami Zjednoczonym układały się bardzo dobrze. Rozwijana była współpraca gospodarcza - dodał.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda w Chinach. "Wojna na Ukrainie to zamach na swobodę handlu"

 

- Nie obawiam się prezydentury Trumpa - zaznaczył prezydent i przekazał, że "Donald Trump nie odda swoich ogromnych wpływów na Ukrainie". 

 

- Wierzę, że dzięki naszej determinacji uda się pogłębić relacje USA - Europa, niezależnie od tego kto będzie w Białym Domu - powiedział Duda. 

 

Prezydent Andrzej Duda przebywa w Waszyngtonie, gdzie bierze udział w szczycie NATO. W tym roku obchodzona jest 75. rocznica podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego, na mocy którego powstał Sojusz Północnoatlantycki.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie