NIK składa zawiadomienia do prokuratury. W tle przekop Mierzei Wiślanej

aktualizacja: Polska
NIK składa zawiadomienia do prokuratury. W tle przekop Mierzei Wiślanej
Polsat News
Przekop Mierzei Wiślanej

Najwyższa Izba Kontroli złożyła dwa zawiadomienia do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa w związku z budową przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Izba podkreśliła, że chodzi o przekroczenie uprawnień oraz wydawanie środków publicznych bez upoważnienia. Według kontrolerów inwestycja była realizowana "z naruszeniem zasad rzetelności, legalności, gospodarności i celowości".

Złożenie dokumentacji ma związek z kontrolami dotyczącymi "planowania i realizacji budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" - czytamy w komunikacie NIK. Działania te zostały przeprowadzone w Ministerstwie Infrastruktury oraz Urzędzie Morskim w Gdyni.

 

ZOBACZ: Wyniki kontroli NIK. "System nadzoru nad służbami jest nieskuteczny"

NIK składa zawiadomienia do prokuratury. W tle przekop Mierzei Wiślanej

Poza skierowaniem wniosków do prokuratury w sprawie przekroczenia uprawnień, Izba skierowała także zawiadomienie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych w związku z "dokonywaniem wydatków środków publicznych bez upoważnienia".

 

"W toku kontroli NIK ustaliła m.in., że dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni do czasu aktualizacji programu w 2020 r. zaciągał zobowiązania w celu sfinansowania jego realizacji przekraczając o 157,7 mln złotych całkowity budżet programu, ze środków budżetu programu dokonywał wydatków na cele niesłużące jego realizacji, a istotną część skontrolowanych zadań inwestycyjnych realizował z naruszeniem zasad rzetelności, legalności, gospodarności i celowości" - czytamy w komunikacie NIK. 

 

ZOBACZ: Marian Banaś zapowiada zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o Ministerstwo Sportu

 

Ponadto - jak dodano - ówczesny minister ds. gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk "nie określił w sposób realny niezbędnego zakresu rzeczowego i finansowego inwestycji". 

Śledztwo ws. przekopu Mierzei Wiślanej

NIK wykazała, że w trakcie prac nad nowelizacją uchwały Rady Ministrów prowadzonych w latach 2019-2020 resort nie poinformował gabinetu, że "wartość inwestycji wzrośnie o ponad 100 proc. i tym samym straciła ona uzasadnienie ekonomiczne".

 

ZOBACZ: Raport NIK ws. Orlenu. Marian Banaś podał datę

 

"Minister, sprawując nadzór nad działalnością dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, nie podejmował interwencji mających na celu doprowadzenie do zgodności działań dyrektora Urzędu z przepisami obowiązującego prawa, świadomie akceptował takie działania, uzasadniając to racjonalnością postępowania, a nawet wprowadził dyrektora Urzędu w błąd" - przekazała Izba.

 

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że w wyniku złożonych zawiadomień we wtorek 18 czerwca Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w jednej ze spraw. 

 

ZOBACZ: Były premier w tarapatach. Prokuratura wszczęła śledztwo


Ponadto rzecznik dyscypliny finansów publicznych "wystąpił z wnioskiem o ukaranie do przewodniczącego Międzyresortowej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej".

Przekop na Mierzei Wiślanej. Rząd zapowiada kolejną inwestycję

W marcu minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował, że rząd sfinansuje powstanie toru wodnego przed portem w Elblągu. Prace pogłębiarskie mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

 

ZOBACZ: CPK powstanie? Media: Premier Donald Tusk zdecydował

 

Klimczak zapowiedział przekazanie 30 milionów złotych na realizację inwestycji. Dzięki niej statki będą w stanie dotrzeć do portu. Do przeprowadzenia projektu konieczna będzie współpraca rządu, samorządu i władz portu.

 

Tor wodny połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Prace nad pogłębieniem mają się rozpocząć w 2024 roku.

mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie