Marian Banaś zapowiada zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o Ministerstwo Sportu

Polska
Marian Banaś zapowiada zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o Ministerstwo Sportu
PAP/Radek Pietruszka
Marian Banaś

- NIK złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - powiedział prezes NIK Marian Banaś. W trakcie kontroli wykazano, że resorcie sportu pieniądze przekazywano podobnie, jak w przypadku Funduszu Sprawiedliwości.

Marian Banaś we wtorek był gościem w Studiu PAP. Powiedział że Najwyższa Izba Kontroli prowadzi obecnie kontrole w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Narodowym Instytucie Wolności i Ministerstwie Sportu.

 
Na jaw wyszło, że w wymienionych instytucjach zauważono "podobne zjawiska i mechanizmy" jak te, które miały miejsce w związku z przyznawaniem środków w ramach działalności Funduszu Sprawiedliwości.  

Zawiadomienie do prokuratury ws. Ministerstwa Sportu

- Chodzi o podobne mechanizmy, że w sposób mało przejrzysty, niegospodarny, z naruszeniem prawa były przyznawane te środki" - wyjaśnił szef NIK. 

 

ZOBACZ: Raport NIK ws. Orlenu. Marian Banaś podał datę


Banaś powiedział, że wciąż trwa analiza zebranych dowodów i dokumentów, ale w przypadku Ministerstwa Sportu jest już decyzja. Zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełniania przestępstwa jest w trakcie przygotowania.

 
- Takie zawiadomienie już jest przygotowane - powiedział Banaś. 


Według Banasia w przypadku Ministerstwa Sportu miało dojść do "niegospodarnego wydatkowania środków publicznych, w pewnym sensie nadużycia władzy i również traktowanie tego jako własności prywatnej".

 

ZOBACZ: Stanisław Tyszka o propozycji skorzystania z Funduszu Sprawiedliwości. Podał nazwiska

 
Prezes NIK nie zdradził jednak szczegółów dotyczących sprawy, ponieważ te nie są jeszcze ustalone. Na razie nie rozstrzygnięto nawet, czy będzie to "zawiadomienie w sprawie czy przeciwko konkretnym osobom". 

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie