Działania Iranu w Izraelu? Media: Mogą nastąpić w najbliższych godzinach

Świat
Działania Iranu w Izraelu? Media: Mogą nastąpić w najbliższych godzinach
Associated Press/Omar Sanadiki
Konsulat Iranu w Damaszku zniszczony przez Izrael

W ciągu kilku godzin może dojść do bezpośredniego, odwetowego ataku Iranu na Izrael. Według amerykańskich urzędników Izraelczycy mogą mieć problem z jego odparciem. Wcześniej premier Netanjahu zapewniał jednak, że są przygotowani.

Dwaj amerykańscy urzędnicy powiedzieli CBS News, że w piątek spodziewają się "poważnego irańskiego ataku na Izrael". Prawdopodobnie wykorzystają ponad 100 dronów i dziesiątki pocisków wymierzonych w cele wojskowe w tym kraju. 

 

ZOBACZ: Joe Biden krytykuje Izrael. "To błąd"

 

Według danych służb Izraelczycy mogą mieć problem z obroną przed atakiem na taką skalę. Teheran nigdy nie zapowiadał, czy zdecyduje się na odwet, ale jest on przez nich uważany za nieuchronny. "Iran poprzysiągł zemstę" - podkreśla portal. 

Iran-Izrael. Istnieje obawa eskalacji wojny

Do ataku może dojść w każdej chwili, dlatego też Departament Stanu USA ostrzegł swoich obywateli przebywających w Izraelu, aby nie podróżowali poza główne miasta, które są lepiej chronione przed nadchodzącym ostrzałem rakietowym przez krajowy system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła. 

 

ZOBACZ: Izrael. Zapadła ważna decyzja. Pierwszy raz od ataku Hamasu

 

- Ktokolwiek nas skrzywdzi, my skrzywdzimy ich - zapewnił w czwartek premier Benjamin Netanjahu, odwiedzając żołnierzy w bazie lotniczej Sił Obronnych Izraela. - Jesteśmy przygotowani, zarówno w defensywie, jak i w ofensywie - dodał. 

 

Jeśli irańskie siły zdecydują się na bezpośredni atak na Izrael, istnieje obawa, że może to zmienić trwającą wojnę Izraela przeciwko irańskiemu sojusznikowi, Hamasowi, w znacznie szerszy konflikt regionalny.

 

ZOBACZ: Rozmowa Joe Bidena z Benjaminem Netanjahu. Prezydent USA ostrzega Izrael

 

Przypomnijmy, że 1 kwietnia doszło do ataku na irańską placówkę dyplomatyczną w stolicy Syrii. Jego celem był znajdujący się w pobliżu ambasady budynek konsulatu. Zarówno media lokalne, jak i te kontrolowane przez Teheran obarczyły winą Izrael. W nalocie zmarło 11 osób, w tym dwóch wysokich rangą dowódców brygady Al-Kuds, należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie