Joe Biden krytykuje Izrael. "To błąd"

Świat Aleksandra Boryń / sgo / polsatnews.pl
Joe Biden krytykuje Izrael. "To błąd"
PAP/EPA/WILL OLIVER
Biden krytykuje prezydenta Izraela

Prezydent Stanów Zjednoczonych w krytyczny sposób skomentował decyzje podejmowane przez premiera Izraela w Strefie Gazy. - Nie zgadzam się z ich (izraelskim) podejściem - przekazał Joe Biden. Wezwał również do natychmiastowego przerwania działań wojennych oraz do umożliwienia przepływu pomocy humanitarnej.

- Sądzę, że to, co zrobiono, to błąd. Nie zgadzam się z ich (izraelskim) podejściem" - powiedział we wtorek Joe Biden w wywiadzie dla hiszpańskojęzycznej stacji telewizyjnej Univision zapytany o to, jak Benjamin Netanjahu radzi sobie z wojną.

Joe Biden krytykuje Benjamina Netanjahu

Prezydent USA dodał, że izraelski atak w zeszłym tygodniu, w którym zginęło siedmiu pracowników organizacji zajmującej się dostarczaniem pomocy humanitarnej, poskutkował napiętą rozmową telefoniczną z premierem Izraela. Biden określił ten incydent jako "oburzający".

 

ZOBACZ: Wojna Izraela z Hamasem. Donald Trump: Benjamin Netanjahu powinien szybko zakończyć wojnę

 

- To czego się domagam, to przerwanie ognia przez Izrael na sześć - osiem najbliższych tygodni i całkowity, swobodny dostęp dla dostaw żywności i leków dla Gazy - poinformował prezydent Stanów Zjednoczonych. Dodał, że "nie ma żadnego usprawiedliwienia dla wstrzymywania takich dostaw i powinny być one natychmiast wznowione".

 

Biden powiedział też, że rozmawiał "ze wszystkimi, z Saudyjczykami, Jordańczykami, Egipcjanami, którzy są gotowi pomóc w dostarczaniu żywności dla ludności Gazy".

Biden zmienia politykę USA ws. Izraela

Jak podkreśla agencja AFP były to jedne z najostrzejszych krytycznych wypowiedzi amerykańskiego prezydenta pod adresem Netanjahu. Co więcej, jego uwagi na temat zawieszenia broni oznaczają zmianę w podejściu do prowadzonej polityki, bowiem wcześniej USA twierdziło, że ciężar spoczywa na Hamasie, aby zgodzić się na rozejm i uwolnienie zakładników. W obliczu katastrofy humanitarnej i masowych bombardowań przeprowadzonych przez Izrael, Biden nieco zmienił swoje stanowisko. 

 

Ponadto w ub. tygodniu, podczas rozmowy telefonicznej z izraelskim premierem, Biden po raz pierwszy zasygnalizował ewentualność uzależnienia dalszej pomocy USA dla Izraela od podjęcia przez stronę izraelską "istotnych kroków" na rzecz poprawy sytuacji ludności Gazy. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie