Izrael. Zapadła ważna decyzja. Pierwszy raz od ataku Hamasu

Świat Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Izrael. Zapadła ważna decyzja. Pierwszy raz od ataku Hamasu
AP
Izrael zwiększy możliwość docierania pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

Po ataku na konwój humanitarny i naciskach ze strony Stanów Zjednoczonych Izrael zdecydował się tymczasowo otworzyć port Aszdod i przejście graniczne Erez. Ma to umożliwić dostawy pomocy humanitarnej, dzięki czemu sytuacja w Strefie Gazy ulegnie poprawie.

W piątek kancelaria premiera Izraela poinformowała, że w celu poprawy sytuacji humanitarnej tymczasowo otworzy port Aszdod i po raz pierwszy od 7 października 2023 r. otworzy przejście graniczne Erez w północnej części Strefy Gazy.

 

- Wzrost pomocy zapobiegnie kryzysowi humanitarnemu i ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia kontynuacji walk i osiągnięcia celów wojny – podkreśliła kancelaria izraelskiego premiera.

Izrael zwiększy możliwość docierania pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

Tel Awiw zwiększy także pomoc z Jordanii transportowaną przez przejście Kerem Szalom. Jak pisze "Times of Israel" decyzje zapadły w następstwie ataku na konwój World Central Kitchen i po napiętej rozmowie premiera Izraela Benjamina Netanjahu z prezydentem USA Joe Bidenem.

 

ZOBACZ: Rozmowa Joe Bidena z Benjaminem Netanjahu. Prezydent USA ostrzega Izrael

 

Kancelaria premiera Izraela ogłosiła otwarcie nowych przejść dla dostaw pomocy humanitarnej po tym jak prezydent USA wskazał, że polityka jego administracji dotycząca wojny Izraela z Hamasem może się radykalnie zmienić, jeśli Izrael nie podejmie działań, by zaradzić kryzysowi humanitarnemu i chronić pracowników organizacji humanitarnych.

 

Biden jasno zakomunikował, że Izrael musi "ogłosić i wdrożyć szereg konkretnych i wymiernych kroków, aby zaradzić stratom wśród ludności cywilnej, cierpieniom humanitarnym i poprawić bezpieczeństwo pracowników organizacji humanitarnych" - podał w oświadczeniu Biały Dom. 

Izrael. Nacisk ze strony USA przyniósł rezultat

Decyzje Izraela zostały przyjęte z zadowoleniem przez Waszyngton. Biały dom wezwał sojusznika do ich natychmiastowego wdrożenia. Stany Zjednoczone również planują podjąć kroki, które zwiększą dostawy pomocy humanitarnej. Pentagon podał, że wojsko amerykańskie planuje budowę molo u wybrzeży Strefy Gazy. Ma być gotowe pod koniec tego miesiąca lub na początku maja, jak zadeklarował sekretarz prasowy resortu obrony USA Pat Ryder.

 

- W tym momencie wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem – zadeklarował Ryder. Zaznaczył, że Izrael zgodził się zapewnić bezpieczeństwo na brzegu podczas przesyłania i dystrybucji pomocy, ale szczegóły są wciąż opracowywane.

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie