Wybory samorządowe 2024. Liczenie głosów [ZAPIS RELACJI]

Polska
Wybory samorządowe 2024. Liczenie głosów [ZAPIS RELACJI]
PAP/Tomasz Gzell
Wybory samorządowe 2024

Dzień po pierwszej turze wyborów samorządowych - 8 kwietnia - trwa liczenie głosów. O przebiegu i nowych informacjach Państwowej Komisji Wyborczej pisaliśmy dla was w tej relacji.

Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy relację na żywo. Dziękujemy za jej śledzenie!

W wyborach do sejmiku w woj. zachodniopomorskim wygrywa KO z wynikiem 38,88 proc. głosów, PiS uzyskał 25,05 proc, Trzecia Droga - 10,61 proc., OK Samorząd - 8,41 proc., Lewica - 7,87 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 5,65 proc.

- Po czym poznać, że ktoś przegrał wybory? Kiedy kombinuje, jak koń pod górę i mówi: gdyby wziąć to, a gdyby zsumować wyniki, to się okaże, że nie jest tak źle - mówił w "Gościu Wydarzeń" Radosław Fogiel z PiS.

Czytaj na stronie polsatnews.pl. 

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do sejmiku małopolskiego - z wynikiem 43,9 proc. partia utrzymała samodzielną większość. "Dziękuję naszym wyborcom za zaufanie" - napisała była premier Beata Szydło, pochodząca z tego regionu. Do sejmiku województwa dostała się m.in. była kurator oświaty Barbara Nowak.

Czytaj więcej.

 

W wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego zwyciężyło PiS z wynikiem 33,16 proc., Koalicja Obywatelska uzyskała 31,52 proc.; Trzecia Droga - 16,54 proc.; Lewica - 6,94 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 6,84 proc.

Badania exit poll przeprowadzone przez Ipsos wskazywały, że wygra Koalicja Obywatelska z wynikiem 33 procent głosów. Drugie miejsce miało zająć Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 32,4 procent głosów. 

 

"Koalicja w sejmikach województwa z PiS? NIE MA OPCJI" - napisał wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

Była kurator małopolska Barbara Nowak z PiS dostała się do sejmiku województwa małopolskiego. Z danych PKW wynika, że otrzymała więcej głosów niż znajdujący się na drugim miejscu na liście Mateusz Małodziński, co zagwarantowało jej sukces.

Czytaj więcej.

Kolejna konferencja PKW zaplanowana jest na wtorek na godz. 12. Być może wtedy poznamy zbiorcze wyniki wyborów.

W wyborach do rady Warszawy KO uzyskała 37 mandatów, PiS - 15, a Lewica osiem.

Mateusz Morawiecki odpowiedział na wpis Donalda Tuska: "Kolejna setka jak sto konkretów - taki sukces, że tłumaczyć się trzeba".

 

W wyborach do sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego wygrała Koalicja Obywatelska uzyskując 34,9 proc., przed PiS - 30,73 proc. i Trzecią Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni - 16,62 proc.

Wśród tych, którzy uzyskali największe poparcie jest marszałek województwa Marcin Kuchciński (KO) - 24 685 głosów, Bogusława Orzechowska (PiS) - 19 365 głosów, Małgorzata Kopiczko (PiS) - 16 915 głosów oraz Robert Turlej (KO) - 16 125 głosów.

"Jak długo koalicjanci Tuska zniosą takie upadlanie? Przed wyborami zniechęcał do głosowania na Trzecią Drogę, a po wyborach mówi o zwycięstwie koalicji. Donaldzie Tusku, przegrałeś. Pogódź się z tym" - napisał Mariusz Błaszczak, były minister obrony narodowej.

"W stu (tak, stu!) największych miastach Polski PiS przegrał pierwszą turę. W każdym z nich. Tylko w szesnastu weszli do drugiej tury. W sejmikach - jedenaście do pięciu dla Koalicji. Wiem, zawsze może być lepiej" - skomentował premier Donald Tusk.

W ciągu całej niedzieli wyborczej doszło do 579 zdarzeń związanych z wyborami - poinformował zastępca przewodniczącego PKW sędzia Wojciech Sych.

 

W wyborach do sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego zwyciężyła KO z wynikiem 34,90 proc., PiS uzyskał 30, 73 proc., TD - 16,62 proc., Konfederacja i BS- 7,47 proc, a Lewica -6,3 proc.

W wyborach do sejmiku woj. łódzkiego zwyciężyło PiS z wynikiem 37,57 proc., KO uzyskała 30,41proc.,TD - 14,21 proc., Konfederacja i BS - 6,62 proc., a Lewica - 6,35 proc. 

Burmistrz Trzebnicy, którym od czterech kadencji jest Marek Długozima, wygrał tegoroczne wybory już w pierwszej turze dzięki temu, że czworo jego rywali zgromadziło łącznie o jeden głos mniej. Burmistrz dostał 5077 głosów (50,00 proc.), a przeciwnicy w sumie 5076. Ten głos przesądził, że nie ma drugiej tury.

 

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak przekazał, że "liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 mln 5 tys. 937 osób".

W obwodach, z których otrzymano dane oddano 15 mln 63 tys. 523 głosów ważnych, czyli 51,93 proc. liczby osób uprawnionych do głosowania w tych obwodach. Marciniak powiedział, że frekwencja w niedzielnych wyborach samorządowych kształtuje się teraz "bliżej 52 proc."

Ubiegający się o reelekcję prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zachęcał swój elektorat do liczniejszego udziału w głosowaniu za dwa tygodnie, gdzie w II turze zmierzy się z Waldemarem Szumnym z PiS. Rosną szanse kandydata PiS - ocenił.

W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,70 proc., Trzecia Droga 10,32 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 6,63; Lewica - 6,25.

- Do pełni szczęścia już dużo nie brakuje. Ale musimy otrzymać protokoły wyników głosowania z wszystkich obwodów - powiedział Sylwester Marciniak.

W wyborach do sejmiku woj. wielkopolskiego zwyciężyła KO z wynikiem 32,01 proc.; PiS uzyskał 26,90 proc., Trzecia Droga - 17,49 proc., Lewica - 7,64 proc.

Podczas konferencji PKW opisywane są zdarzenia w lokalach wyborczych, w których potrzebna była interwencja policji. W jednym z lokali w Przemyślu doszło do rozszczelnienia instalacji.

Z lokalu ewakuowano urnę, a wybory zostały dokończone w lokalu zastępczym.

PKW przekazała, że posiada dane z 99,9 proc. obwodów głosowania w wyborach do sejmików województw.

- W przypadku wyników wyborów do rad powiatów mamy dane z 99,94 proc. - powiedział szef PKW Sylwester Marciniak.

Trwa konferencja Państwowej Komisji Wyborczej.

15 mandatów dla PiS w 30-osobowym sejmiku województwa podlaskiego, 8 - dla KO, 6 - dla Trzeciej Drogi, jeden dla KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.

"Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w Małopolsce! Utrzymujemy samodzielną większość w sejmiku województwa. Dziękuję naszym wyborcom za zaufanie. Małopolska będzie się mogła nadal bezpiecznie rozwijać, zarządzana z troską o województwo i jego mieszkańców" - napisała była premier Beata Szydło.

Janusz Zemanek nie wywalczył reelekcji na wójta gminy Wilkowice w powiecie bielskim. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakty, że nie miał żadnych kontrkandydatów. Mimo to nie uzyskał wymaganego progu ponad 50 proc. poparcia. Teraz o obsadzeniu stanowiska, zgodnie z zapisami prawa, zdecyduje miejscowa rada gminy podczas tajnego głosowania.

Czytaj więcej.

Ubiegający się o reelekcję Grzegorz Mackiewicz został wybrany w pierwszej turze na prezydenta Pabianic k. Łodzi, uzyskując 55,93 proc. głosów. Mackiewicz rządzi Pabianicami od 2014 roku.

Taką samą liczbę głosów w wyborach na radnego gminy Dolsk (woj. wielkopolskie) otrzymało dwóch kandydatów: Szymon Taciak i Dawid Ksoń. Zgodnie z art. 443 Kodeksu wyborczego o zwycięstwie jednego z nich rozstrzygnęło losowanie.

Na dwóch kartkach zapisane zostały imiona i nazwiska kandydatów. Członkini komisji wyborczej umieściła je w pudełku, a następnie wylosowana została kartka z danymi Szymona Taciaka. Po losowaniu sporządzono protokół i opublikowano wyniki głosowania - co jako pierwszy opisał serwis Onet.

 

W wyborach do sejmiku województwa dolnośląskiego zwyciężyła KO z wynikiem 33,52 proc. PiS uzyskało 27,48 proc., Trzecia Droga 11,43 proc., Bezpartyjni Samorządowcy 10,55 proc., Lewica 7,05 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy 6,19 proc

W wyborach do sejmiku województwa małopolskiego zwyciężyło PiS z wynikiem 43,9 proc.; KO uzyskała 25,94 proc., Trzecia Droga - 12,39 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 7,95 proc.

Rafał Trzaskowski wygrał wybory na prezydenta stolicy z wynikiem 57,41 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

- Jestem kandydatem, który ma program i mówi o konkretach dla miasta - przekonywał Robert Szewczyk (KO), który przeszedł do II tury wyborów na prezydenta Olsztyna (32,81 proc.). Jego rywalem będzie startujący z własnego komitetu były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski (21,16 proc.).

- Będę przypominał, mówił o programie wyborczym, jaki mamy dla Olsztyna. O tym, że najważniejszy jest człowiek i inwestycje, które będą wspierały mieszkańców. O tym, że to ma być prezydentura dialogu, rozmowy i otwartości na wszystkich - zadeklarował.

Druga tura wyborów rozstrzygnie, kto zostanie prezydentem Bełchatowa. Przeszli do niej walcząca o reelekcję Mariola Czechowska i Patryk Marjan.

Podział mandatów do rady miasta Gdańsk: KO - 25 mandatów, PiS - 8 mandatów, KWW Wspólna Gdańska Droga 2050 - 1 mandat.

"Wielki sukces Miasto Jest Nasze w wyborach! W radach aż 6 dzielnic nasze stowarzyszenie będzie miało aż radnych!" - czytamy na profilu stowarzyszenia.

Zarówno w Mińsku Mazowieckim, jak i Sulejówku w I turze wyborów samorządowych wygrali obecni burmistrzowie - Marcin Jakubowski (KO) oraz Arkadiusz Śliwa (PiS).

Urzędujący prezydent Tomaszowa Mazowieckiego (woj. łódzkie) Marcin Witko został ponownie wybrany w pierwszej turze wyborów na włodarza tego miasta

"Serdecznie Wam dziękuję za każdy głos! To dla mnie gigantyczne zobowiązanie. Zrobię wszystko, żeby Was nie zawieść i nadal wspólnie rozwijać nasze miasto" – napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

 

W wyborach do sejmiku województwa śląskiego zwyciężyła KO z wynikiem 32,41 proc. głosów. PiS uzyskał 31,09 proc., Trzecia Droga 10,62 proc., Lewica 8,22 proc., Konfederacja 6,86 proc. 

W wyborach do sejmiku województwa lubelskiego zwyciężył PiS z wynikiem 47,17 proc. KO uzyskała 19,18 proc., Trzecia Droga - 15,19 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 8,66 proc., a Lewica - 4,73 proc.

Podział mandatów do Rady Miejskiej Łodzi: KO - 28 mandatów; PiS - 8 mandatów; Trzecia Droga - 1 mandat.

W wyborach do sejmiku województwa podkarpackiego zwyciężyło PiS z wynikiem 51,96 proc.; KO uzyskała 16,26 proc.; Trzecia Droga 12,35 proc.; Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy 9,91 proc.

W wyborach do sejmiku województwa podlaskiego zwyciężył PiS z wynikiem 43,47 proc. KO uzyskała 22,75 proc., Trzecia Droga 16,45 proc., a Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy 9,95 proc. - wynika z danych PKW ze 100 proc. obwodów głosowania.

 

W wyborach do sejmiku województwa lubuskiego zwyciężyła KO z wynikiem 34,73 proc.; PiS uzyskało - 25,04 proc., Trzecia Droga - 18,67 proc.; Lewica - 8,33 proc.; Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 6,24 proc. 

Urzędująca prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zdobyła 57,95 proc. oddanych głosów i została wybrana na drugą kadencję.

Obecny burmistrz Zielonki Kamil Iwandowski zwyciężył w pierwszej turze wyborów z poparciem 62,49 proc. W Wołominie, Markach, Kobyłce i Ząbkach będzie dogrywka. Z obecnymi burmistrzami zmierzą się nowi kandydaci.

W Wołominie burmistrza wybiorą mieszkańcy w drugiej turze. W pierwszej, obecna burmistrz Elżbieta Radwan (PO) uzyskała 44,64 proc. poparcia. Jej konkurentem będzie Robert Kobus (PiS) na którego zagłosowało 29,76 proc. mieszkańców.

Wybory do kieleckiej rady miasta wygrał PiS, który otrzymał 22 796 głosów (30,21 proc.). Na Koalicję Obywatelską głosowało 21 786 osób (28,87 proc.). Obydwa ugrupowania w nowej radzie będą miały po 10 przedstawicieli. KWW Maciej Bursztein Przyjazne Kielce wprowadził do rady cztery osoby (11 242, 14,9 proc.).

KKW Trzecia Droga otrzymał 6864 głosy (9,1 proc.), a KWW Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc 6 229 głosów (8,25 proc.). Przedstawicieli obu komitetów zabraknie jednak w nowym gremium. Jednego radnego będzie natomiast miał KKW Lewica (4930 głosów, 6,53 proc.). Poza progiem wyborczym znalazł się KWW Razem dla Kielc (1612 głosów, 2,14 proc.).

Trzy ugrupowania wprowadzą swych przedstawicieli do Rady Miasta Krakowa w nadchodzącej kadencji: KO, która uzyskała 24 mandaty, PiS – 12 mandatów i Kraków dla Mieszkańców Łukasza Gibały – 7 mandatów – poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Rafał Lisak.

"Sejmik województwa łódzkiego odbity z rąk PIS! Czas na zmiany" - napisał Cezary Tomczyk (wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej).

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej, ubiegająca się o swoją czwartą kadencję Hanna Zdanowska wygrała w pierwszej turze wybory na prezydenta Łodzi, zdobywając 59,30 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła kandydatka PiS Agnieszka Wojciechowska van Heukelom z poparciem 22,56 proc. głosów.

Na Zdanowską zagłosowało 143 862 wyborców, a na Wojciechowską van Heukelom – 54 733 osób.

W wyborach do sejmiku województwa podlaskiego zwyciężył PiS z wynikiem 43,47 proc. KO uzyskała 22,75 proc., Trzecia Droga 16,45, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy 9,95 proc. 

W Bolesławcu w 21-osobowej radzie miasta żaden z komitetów nie zdobył samodzielnej większości. Wygrała Koalicja Obywatelska z 7 mandatami, a prezydencki KWW Piotra Romana Forum Miasta ma sześciu radnych.

Wybory do rady miasta Kielc: PiS i KO po 10 mandatów; Przyjazne Kielce - 4 mandaty.

W wyborach do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 38,30 proc. PiS uzyskał 28,15 proc., Trzecia Droga 17,18 proc.; Lewica 6,86 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy 6,54 proc.

Oskar Szafarowicz nie będzie warszawskim radnym.

"Startowałem z ostatniego miejsca, dając z siebie wszystko w intensywnej kampanii blisko ludzi. Z ostatniego miejsca zdobyłem drugi wynik. (...) Natomiast każdemu życzę, by w swych pierwszych wyborach z dalekiego miejsca otarł się o mandat w trudnym dla prawicy okręgu w mieście, które zdominowała opcja lewicowo-liberalna" - napisał w mediach społecznościowych.

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wyniki wyborów do rad dzielnic w Warszawie. Nietypowa sytuacja jest we Włochach, gdzie komitety Trzeciej Drogi i Lewicy zdobyły taką samą liczbę głosów, jednak mandat, zgodnie z Kodeksem Wyborczym, dostała Trzecia Droga.

 

Do II tury wyborów na urząd prezydenta Krakowa przeszli poseł KO Aleksander Miszalski z poparciem 37,21 proc. (110 556 głosów) oraz radny, przedsiębiorca, aktywista miejski Łukasz Gibała z poparciem 26,79 proc. (79 580 głosów) – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.

Janusz Zemanek, ubiegający się o reelekcję jedyny kandydat na wójta podbielskiej gminy Wilkowice, uzyskał – jak wynika z danych PKW - 39,76 proc. głosów i nie został wybrany. Zgodnie z prawem nowego wójta wyłoni miejscowa rada.

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Zgierzu (woj. łódzkie) zmierzą się obecny prezydent Przemysław Staniszewski startujący z własnego komitetu (KKW Przemysława Staniszewskiego) i Łukasz Wróblewski z Koalicji Obywatelskiej (KKW KO) - podała PKW.

Do drugiej tury wyborów prezydenckich w Kielcach przeszli kandydatka KO Agata Wojda (33,63 proc.) i Marcin Stępniewski z PiS (25,05 proc.) - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

Trzecie miejsce zajął Maciej Bursztein (KWW Maciej Bursztein Przyjazne Kielce), którego poparło – 18,64 proc. głosujących.

Koalicja Obywatelska będzie miała najwięcej - 13 mandatów - w radzie miejskiej Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie). KO zdobyła 14 220 głosów (38,54 proc.).

Na PiS zagłosowało 7 969 mieszkańców(21,60 proc.). Przełożyło się to na 5 mandatów. Trzecia Droga zdobyła 3 447 głosów (9,34 proc.) i 1 mandat w radzie.

 

W Krakowie w wyborach do rady miasta KO zdobyła 24 mandaty, PiS – 12, klub Kraków dla Mieszkańców Łukasza Gibały – siedem.

Lewica nie będzie miała przedstawicieli w radzie miasta Kalisza po raz pierwszy w historii samorządu w tym mieście. Przyczyną porażki jest to, że nasza kampania była mało widoczna ze względu na brak funduszy, bo nie jesteśmy partią dyrektorów – powiedział szef Rady Miejskiej Nowej Lewicy Tomasz Grudnicki.

 

Stanisław Piechula, od 2014 r. burmistrz Mikołowa (woj. śląskie), pozostanie burmistrzem tego miasta w kolejnej kadencji. W niedzielnych wyborach poparło go blisko 59 proc. głosujących.

 

W wyborach do sejmiku województwa opolskiego zwyciężyła KO z wynikiem 36,47 proc. PiS uzyskał 25,3 proc., Śląscy Samorządowcy 16,22 proc., Trzecia Droga 9,34 proc.; Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy 5,93 proc.; Lewica 3,63 proc.

Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu – wynika z danych PKW. W niedzielnych wyborach poparło ją ponad 59 proc. głosujących.

Do II tury wyborów na burmistrza Kwidzyna przeszli urzędujący burmistrz Andrzej Krzysztofiak (KWW Powiślańska Koalicja Obywateli) z 34,89 proc. głosów i Sebastian Kasztelan (KWW Kwidzyniacy) z 36,62 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu 100 procent głosów w tym mieście.

Mariusz Wołosz będzie drugą kadencję prezydentem Bytomia (Śląskie); w niedzielnych wyborach uzyskał 62,10 proc. głosów, pokonując m.in. Macieja Bartkowa z PiS (22,64 proc. głosów).

 

W II turze wyborów na prezydenta Świdnicy (Dolnośląskie) zmierzą się urzędująca prezydent Beata Moskal-Słaniewska, która otrzymała 38,37 proc. głosów, i kandydat KO Jan Dzięcielski, który zdobył 23,51 proc. głosów.

Do II tury wyborów na prezydenta Krakowa przechodzą: Aleksander Miszalski (37,21 proc.) i Łukasz Gibała (26,79 proc.).

W Gliwicach w walce o fotel prezydenta w drugiej turze zmierzą się Katarzyna Kuczyńska-Budka i Mariusz Śpiewok. Żona ministra aktywów państwowych Borysa Budki uzyskała poparcie na poziomie 38,62 proc., a Śpiewok - 27,82 proc.

Artur Łakomiec został wybrany na prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego (58,12 proc.) – podała PKW. W wyborach nie startował dotychczasowy prezydent Jarosław Górczyński, wobec którego toczy się prokuratorskie śledztwo, a w 2023 roku został zawieszony w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Do II tury wyborów prezydenta Siedlec (Mazowieckie) przechodzą popieramy przez PiS Tomasz Hapunowicz i starający się o reelekcję obecny prezydent miasta Andrzej Sitnik, startujący z KWW Stowarzyszenie Mieszkańców Bezpartyjne Siedlce i Koalicja Obywatelska – wynika z danych przekazanych w poniedziałek przez PKW.

Prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak już w pierwszej turze zapewnił sobie kolejną kadencję. Głosowało na niego blisko 60 proc. wyborców.

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Będzinie zmierzą się rządzący miastem od 2010 r. Łukasz Komoniewski (Nowa Lewica) i Konrad Dziuba (KO). Kandydaci dostali odpowiednio 43,73 proc. i 27,68 proc. głosów.

Fot. Dariusz Skrobol/Facebook

Dotychczasowy burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol już w pierwszej turze wyborów zapewnił sobie kolejną kadencję, zdobywając ponad 67 proc. głosów. Skrobol pełni ten urząd od 2010 r.

 

Łukasz Brządkowski, startujący z KW Stowarzyszenie Samorząd Odnowa z wynikiem 47,45 proc. oraz startujący z KW Porozumienie Na Plus Mirosław Pobłocki, który uzyskał 28,75 proc., przeszli do drugiej tury wyborów na prezydenta Tczewa.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak uważa, że wyniki wyborów możemy poznać szybciej, niż się spodziewamy, choć jeszcze nie w poniedziałek. Według niej najprawdopodobniej jako pierwsze zostaną podane zbiorcze wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Przed godz. 11.00 w poniedziałek w PKW były już dane z prawie 92 procent obwodów w wyborach do sejmików województw. W województwie opolskim brakowało danych tylko z jednego obwodu.

Aleksandra Kosiorek i Tadeusz Szemiot - to dwoje kandydatów z najlepszymi wynikami w wyborach na prezydenta Gdyni, które do tej pory podała PKW. Oznacza to, że do drugiej tury nie wejdzie Wojciech Szczurek, który od niemal trzech dekad rządził w tym mieście.

Wybory samorządowe 2024. Kto wygrał w Gdyni? Zaskoczenie po 26 latach

W drugiej turze wyborów na prezydenta Zielonej Góry zmierzą się Janusz Kubicki (startujący z własnego komitetu) i miejski radny Marcin Pabierowski (KO). Kandydaci zdobyli odpowiednio - 35,95 proc. głosów i 42,74 proc.

 

Maciej Glamowski (KWW Sojusz Obywatelski Grudziądz Maciej Glamowski) ponownie wygrał wybory na prezydenta Grudziądza. W pierwszej turze zdobył 68,2 proc. głosów.

 

Krystian Kinastowski uzyskał 56,19 proc. i został ponownie prezydentem Kalisza. O urząd ubiegało się pięciu kandydatów.

 

Rafał Zając będzie prezydentem Stargardu na kolejną kadencję; w niedzielnych wyborach uzyskał 84,51 proc. głosów poparcia. Prezydencki komitet wyborczy zdecydowanie wygrał również wybory do rady miasta, uzyskując 41,91 proc. głosów.

Ubiegający się ponownie o reelekcję prezydent Płocka (Mazowieckie) Andrzej Nowakowski (KO) wygrał w pierwszym głosowaniu. Zdobył 52,45 proc. głosów, pokonując czworo kandydatów.

Fot. PAP/Maciej Kulczyński/PAP/Krzysztof Cesarz

Do II tury wyborów prezydenta Wrocławia przechodzą Jacek Sutryk (34,33 proc.) i Izabela Bodnar (29,80 proc.)

Michał Powałowski (PO), z wynikiem 61,65 proc. głosów, wygrał wybory na prezydenta Gniezna (woj. wielkopolskie) – poinformowała w poniedziałek PKW. O urząd prezydenta tego miasta ubiegało się troje kandydatów.

Hanna Pruchniewska (KWW Hanna Pruchniewska Puck na Tak!) zagwarantowała sobie kolejną kadencję na stanowisku burmistrza Pucka, uzyskując 62,06 proc. głosów. Pokonała Adama Otrompka (KWW Adama Otrompka Zgoda Buduje), na którego głos oddało 37,94 proc. mieszkańców 

Jacek Jaśkowak ( 43,74 proc. głosów) i Zbigniew Czerwiński (20,30 proc. głosów) zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta Poznania.

 

 

Do II tury wyborów na burmistrza Malborka przeszli urzędujący burmistrz Marek Charzewski (KWW Marka Charzewskiego) z 39,86 proc. głosów i Paweł Dziwosz (KWW Pawła Dziwosza) z 27,45 proc. 

Sprawy kobiet i aborcja nie mobilizują elektoratu Lewicy, trzeba dodać kolejne cegiełki - ocenił w TVP Info wicepremier Krzysztof Gawkowski. Dodał, że można było PiS pokonać, m.in. gdyby KO z Lewicą poszły wspólnie do tych wyborów do sejmików wojewódzkich.

 

Do godz. 9.22 do PKW spłynęły dane z ponad 85 proc. obwodów w wyborach do sejmików wojewódzkich i z ponad 97 proc. w wyborach włodarzy - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. 

Do II tury wyborów na prezydenta Olsztyna przechodzą Robert Szewczyk ( 32,28 proc.) i Czesław Małkowski (21,16 proc.)

Mam nadzieję że Konfederacja zdobędzie jeden czy dwa mandaty i będzie z nami w koalicji; liczę również na współpracę z kolegami z Polskiego Stronnictwa Ludowego - powiedział poseł PiS Przemysław Czarnek komentując wyniki wyborcze swojego ugrupowania w województwie lubelskim.

 

Startujący z własnego komitetu Jakub Banaszek otrzymał 52,65 proc. głosów i już w pierwszej turze został ponownie wybrany prezydentem Chełma – wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej.

Urzędujący prezydent Bolesławca (dolnośląskie) Piotr Roman po raz kolejny będzie sprawował ten urząd. Według oficjalnych wyników PKW wygrał on wybory w pierwszej turze, zdobywając 50,84 proc. głosów.

Do II tury wyborów na burmistrza Kościerzyny (Pomorskie) przeszli urzędujący burmistrz Michał Majewski (KWW Moje Miasto) z 37,95 proc. głosów i Dawid Jereczek (KWW Forum Dialogu Kościerzyna) z 45,43 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu 100 procent głosów w tym mieście.

W Katowicach w wyborach do rady miasta KO zdobyła 14 mandatów; Forum Samorządowe dziewięć; PiS pięć. 

Urzędujący prezydent Skierniewic (Łódzkie) Krzysztof Jażdżyk został ponownie wybrany w pierwszej turze na prezydenta tego miasta - wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej. Jażdżyk rządzi miastem od 2014 roku.

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Zamościu (Lubelskie) zmierzą się obecny radny Rafał Zwolak i dotychczasowy prezydent Andrzej Wnuk. Dostali oni odpowiednio 39,23 proc. i 26,36 proc. głosów.

Fot. PAP/Michał Meissner

Marcin Krupa wygrał wybory na prezydenta Katowic z wynikiem 62,43 proc.

To jest klęska, i to wieloczłonowa, ale nie wywoła ona żadnego poruszenia i głębszej analizy; jak ja znam ludzi, którzy dzisiaj kierują Lewicą to tam nie będzie żadnych refleksji - powiedział w Polskim Radiu24 europoseł Leszek Miller komentując wynik formacji w niedzielnych wyborach samorządowych.

Fot. Facebook/ Prezydent Torunia Michał Zaleski/Paweł Gulewski - oficjalnie 

W drugiej turze wyborów na prezydenta Torunia zmierzą się Paweł Gulewski z KO (38,28 proc.) i urzędujący prezydent Michał Zaleski (26,41 proc.) – PKW .

Burmistrz Mszczonowa (Mazowieckie) 70-letni Józef Kurek, który rządzi gminą od 36 lat, wygrał w pierwszej turze obecne wybory na to stanowisko. Otrzymał 53,04 proc. głosów, startując ponownie jako kandydat KWW Forum Samorządowe Mszczonów. W samorządowej rywalizacji pokonał dwoje kandydatów.

Krzysztof Matyjaszczyk (Lewica), który jest prezydentem Częstochowy od 2010 r., powalczy o kolejną kadencję w drugiej turze z kandydatką PiS Moniką Pohorecką – wynika z danych PKW ze wszystkich obwodów. Do drugiej tury nie dostał się m.in. kandydat KO Łukasz Banaś.

Do II tury wyborów na prezydenta Słupska przechodzą Krystyna Danilecka-Wojewódzka, ubiegająca się o reelekcję z własnego komitetu wyborczego z wynikiem 40,98 proc. głosów oraz radny miejski Paweł Szewczyk (KKW Koalicja Obywatelska) z wynikiem 20,42 proc. głosów - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Do II tury wyborów na prezydenta Słupska przechodzą Krystyna Danilecka-Wojewódzka, ubiegająca się o reelekcję z własnego komitetu wyborczego z wynikiem 40,98 proc. głosów oraz radny miejski Paweł Szewczyk (KKW Koalicja Obywatelska) z wynikiem 20,42 proc. głosów - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Fot. PAP/Adam Warżawa

Trzeba uzdrowić system, który został rozwalony przez Prawo i Sprawiedliwość; jesteśmy przecież po lekturze raportu NIK, który jest druzgocący; doszło do demolki finansów samorządu - oceniła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która zapewniła sobie reelekcję.

 

W drugie turze wyborów prezydenckich w Legnicy zmierzą się kandydat KO Maciej Kupaj (47,29 proc.) i kandydatka PiS Joanna Łokaj-Śliwińska (25,59 proc.). Tadeusz Krzakowski (15,26 proc.) po 22 latach urzędowania traci fotel prezydenta Legnicy.

38-letni Lucjusz Nadbereżny z Prawa i Sprawiedliwości ponownie został prezydentem Stalowej Woli (Podkarpackie). Uzyskał 72,41 proc. głosów.

Łukasz Filipowicz startujący na burmistrz Zakopanego z Komitetu Wyborczego Przyjazne Zakopane, zmierzy się w drugiej turze wyborów z dotychczasową wiceburmistrz miasta pod Giewontem Agnieszką Nowak-Gąsienicą startującą z listy Prawo i Sprawiedliwość.

Według danych PKW ze 100 proc. obwodów Filipowicz w pierwszej turze uzyskał 3 tys. 852 głosy, czyli 37,20 proc. Jego rywalka uzyskała 3 tys. 575 głosów, czyli 34,52 proc. poparcia. Trzeci kandydat na stanowisko burmistrza Zakopanego, Mariusz Koperski (Komitet Wyborczy Wyborców dla Podhala) uzyskał 2 tys. 928 głosów.

W drugiej turze wyborów w Rudzie Śląskiej zmierzą się Michał Pierończyk (własny komitet) i Marek Wesoły (PiS). Kandydaci dostali odpowiednio 46,92 proc. i 26,18 proc. głosów.

W Rzeszowie w wyborach do rady miasta PiS zdobyło 9 mandatów, KO - 7, KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa - 5, KW Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa – 4. 

Joanna Agatowska zdobyła w Świnoujściu 53,75 proc. poparcia. Zwyciężyła w pierwszej turze z poparciem 7 789 mieszkańców i została nowym prezydentem miasta.

Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej i Sławomir Wróbel z Prawa i Sprawiedliwości spotkają się w drugiej turze wyborów na urząd prezydenta Tychów. W poniedziałek rano PKW podała, że Gramatyka zdobył 46,66 proc. głosów (20 089), a Wróbel 23,87 proc. (10 277).

Ubiegający się o reelekcję kandydat KO Piotr Korytkowski i kandydat PiS Robert Popkowski zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich w Koninie (woj. wielkopolskie).

Fot. Facebook/Anna Mieczkowska

Anna Mieczkowska z Platformy Obywatelskiej, startująca w wyborach na prezydenta Kołobrzegu z własnego komitetu wyborczego „Tak dla Kołobrzegu”, została ponownie wybrana na prezydenta tego miasta; otrzymała 64,81 proc. głosów.

Do II tury wyborów prezydenta Radomia przechodzą Radosław Witkowski (40,85 proc.) i Artur Standowicz (24,9 proc.). Na Witkowskiego popieranego m.in. przez KO zagłosowało 30 196 wyborców, na Standowicza (PiS) - 21 797.

Urzędujący prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej (KO) wygrał wybory w pierwszej turze, uzyskując 70,07 proc. poparcia.

 

W drugiej turze wyborów prezydenta Elbląga (woj. warmińsko-mazurskie) zmierzą się Michał Missan (KO) i Andrzej Śliwka (PiS) - wynika z oficjalnych danych PKW. Dostali oni odpowiednio 44,36 proc. i 34,69 proc. głosów.

W wyborach do rady miasta Lublina komitet prezydenta Krzysztofa Żuka zdobył 18 mandatów, PiS – 13.

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Siemianowicach Śląskich ubiegający się o reelekcję kandydat Polska Jest Jedna Rafał Piech zmierzy się z Anną Zasadą-Chorab z Koalicji Obywatelskiej. Dostali oni odpowiednio: 28,02 proc. i 25,46 proc. głosów.

W podlaskiej gminie Grodzisk nie będzie potrzeby wygaszania mandatu wójta i przeprowadzania nowych wyborów. 

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w miniony piątek wyrok skazujący wobec wójta gminy Grodzisk Dariusza Tatarczuka (zgadza się na podawanie jego danych), oskarżonego m.in. o przekroczenie uprawnień. Śledczy zarzucali mu, że podsłuchiwał podwładnych. Sąd skazał go prawomocnie na grzywnę i dwuletni zakaz sprawowania funkcji wójta.

Jak wynika z danych ze strony internetowej Państwowej Komisji Wyborczej po przeliczeniu danych ze wszystkich obwodów głosowania, wybory wójta Grodziska wygrał jednak kontrkandydat dotychczasowego wójta Przemysław Araszewicz, który zdobył 54,21 proc. poparcia (947 głosów); Tatarczuk zdobył 45,79 proc. i o 147 głosów mniej.

Koalicja Obywatelska zdobyła 10 z 23 mandatów w Radzie Miasta Chorzów (44,77 proc. głosów) – podała PKW. To nie wystarczy, aby samodzielnie rządzić w mieście.

Dziewięć mandatów uzyskał komitet Szymona Michałka (39,13 proc. głosów), a cztery mandaty Prawo i Sprawiedliwość (17,28 proc. głosów).

Zostały już zatwierdzone wyniki z ponad 86 proc. komisji obwodowych we Wrocławiu w wyborach na prezydenta tego miasta – wynika z danych opublikowanych na stronie PKW przed godz. 8.

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Zabrzu (Śląskie) zmierzą się Agnieszka Rupniewska (KO) i dotychczasowa prezydent Małgorzata Mańka-Szulik (własny komitet). Kandydatki dostały odpowiednio 27,44 proc. i 21,73 proc. głosów. 

W Bydgoszczy w wyborach do Rady Miasta KO zdobyła 15 mandatów, Bydgoska Prawica - 10, Trzecia Droga - 3.

Do II tury wyborów prezydenta w Wejherowie (Pomorskie) przeszli urzędujący prezydent Krzysztof Hildebrandt (KWW "Wolę Wejherowo Krzysztofa Hildebrandta") z 43,53 proc. głosów i Marcin Bulczak (KKW KO) z 38,98 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Miejska Komisja Wyborcza w Kielcach w poniedziałek po godz. 7 przyjęła już około 90 proc. protokołów komisji obwodowych. Do czasu uzyskania wszystkich protokołów komisja nie podaje cząstkowych wyników wyborów.

O tym, kto zostanie prezydentem Rybnika na kolejną kadencję zdecyduje druga tura wyborów. Z obecnym prezydentem Piotrem Kuczerą z Koalicji Obywatelskiej zmierzy się w niej kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Sączek.

Bartosz Kaliński (KWW Koalicja dla Wadowic) w pierwszej turze zagwarantował sobie kolejną kadencję na stanowisku burmistrza Wadowic. Z danych Państwowej Komisji Wyborczej pod policzeniu 100 procent oddanych głosów wynika, iż poparło go 55,57 proc. głosujących.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Do II tury wyborów prezydenta Rzeszowa przechodzą Konrad Fijołek (37,91 proc.) i Waldemar Szumny (24,23 proc.) Wyniki sondażowe exit poll wskazywały, że w drugiej turze z Fijołkiem zawalczyć miał inny kandydat - Jacek Strojny.

Fot. Facebook/Bruski Rafał

Prezydentem Bydgoszczy zostanie Bruski Rafał, który zwyciężył w I turze z poparcie na poziomie 53,5 proc.

Arkadiusz Wiśniewski/Facebook

 

Urzędujący prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski w niedzielnych wyborach zdobył 75,47 proc. oddanych głosów i został wybrany na trzecią kadencję w pierwszej turze - wynika z danych PKW.

Ponad 90 proc. – tyle protokołów przywiezionych z obwodowych komisji wyborczych miała w poniedziałek rano Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie. Pozostałe nieustannie wpływają, proces przebiega sprawnie.

Janusz Chwierut (KWW Janusza Chwieruta) uzyskał 54,62 proc. głosów i już w pierwszej turze został ponownie wybrany prezydentem Oświęcimia – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej po podliczeniu w poniedziałek rano głosów ze 100 procent obwodów.

W wyborach do Rady Miasta Białegostoku najwięcej głosów zdobyła Koalicja Obywatelska. 

Z informacji PKW wynika, że KO zdobędzie 14 mandatów radnych - czyli 50 proc. mandatów w 28-osobowej Radzie Miasta Białegostoku, PiS 12 mandatów ( 42,86 proc,), a Trzecia Droga będzie miała dwa mandaty (11,37 proc. głosów). Pozostałe komitety nie będą miały reprezentacji w radzie.

Jakub Kwaśny (KKW Koalicja Obywatelska) wygrał pierwszą turę wyborów na prezydenta Tarnowa (Małopolskie) uzyskując 44,54 proc. głosów. Drugi wynik ma Henryk Łabędź (KW Prawo i Sprawiedliwość) z 30,83 proc. głosów – wynika z oficjalnych danych PKW ze 100 proc obwodów głosowania.

"Dziękuję za 56 tys. 591 głosów białostoczan" - napisał Tadeusz Truskolaski.

W drugiej turze wyborów w Jastrzębiu-Zdroju (Śląskie) zmierzą się Michał Urgoł (PiS) i dotychczasowa prezydent Anna Hetman (Koalicja Anny Hetman). Dostali oni odpowiednio 43,65 proc. i 40,47 proc. głosów.

PAP/Wojtek Jargiło

Urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk został wybrany ponownie na prezydenta tego miasta. W pierwszej turze wyborów zdobył 57,49 proc. głosów. Będzie to czwarta kadencja Żuka na tym stanowisku.

 

 

 

Urzędujący prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz wygrał wybory na prezydenta tego miasta. Należący do Nowej Lewicy samorządowiec uzyskał 62,60 proc. poparcia.

"Co cieszy? Systematyczne odrabianie strat: w 2018 siedem punktów, w 2023 pięć, dzisiaj - dwa. Rekordowe zwycięstwo w miastach. Przewaga w sejmikach. Co martwi? Demobilizacja, szczególnie wśród młodych, porażka na wschodzie i na wsi. Wniosek dla nas? Nie marudzimy! Do roboty!" - napisał premier Donald Tusk.

 

W Tarnobrzegu w drugiej turze o fotel prezydencki ubiegać się będą Dariusz Brożek (32,79 proc.) i Łukasz Nowak (28,94 proc.)

W Krośnie zdecydowanym zwycięzcą został Piotr Przytocki z poparciem 58,42 proc.

W Warszawie do godz. 6. w poniedziałek obwodowe komisje wyborcze wprowadziły już ok. 90 proc. protokołów z głosowania, a miejska komisja wyborcza zatwierdziła ok. 25 proc. - przekazał przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w m.st. Warszawy Rafał Wagner. 

Według nieoficjalnych wyników, w Gdyni będzie druga tura wyborów. Niestety beze mnie - napisał w poniedziałek rano w mediach społecznościowych ubiegający się o reelekcję prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Państwowa Komisja Wyborcza nie podała jeszcze oficjalnych wyników.

 

Prezydentem w Piekarach Śląskich zostanie Sława Umińska-Kajdan z poparciem 52 proc.

W Chorzowie Szymon Michałek pokonał rywali z wynikiem 54,67 proc.

W Lesznie prezydentem miasta został Grzegorz Rusiecki. Zdobył 53,74 proc. poparcia.

W Skierniewicach w wyborach prezydenckich Krzysztof Jażdżyk pokonał rywali w pierwszej turze z wynikiem 56,96 proc.

We Włocławku w walce o fotel prezydenta w drugiej turze zmierzą się Kukucki Krzysztof (41,40 proc.) i Wojtkowski Marek (29,88 proc.)

Waldemar Socha, od 1998 r. pełniący funkcję prezydenta 60-tysięcznych Żor na Śląsku, pozostanie prezydentem tego miasta w kolejnej, pięcioletniej kadencji. W niedzielnych wyborach poparło go blisko 55 proc. głosujących.

W Suwałkach w walce o fotel prezydenta w drugiej turze z zmierzą się Czesław Renkiewicz (48,35 proc.) i Jacek Juszkiewicz (22,95 proc.)

Według danych PKW wybory na prezydenta Łomży wygrał Mariusz Chrzanowski z poparciem 51,63 proc. głosów (wyniki ze 100 proc. obwodowych komisji).

Według danych PKW ze 100 proc. obwodowych komisji wyborczych w wyborach na prezydenta Białegostoku zwyciężył Tadeusz Truskolaski z poparciem 53,32 proc. 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie