Wybory samorządowe 2024. Kto wygrał w Gdyni? Zaskoczenie po 26 latach

Polska
Wybory samorządowe 2024. Kto wygrał w Gdyni? Zaskoczenie po 26 latach
PAP/Marcin Gadomski
Były prezydent Gdyni Wojciech Szczurek

Aleksandra Kosiorek i Tadeusz Szemiot - to dwoje kandydatów z najlepszymi wynikami w wyborach na prezydenta Gdyni, które oficjalnie podała PKW. Oznacza to, że do drugiej tury nie wejdzie Wojciech Szczurek, który od niemal trzech dekad rządził w tym mieście.

W Gdyni szykuje się druga tura. Z oficjalnych wyników wyborów, które podała w poniedziałek rano PKW, wynika, że żaden z kandydatów nie zdobył ponad 50 proc. głosów. W ponownym głosowaniu za dwa tygodnie zmierzą się Tadeusz Szemiot (KWW Koalicja Obywatelska) oraz Aleksandra Kosiorek (KWW Gdyński Dialog)

Kto wygrał w Gdyni? Oficjalne wyniki PKW

Aleksandra Kosiorek zdobyła 34,43 proc. głosów, a Tadeusz Szemiot - 25,85 proc. Podium zamknął dotychczasowy prezydent Wojciech Szczurek z wynikiem 23,55 proc.

 

Tuż za nim uplasował się Marek Dudziński z KWW Prawica i Społecznicy, który zdobył 12,77 proc. głosów. Na ostatnim miejscu znalazł się Przemysław Olczyk z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy 3,42 proc. głosów. 

Wyniki wyborów prezydenckich w Gdyni. Komentarz Wojciecha Szczurka

Na te doniesienia zareagował już Wojciech Szczurek, który urząd sprawował przez 26 lata. "Według nieoficjalnych wyników, w Gdyni będzie druga tura wyborów. Niestety beze mnie. Przyjmuję to z pokorą, jestem wdzięczny za każdy oddany głos i gratuluję kontrkandydatom" - napisał na swoim profilu na Facebooku.

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Gdańsk wybrał prezydenta. Są wyniki exit poll

 

Jak dodał: "Na podsumowania przyjdzie jeszcze czas. Jedno jest pewne: to było niezapomniane 26 lat i największy z możliwych zaszczytów. Wszystko, co robiłem, robiłem z myślą o Was - gdyniankach i gdynianach. Dziękuję. Kocham Gdynię". 

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Polki i Polacy wybrali

 

Po publikacji częściowych wyników wyborów na prezydenta Gdyni głos zabrał również inny kandydat na prezydenta -  Marek Dudziński. "Wprawdzie wiadomo, że ja wyborów nie wygram, ale na pewno przyłożyłem się do tego, że Wojciech Szczurek zakończy swoją przygodę z prezydenturą. W drugiej turze najprawdopodobniej zmierzą się Aleksandra Kosiorek i Tadeusz Szemiot" - napisał na platformie X.  

Agata Sucharska / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie