Szymon Hołownia: Przedstawimy projekt ustawy o spółkach Skarbu Państwa

Polska
Szymon Hołownia: Przedstawimy projekt ustawy o spółkach Skarbu Państwa
Polsat News
Szymon Hołownia

- Wprowadzimy zakaz darowizn na rzecz partii politycznych przez osoby zasiadające w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa - powiedział Szymon Hołownia zapowiadając projekt ustawy regulujący te kwestie. - Do tej patologii powrotu nie ma - dodał. Hołownia odniósł się do zasiadania w radzie nadzorczej Orlenu prof. Tomasza Sójki. - Uznaliśmy, że lepiej będzie, aby złożył dymisję - przekazał.

- Członkowie Rady Ministrów mierzą się ze skalą zniszczeń, którą zastaliśmy w ministerstwach i instytucjach państwowych. Musimy naprawić to, co zostało zepsute przez osiem lat - powiedział Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej.

 

- To będzie proces, który musi być w mądry sposób prowadzony - dodał.

 

Polityk zapowiedział projekt ustawy ze strony Polski 2050 o czytelnym i sprawnym procesie nominowania osób do rad nadzorczych i zarządów spółek Skarbu Państwa.

 

- Ważne jest transparentne zarządzanie majątkiem państwa. To nasze wspólne dobro wypracowane przez pokolenia - podkreślił Hołownia. 

 

WIDEO: Szymon Hołownia: Przedstawimy projekt ustawy o spółkach Skarbu Państwa

 

 

Hołownia: Do tej patologii powrotu nie ma

- Widzimy, jak ludzie są spragnieni, żeby było wreszcie uczciwie. Chcemy być pewni, że tym majątkiem zarządzają osoby kompetentne - przekazał polityk.

 

Hołownia zapowiedział, że zostanie wprowadzony zakaz przekazywania darowizn na rzecz partii politycznych przez osoby z rad nadzorczych i zarządów spółek Skarbu Państwa. - Do tej patologii powrotu nie ma - dodał podkreślił polityk Polski 2050.

 

ZOBACZ: J. Kaczyński o komisarzu J. Wojciechowskim: Będę go prosił, aby zakończył swoją misję

 

- Kto, ile zarabia w spółkach Skarbu Państwa powinno być jawne. To także będzie w naszym projekcie - poinformował polityk. 

 

Hołownia zapowiedział, że projekt ujrzy światło dzienne pod koniec lutego

"Lepiej będzie, aby prof. Tomasz Sójka złożył dymisję"

Szymon Hołownia odniósł się także do sytuacji do zatrudnienia w radzie nadzorczej Orlenu Tomasza Sójkę.


- Jeżeli chodzi o pana profesora, to chcę z całą stanowczością i jasno powiedzieć: pan prof. Tomasz Sójka jest wybitnym specjalistą, światowej klasy, profesorem prawa spółek i rynku kapitałowego - przekazał Hołownia.

 

- Znalazł się on w radzie nadzorczej Orlenu po tym bałaganie, który zrobiła poprzednia ekipa, a teraz został delegowany do zarządu, którego zadaniem jest wybór nowego prezesa zarządu  - zaznaczył polityk.

 

ZOBACZ: "Ustalenia są bezwartościowe". Orlen odpowiada na raport NIK

 

- Jeżeli chodzi o działalność prof. Sójki w naszej formacji politycznej, to zakończyła się ona w 2021 r. - wyjaśnił Hołownia. Dodał, że teraz nie jest on członkiem Polski 2050.

 

- Rozmawialiśmy wczoraj i uznaliśmy razem, że lepiej będzie dla przejrzystości procesu, żeby złożył dymisję - poinformował polityk Polski 2050. - I taką dymisję pan profesor złoży - podsumował.

Michał Blus / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie