Choroba Karola III. Jego audiencje będą wyglądały inaczej

Świat
Choroba Karola III. Jego audiencje będą wyglądały inaczej
Rafiq Maqbool / AP
Król Karol III

Z powodu choroby nowotworowej król Karol III musi odłożyć wykonywanie większości obowiązków. Wciąż będzie jednak zajmował się "sprawami państwowymi" i odbywał spotkania z premierem Rishim Sunakiem. Audiencje te będą zorganizowane w inny sposób niż do tej pory.

Jednym z obowiązków brytyjskiego monarchy jest cotygodniowe przyjmowanie na audiencji premiera, z którym omawia najważniejsze kwestie rządowe. Jednak choroba króla Karola III sprawiła, że w jego dotychczasowym trybie pracy muszą pojawić się zmiany. 

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Król Karol III ponownie obrzucony jajkami

 

Spotkanie króla i premiera odbywa się zazwyczaj w Pałacu Buckingham. Od teraz, jak wynika z komunikatu biura Rishiego Sunaka, audiencja ta będzie odbywała się przez telefon

 

Downing Street nie informuje o innych szczegółach dotyczących audiencji. "Nie ma takiego zwyczaju i nie zamierzamy komentować rozmów premiera z królem" - przekazano w komunikacie, cytowanym przez portal Sky News. Na razie nie wiadomo więc, jak długo potrwa taka sytuacja. 

Król Karol III choruje. Co z królewskimi obowiązkami?

Przypomnijmy, że w poniedziałek Pałac Buckingham poinformował, że Karol III zmaga się z nowotworem. W oświadczeniu przekazano, że monarcha rozpoczął już leczenie, a lekarze zalecili mu wstrzymanie pełnienia publicznych obowiązków

 

Zaznaczono jednak, że król "w dalszym ciągu jak zwykle zajmował się sprawami państwowymi i urzędowymi dokumentami". Oznacza to m.in., że wciąż będzie podpisywał ustawy

 

ZOBACZ: Karol III wyjechał z Londynu. Nowe zdjęcia monarchy

 

Pałac przekazał, że Karol III "zdecydował się podzielić swoją diagnozą, aby zapobiec spekulacjom", a także w nadziei, że "pomoże to w zrozumieniu wszystkich osób na całym świecie dotkniętych chorobą nowotworową". 

 

Wkrótce po ogłoszeniu wieści o stanie zdrowia brytyjskiej głowy państwa życzenia powrotu do zdrowia przekazał mu premier Sunak. "Nie mam wątpliwości, że szybko wróci do pełni sił i że cały kraj życzy mu wszystkiego najlepszego" - napisał szef rządu.

 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie