Adam Bielan: Wyborcy chcą od nas bardziej radykalnego działania

Polska
Adam Bielan: Wyborcy chcą od nas bardziej radykalnego działania
Polsat News
Adam Bielan w "Graffiti"

Nasi wyborcy zarzucają nam brak skuteczności. Oni oczekują od nas bardziej radykalnego działania - mówił w "Graffiti" europoseł Adam Bielan, odnosząc się do kroków podejmowanych przez rząd. Jego zdaniem gabinet premiera Donalda Tuska łamie konstytucję.

- Jak najbardziej jesteśmy w stanie wygrywać wybory - stwierdził europoseł Prawa i Sprawiedliwości, komentując wypowiedzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego na temat premiera Donalda Tuska. Podkreśl, że w kolejnych wyborach nie wystarczy zebrać najwięcej głosów, a należy zdobyć większość parlamentarną. 

 

Bielan bronił prezesa PiS i odniósł się do wypowiedzi premiera na temat Kaczyńskiego oraz rządów Zjednoczonej Prawicy. - Przez dwa lata nazywając nas mordercami, to jest głaskanie? - pytał. 

 

- Mamy do czynienia z pełzającym zamachem stanu. Premier i jego ministrowie łamią konstytucję, łamią prawo - dodał. 

"Wyborcy oczekują radykalnego działania"

Zdaniem Bielana w państwie jest łamana konstytucja, a rządzący uchwałami sejmowymi chcą zmieniać porządek prawny w Polsce. - To jest precedens. My nie możemy milczeć w takiej sytuacji. Nam z resztą nasi wyborcy zarzucają brak skuteczności. Oni oczekują od nas bardziej radykalnego działania - powiedział. 

 

ZOBACZ: Andrzej Duda odpowiada Donaldowi Tuskowi. Padły słowa w obcych językach

 

Podkreślał, że największa partia opozycyjna nie może w takiej sytuacji nie reagować. - Alternatywą są zamieszki uliczne. Jest to, żeby ludzie wyszli na ulicę i protestowali przeciwko temu rządowi w sposób przemocowy - stwierdził i dodał, że PiS nie chce takiego scenariusza.  

Kaczyński przestanie być prezesem?

Bielan pytany, czy w przyszłym roku będzie zmiana na fotelu prezesa PiS, odparł, że "odbędzie się kongres, co wynika ze statutu partii". Jednocześnie wyraził nadzieję, że Kaczyński wystartuje w wyborach na szefa partii. 

 

ZOBACZ: J. Kaczyński w Kielcach. Nazwał W. Kosiniaka-Kamysza "tygryskiem"

 

- Prawo i Sprawiedliwość jest autorskim pomysłem Jarosława Kaczyńskiego, tak jak sama Zjednoczona Prawica była jego autorskim pomysłem. Jego odejście byłoby dużym wstrząsem - powiedział Bielan. 

Wcześniejsze wybory - decyzję podejmuje prezydent

Prowadzący Dariusz Ociepa przytoczył słowa Kaczyńskiego, który stwierdził, że "potrzebny będzie okres przejściowy, a następnie wcześniejsze wybory".

 

 

- Wybory organizuje pan prezydent i on ma najwięcej do powiedzenia w tej sprawie, i to jest pytanie do niego. Sygnały, które płyną z Pałacu Prezydenckiego są takie, że prezydent nie chce w tej chwili wyborów - mówił. 

Wybory kopertowe. "Powinniśmy zbadać możliwość zorganizowania"

Bielan został poproszony o odniesienie się do słów Jarosława Gowina, że to on miał być pomysłodawcą wyborów kopertowych. - To kuriozalna sytuacja, w której mam tłumaczyć się, czy byłem pomysłodawcą wyborów, które odbył się wówczas w największym landzie w Niemczech (w Bawarii - red.) - odparł. 

 

- Uważałem, że wtedy najbezpieczniejszą i akceptowalną społecznie metodą była metoda korespondencyjna - powiedział.  

 

- Mówiłem o tym, że powinniśmy zbadać możliwość zorganizowania wyborów w taki sposób, jak zrobili to Niemcy - opowiadał. 

 

ZOBACZ: Jarosław Gowin przed komisją śledczą ds. tzw. wyborów kopertowych

 

Bielan mówił, że w sprawie wyborów kopertowych nie ma tajemnic i jest gotowy, żeby stawić się przed komisją. Dodał jednak, że jest ona "ślepa na jedno oko". 

 

Pytany o to, czy wystartuje w wyborach do PE odparł, że jest to zależne od decyzji partii.

 

Dopytywany, czy jest możliwość startu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, odparł: "Mają pełne prawa wyborcze, mogą startować gdziekolwiek będą sobie tego życzyli" - stwierdził. 

 

Poprzednie wydania programu "Graffiti" znajdziesz tutaj.

 

ap / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie