Rzecznik KEP: Kościół nigdy nie chciał niczego odbierać kobietom

Polska
Rzecznik KEP: Kościół nigdy nie chciał niczego odbierać kobietom
Polsat News
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak w programie "Gość Wydarzeń"

- Kościół nigdy nie chciał niczego odbierać kobietom. Zwłaszcza ich prawa do samostanowienia - mówił w programie "Gość Wydarzeń" rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak. - Człowiek, który znajduje się w łonie matki jest niezależną istotą, on nie jest jej własnością. To nie jest część jej ciała - dodał.

Jak przypomniał Bogdan Rymanowski, Donald Tusk mówił, że chce wprowadzenia dwóch ustaw: pierwsza dotyczy aborcji do 12. tyg , druga - dostępności bez recepty pigułki "dzień po". Prowadzący zapytał rzecznika KEP, czy jest szansa, że Kościół "wyjdzie naprzeciw tym postulatom".

 

- Nie. Nie ma żadnej szansy. Te dwie propozycje są sprzeczne z absolutnie podstawową zasadą moralności i etyki, czyli ochroną życia ludzkiego - odpowiedział. - Nie ma takiej możliwości, by Kościół mógł poprzeć coś, co jest wbrew ludzkiemu sumieniu. To nie jest kwestia ani polityczna, ani wyznaniowa. To kwestia zwykłej ludzkiej przyzwoitości i prawa etyki, które obowiązuje w sumieniu chyba każdego człowieka - dodał. 

Ks. Leszek Gęsiak: Kościół nigdy nie chciał niczego odbierać kobietom

Rzecznik KEP zaznaczył, że Kościół "nigdy nie chciał niczego odbierać kobietom". - Zwłaszcza ich prawa do samostanowienia - zaznaczył.

 

- Gdybyśmy popatrzyli na te trudne kwestie z punktu widzenia antropologii, nie mówimy tylko o prawie kobiety, ale prawie także drugiego człowieka. Człowiek, który znajduje się w łonie matki jest niezależną istotą, on nie jest jej własnością. To nie jest część jej ciała - wskazał. 

 

ZOBACZ: Abp Stanisław Gądecki z apelem. Zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy i parlamentu

 

- Pojawia się taki argument: "To jest moje ciało, ja mam prawo stanowienia o tym, co z tym zrobię". Przede wszystkim "to" nie jest przedmiot, tylko podmiot. To jest człowiek - mówił ks. Gęsiak. - My mówimy o dwóch osobach, dwóch podmiotach. Kościół zawsze będzie stał po stronie wszystkich praw kobiet, ale będzie też stał po stronie praw dzieci - dodał. 

 

Ks. Gęsiak wyraził nadzieję, że wszystkie kobiety "w sumieniu zrozumie, że nosi w sobie drugiego człowieka". 

 

WIDEO: "Gość Wydarzeń". ks. Leszek Gęsiak: Kościół nigdy nie chciał niczego odbierać kobietom

 

 

Bogdan Rymanowski, powołując się na sondaże, z których wynika, że ponad połowa Polaków popiera prawo do aborcji bez wskazywania przyczyny, zapytał ks. Gęsiaka, czy Kościół nie "został w tyle za nastrojami społecznymi". - Trudno dyskutować z sondażami. Nikt nie powiedział, że to, co mówią sondaże jest miarą stanowienia prawa i sumienia - odpowiedział.

 

ZOBACZ: Rząd zliberalizuje prawo aborcyjne? Posłanki zdradzają szczegóły

 

- Głos demokratyczny musi szanować głos mniejszości. (...) Szanując prawa demokracji, musimy uszanować prawa mniejszości, która w tym wypadku opowiada się za prawami sumienia - zaznaczył. 

 

Rzecznik KEP odniósł się również do propozycji przeprowadzenia referendum w sprawie aborcji. - Stawianie w referendum kwestii etycznej z zasady jest pewnym błędem. To nie jest tak, że większość powinna decydować, czy można łamać sumienia - mówił. 

 

Wcześniejsze odcinki "Gościa Wydarzeń" możesz zobaczyć tutaj.

anw / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie