Nosorożec biały północy może zostać uratowany. Naukowcy mówią o przełomie
Naukowcy mówią o przełomie, bo jak twierdzą znaleźli sposób na uratowanie nosorożca białego północnego. Na świecie zostały już tylko dwie samice tego gatunku. Jednak eksperci znaleźli metodę na skuteczne zapłodnienie.
Naukowcy przeprowadzili pierwszą na świecie ciążę nosorożca metodą pozaustrojową. Udało im się pomyślnie przenieść zarodek do surogatek. Eksperyment odbywał się na blisko spokrewnionym gatunku - nosorożcu białym południowym.
Thomas Hildebrandt, kierownik projektu BioRescue, mającego na celu zatrzymanie wymierania gatunków, powiedział, że sztuczne zapłodnienie metodą in vitro było kluczowe dla przetrwania nosorożca białego północnego.
"Tego nigdy wcześniej nie robiono w przypadku nosorożców. To wszystko mogło się nie udać. Ludzie są prości! Tu pracujemy z dwuipółtonowym ssakiem" - zaznaczył ekspert cytowany przez The Guardian.
ZOBACZ: Austria. Nosorożec zaatakował opiekunkę zwierząt w zoo. Kobieta nie żyje
Do zajścia w pierwszą realną ciążę potrzeba było 13 prób. Niestety po 70 dniach od zapłodnienia, samica zmarła na skutek niezwiązanej z ciążą choroby wirusowej. Naukowcy twierdzą jednak, że dojście do ciąży stanowi niezbity dowód, że metoda działa.
Nosorożec biały północny uratowany? To może być pierwszy osobnik urodzony od ponad 20 lat
Do czerwca bieżącego roku zabieg ma zostać powtórzony na nosorożcu białym północnym. Zarodki powstały na skutek pobrania nasienia od dwóch nieżyjących już samców i jaj pobranych od Fatu. Dwie samice, Najin i jej córka Fatu to ostatnie przedstawicielki tego gatunku.
ZOBACZ: Jakucja. Są wyniki badań nad żyjącym 20 tys. lat temu nosorożcem włochatym
Na świecie zostało już tylko 30 takich zarodków, które przechowywane są w Niemczech i Włoszech w laboratoriach, w specjalnych warunkach.
Jeżeli 16-miesięczna ciąża się powiedzie, będzie to pierwszy nosorożec biały północy urodzony od 2000 roku. Jak zaznaczają naukowcy, może być to także nadzieja, na uratowanie nosorożca sumatrzańskiego, którego na wolności żyje już tylko około 40 osobników.