Zmarł najstarszy nosorożec na świecie. Miał 57 lat

Świat
Zmarł najstarszy nosorożec na świecie. Miał 57 lat
Ngorongoro Conservation Area Authority
Zmarł najstarszy nosorożec na świecie

Zwierzę o imieniu Fausta było widziane po raz pierwszy w Ngorongoro w Tanzanii w 1965 r. Samica nosorożca miała wówczas trzy lata. Przez ponad 50 lat żyła na wolności, zamieszkując jeden z kraterów, jednak ze względu na pogarszający się stan jej zdrowia, ostatnie lata spędziła pod okiem specjalistów z ośrodka dla zwierząt.

Fausta nie miała potomstwa, co - zdaniem niektórych specjalistów - mogło stać się jednym z gwarantów długiego życia.


- Od momentu, gdy została zaatakowana przez stado hien, doświadczyła długo utrzymujących się dolegliwości. Nie mogliśmy pozwolić, by dalej żyła na wolności i zadecydowaliśmy o umieszczeniu jej w ośrodku - powiedział BBC dr Freddy Manongi, z ośrodka Ngorongoro Conservation Authority.

 

Wideo: Fausta na wybiegu w ośrodku w Ngorongoro

  

 

ZOBACZ: Nosorożec w parku safari zaatakował auto. W środku była kobieta [WIDEO]

 

Zmarła z przyczyn naturalnych


Manongi wyjaśnił, że Fausta była najdłużej żyjącym nosorożcem. Zmarła 27 grudnia "z przyczyn naturalnych". Zwierzęta tego gatunku żyją na wolności od 37 do 43 lat.


Liczba nosorożców czarnych na świecie jest niska z powodu kłusownictwa. Znajdują się one na liście zagrożonych wyginięciem.

 

Naukowcy stworzyli dwa zarodki wymarłego białego nosorożca północnego

 

We wrześniu międzynarodowe konsorcjum naukowców i ekologów ogłosiło w Cremonie (Włochy), że udało im się stworzyć dwa zarodki niemal wymarłego białego nosorożca północnego. Na świecie pozostały jedynie dwie samice tego gatunku.

 

Zarodki powstały w Avantea Laboratories w Cremonie dzięki zapłodnieniu in vitro, przy użyciu komórek jajowych pobranych od dwóch ostatnich samic oraz zamrożonego nasienia uzyskanego od martwych samców.

 

ZOBACZ: Poszli do zoo i wydrapali swoje imiona na skórze nosorożca. "To imbecyle"

 

Profesor Cesare Galli i jego zespół zapłodnili komórki jajowe pobrane 22 sierpnia od Najin i Fatu, dwóch ostatnich samic nosorożca białego (przebywających w Ol Pejeta Conservancy w Kenii), nasieniem wcześniej pobranym od samców Suni i Saut.

 

45-letni Sudan został poddany eutanazji

 

Ostatnim żyjącym samcem białego nosorożca północnego był 45-letni Sudan, który zyskał sławę w 2017 roku, dzięki promującemu zbiórkę pieniędzy wpisowi w aplikacji randkowej Tinder, jako "Najbardziej pożądany kawaler na świecie". Sudan został poddany eutanazji z powodu powikłań związanych z wiekiem.

 

Dziesięciolecia kłusownictwa zdziesiątkowały liczebność nosorożca białego północnego. Sudan był ostatnim przedstawicielem gatunku, który urodził się na wolności, w kraju, od którego pochodzi jego imię.

 

Inne nosorożce - nosorożec biały południowy oraz nosorożec czarny – także  padają ofiarą kłusowników, którzy zabijają je dla rogów, kupowanych za wysokie ceny na nielegalnych rynkach w niektórych częściach Azji.

msl/luq/ BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie