Jakucja. Są wyniki badań nad żyjącym 20 tys. lat temu nosorożcem włochatym

Technologie
Jakucja. Są wyniki badań nad żyjącym 20 tys. lat temu nosorożcem włochatym
Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne, Twitter/ "The Siberian Times"
Ciało nosorożca włochatego znaleziono w ubiegłym roku w Jakucji

Odnaleziony nosorożec włochaty wciąż żywił się mlekiem matki, gdy zmarł w epoce plejstocenu - podali rosyjscy naukowcy. Podzielili się oni pierwszymi wynikami badań dotyczących najlepiej zachowanego na świecie ciała tego zwierzęcia żyjącego w Jakucji co najmniej 20 tys. lat temu.

Jego ciało - z nienaruszonym mózgiem, sierścią koloru orzechowego, rogiem i kompletem zębów - odkryto w Jakucji w sierpniu ubiegłego roku, w złożach wiecznej zmarzliny nad rzeką Tirekhtyakh.

 

ZOBACZ: Niemcy. W zoo urodził się mały nosorożec. Został uśpiony

 

W ostatnich dniach naukowcy podzielili się wynikami badań przeprowadzonymi na odnalezionym nosorożcu. Zwrócili oni uwagę na to, że zwierzę nadal ssało mleko matki, jednocześnie spożywając też trawę.

"Zachowania podobne do współczesnych"

"Część rogu była wyraźnie zużyta. Najpewniej dlatego, że ocierał się on o brzuch matki za każdy razem, gdy klękał, by spożywać jej pokarm. Jego przód z kolei wskazuje na to, że kopał nim w ziemi i śniegu, by poszukiwać pożywienia. To podobne zachowania do współczesnych nosorożców. Matki karmią młode przez okres dwóch lat" - powiedział " The Siberian Times" dr Valery Plotnikov z Rosyjskiej Akademii Nauk.

 

 

"To samo widzimy u młodego nosorożca włochatego o imieniu Sasha - jedynego zachowanego małego nosorożca włochatego na świecie" (jego tuszę odnaleziono w 2014 roku - red.) - wyjaśnił naukowiec.

Utonął 20 tys. lat temu

Ciało nosorożca odkrytego przed rokiem ma 231 centymetrów długości - około metr mniej niż u dorosłego osobnika. Wysokość w kłębie to 109 cm.

 

Nosorożec, który w chwili śmierci musiał mieć od trzech do pięciu lat, był "niezwykle dobrze odżywiony" - stwierdzili naukowcy. Bardzo dobrze zachowała się również jego sierść. Zwierzę mogło być upolowane przez drapieżniki w wodzie, gdzie utonęło co najmniej 20 tys. lat temu.

ac / The Siberian Times
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie