Spotkanie Denys Szmyhal-Donald Tusk. "Mówimy o resecie w stosunkach"

Świat
Spotkanie Denys Szmyhal-Donald Tusk. "Mówimy o resecie w stosunkach"
Polsat News
Donald Tusk i Denys Szmyhal

- Mówimy dziś o resecie stosunków pomiędzy naszymi krajami, resecie na zasadzie równowagi - mówił Denys Szmyhal w trakcie konferencji prasowej po spotkaniu z Donaldem Tuskiem. Premier Ukrainy nie ukrywał zadowolenia z ustaleń, które zapadły podczas wizyty szefa polskiego rządu w Kijowie.

Spotkanie premiera Donalda Tuska z Denysem Szmyhalem było kolejnym wydarzeniem w planach dzisiejszej wizyty w Kijowie. Przedstawiciel ukraińskiego rządu w trakcie konferencji prasowej podsumowującej rozmowy podkreślił zaangażowanie Polski w wsparcie ukraińskiego wojska i społeczeństwa od początku wojny z Rosją.

 

- Polska od pierwszych dni wojny była wśród liderów w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Bardzo dziękujemy za tę pomoc i wsparcie. Oczekujemy, że nowy rząd nada nowy impuls w tym kierunku - stwierdził.

 

- Przez te 698 dni od początku pełnoskalowego ataku Polska przekazała na Ukrainę broń i sprzęt wojskowy o wartości prawie 3,5 miliarda dolarów. Chodzi tutaj o setki czołgów, helikopterów, systemów obrony przeciwlotniczej, rakietowych systemów, pojazdów opancerzonych, amunicji i artylerii - dodał.

Donald Tusk w Kijowie. Porozumienie ws. ruchu granicznego

Jedną z deklaracji, które padły w trakcie przemówienia Denysa Szmyhala, było ogłoszenie budowy kolejnych czterech przejść granicznych Polski z Ukrainą. Jednocześnie zapowiedziano także wdrożenie możliwości wymiany baz danych dotyczących urzędów celnych, co ma znacząco wpłynąć na jakość i szybkość kontroli.

 

ZOBACZ: Donald Tusk w Kijowie. Premier spotkał się z się prezydentem Zełenskim

 

Pozostając przy temacie przejść granicznych, premier Ukrainy wspomniał o trwających do niedawna blokadach i protestach organizowanych przez przedstawicieli polskich firm transportowych i rolników. Jak podkreślił Szmyhal, władze Polski i Ukrainy doszły do porozumienia w tej sprawie, dzięki czemu granice ponownie są w pełni przejezdne.

 

- Ze swojej strony zobowiązaliśmy się, aby nie dopuścić do szkód i wesprzeć polskich przewoźników i rolników. Oczekujemy, że Polska też zrobi kroki ze swojej strony, aby zlikwidować ograniczenia dla ukraińskich producentów i rolników - mówił.

 

Premier Szmyhal z zadowoleniem ogłosił otwarcie nowego etapu w stosunkach obydwu krajów.

 

- Mówimy dziś o resecie stosunków pomiędzy naszymi krajami; resecie na zasadzie równowagi (...) Dziękujemy za solidarność z naszym krajem, dziękujemy za pomoc. Chwała Ukrainie i chwała Polsce. Za wolność waszą i naszą - podsumował.

Rozmowy premierów Polski i Ukrainy. "Odnawiamy format konsultacji międzynarodowych"

Drugi w kolejności głos zabrał polski premier Donald Tusk. Szef rządu podkreślił, że dzisiejsza wizyta w Kijowie jest początkiem nowego etapu w relacjach pomiędzy obydwoma krajami.

 

Odnosząc się do napiętych relacji, które powstały na linii Kijów - Warszawa w związku z protestami na przejściach granicznych polityk Koalicji Obywatelskiej zapowiedział ocenę i próbę wdrożenia przepisów, które w sprawie transportu Ukraina podpisała z Rumunią i Bułgarią.

 

- Jestem pewien, że znajdziemy takie rozwiązanie, które będzie z korzyścią dla polskich rolników i producentów oraz będą korzystne i bezpieczne dla strony ukraińskiej - ocenił.

 

ZOBACZ: Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba: Jeśli zabraknie nam broni, będziemy walczyć łopatami

 

Donald Tusk wspomniał także, że w trakcie rozmów przedstawiciele rządu w Kijowie wyrazili chęć zaangażowania polskich firm "i to na zasadzie być może koncesji" w budowę autostrady prowadzącej z Krakowca z obwodnicą Lwowa. Jak zapowiedział, polscy inwestorzy mają być nie tylko zaangażowani w budowę trasy, ale także być współgospodarzem projektu.

 

Kończąc swoją wypowiedź szef polskiego rządu zaproponował Denysowi Szmyhalowi organizację wspólnych, pełnowymiarowych konsultacji, które miałyby zostać zorganizowane w Polsce.

 

- Uczciwa rozmowa między przyjaciółmi może zdziałać cuda - podkreślił.

Marcin Orłowski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie