Konferencja ministra sprawiedliwości Adama Bodnar. "Należy gruntownie zreformować KRS"

Polska
Konferencja ministra sprawiedliwości Adama Bodnar. "Należy gruntownie zreformować KRS"
Polsat News
Adam Bodnar

- Uważamy, że należy gruntownie zreformować funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa - powiedział Adam Bodnar. Minister sprawiedliwości podczas konferencji prasowej przedstawił założenia ustawy, która ma to umożliwić. Projekt trafi do konsultacji, w Sejmie może znaleźć się w lutym.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar na konferencji prasowej zaprezentował projekt rządowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

 

- Dotarliśmy do tego momentu, w którym uważamy, że trzeba gruntownie zreformować funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa - powiedział minister.

 

Jak dodał Bodnar, KRS ma obecnie 25 osób i jest organem hybrydowym.

 

- Są w niej zarówno sędziowie, reprezentacja z parlamentu, ministerstwa sprawiedliwości, jest także przedstawiciel prezydenta, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - wymienił minister.

 

Minister sprawiedliwości zauważył, że 15 sędziów-członków KRS wybiera Sejm. - Ta doprowadziło do licznych problemów - zaznaczył. - M.in. do licznych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - wyliczył minister. 

Bodnar: Być może dzięki nowej ustawie o KRS część sporu w Polsce zostanie zakończona 

Jak przypomniał minister, jeszcze w grudniu Sejm przyjął uchwałę dotyczącą wadliwego powołania sędziowskich członków KRS. - To był pierwszy krok we wskazaniu, że mamy problem - stwierdził Bodnar. - Kolejnym krokiem jest przyjęcie ustawy o KRS - zaznaczył.


- W największym skrócie, ten projekt sprowadza się, że sami sędziowie przy wsparciu PKW będą wybierali sędziów KRS, że te wybory będą przejrzyste, dostępne. Drugi postulat w tej ustawie to powołanie rady społecznej, czyli organu, który będzie wspierał KRS w wykonywaniu zadań - przekazał minister. 

 

ZOBACZ: Ujawniono zarobki w KRS. Poseł PiS starł się z Kamilą Gasiuk-Pihowicz


Bodnar zaznaczył, że liczy na przyjęcie ustawy o KRS. - Być może dzięki temu ta część sporu o praworządność w Polsce zostanie zakończona - podsumował.

 

WIDEO: Adam Bodnar: Należy gruntownie zreformować funkcjonowanie KRS

 

Nowa ustawa o KRS ma zmienić sposób wyboru przedstawicieli

Wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur wymienił najważniejsze założenia ustawy. - Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi KRS przestanie być postrzegana jako twór, który nie jest niezależny od władzy politycznej - zaznaczył.

 

Ustawa ma zmienić sposób wyboru większej część członków KRS. - Będzie ona wybierana przez innych sędziów, a nie przez polityków - zaznaczył wiceminister. - W Radzie będą reprezentowani sędziowie wszystkich najważniejszych gałęzi polskiego sądownictwa - dodał.

 

ZOBACZ: Awantura w KRS. Skandaliczne słowa sędziego Nawackiego do posłanki


- Prawo do zgłaszania kandydatów - oprócz sędziów - będzie także przysługiwało Naczelnej Radzie Adwokackiej, Krajowej Radzie Radców Prawnych, Krajowej Radzie Prokuratorów oraz organom uprawnionym do nadawania stopni naukowych w dziedzinie nauk prawnych, a także grupie przynajmniej 2 tys. obywateli - przekazał Mazur.

 

Nowa ustawa o KRS trafi do konsultacji społecznych, w Sejmie może znaleźć się w lutym.

mbl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie