Posłowie PiS z prośbą do wiceszefowej KE. Przekazali jej dokument ws. mediów publicznych

Polska
Posłowie PiS z prośbą do wiceszefowej KE. Przekazali jej dokument ws. mediów publicznych
PAP/Marcin Obara
Vera Jourova w środę pojawiła się w Sejmie

- Dzisiaj jest pani w dniu, w którym dokonał się zamach na media publiczne, na wolność słowa i na demokrację w Polsce - przekonywała wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej, Verę Jourovą, Elżbieta Witek. Grupa posłów PiS podeszła do unijnej komisarz na korytarzu Sejmu i wręczyła jej pismo dot. aktualnej sytuacji mediów publicznych w Polsce. Jourova zapewniła, że zapozna się z ich stanowiskiem.

Vera Jourova w środę pojawiła się w polskim parlamencie, gdzie prowadzi rozmowy z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską. Wiceprzewodnicząca KE spotkała się również z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem.

 

Wizytę Jourovej postanowili wykorzystać również posłowie PiS, którzy podeszli do komisarz na sejmowym korytarzu. W grupie tej znaleźli się m.in. była marszałek Elżbieta Witek, szef klubu Mariusz Błaszczak, Szymon Szynkowski vel Sęk, Antoni Macierewicz i Rafał Bochenek.

Posłowie PiS zwrócili do wiceszefowej KE. "Zamach na media publiczne"

- Dzisiaj jest pani w dniu, w którym dokonał się zamach na media publiczne, na wolność słowa i na demokrację w Polsce - mówiła Witek do unijnej polityk. - Nie mamy możliwości wypowiedzenia się, ponieważ telewizje komercyjne, telewizje prywatne nie będą transmitowały tego, co się w Polsce naprawdę dzieje - kontynuowała posłanka PiS, wręczając wiceszefowej KE pismo dot. sytuacji mediów publicznych w Polsce. Politycy poprosili ją o zapoznanie się ze stanowiskiem "największego klubu, który wygrał te wybory, ale, niestety, nie rządzi" i odpowiedź w tej sprawie. 

 

- Bardzo prosimy, aby się pani zainteresowała tym, ponieważ to głos ponad ośmiu milionów ludzi, którzy zagłosowali na Prawo i Sprawiedliwość i dzisiaj są pozbawieni dostępu do mediów publicznych. Czegoś takiego w Polsce jeszcze nie było po 1989 roku. Chcielibyśmy, żeby pani komisarz miała właściwą wiedzę na temat tego, co się dzisiaj w Polsce wydarzyło - przekonywała na korytarzu posłanka Witek. 

 

ZOBACZ: Krzysztof Czabański zabrał głos ws. TVP. "Te decyzje są całkowicie bezprawne"

 

Vera Jourova podkreśliła, że Komisja Europejska zawsze stoi na stanowisku, że media publiczne powinny dobrze funkcjonować we wszystkich krajach w sposób niezależny i transparentny, a każdy kraj powinien im zapewnić do tego przestrzeń.

Vera Jourova w Sejmie. Posłowie PiS z prośbą ws. mediów publicznych

W rozmowę z unijną komisarz włączył się również Rafał Bochenek, który mówił o "czarnym dniu dla polskiej demokracji". - Rząd Donalda Tuska chce zainstalować w Polsce swoich politycznych dziennikarzy, którzy by im służyli - stwierdził poseł PiS. 

 

Witek zwracała też Jourovej uwagę, że na jej oczach dzieje się coś wyjątkowo złego, "czego w krajach demokratycznych Unii Europejskiej nigdy nie było". - Nie może być tak, że ci, którzy stworzyli większość łamią prawo i to sposób skandaliczny, łamią konstytucję i wszystkie ustawy przyjmowane przez Sejm - przekonywała była marszałek Sejmu. 

 

Jourova, odpowiadając politykom PiS, przekazała, że na ten moment nie może nic nie zadeklarować.

 

ZOBACZ: TVP, PAP i Polskie Radio. Nowi prezesi mediów publicznych. Znamy pierwsze nazwiska

 

Antoni Macierewicz podkreślał, że jego ugrupowaniu nie zależy na interwencji UE w Polsce. - Ale chcemy, żeby miała pani wiedzę i świadomość, w jakiej sytuacji Polacy się znajdują - mówił. W rozmowie z dziennikarzami Witek zaznaczyła, że PiS nie chce żadnej interwencji, a pismo do Jourovej nie jest żadną skargą.

 

Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy spółek.

Aleksandra Kozyra / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie