TVP, PAP i Polskie Radio. Nowi prezesi mediów publicznych. Znamy pierwsze nazwiska

Polska
TVP, PAP i Polskie Radio. Nowi prezesi mediów publicznych. Znamy pierwsze nazwiska
Polsat News
Media publiczne mają nowe władze. Na zdjęciu: gmach TVP w Warszawie

Tomasz Sygut został nowym prezesem TVP, a Piotr Zemła przewodniczącym rady nadzorczej - podały Wirtualne Media. Polską Agencją Prasową, jak ustaliła Interia, będzie od teraz przewodził Marek Błoński. Na czele Polskiego Radia stanął za to Paweł Majcher - informuje Press.pl.

Znamy pierwsze nazwiska nowych szefów mediów publicznych. Jak ustalił portal wirtualnemedia.pl, Tomasz Sygut jest nowym prezesem TVP, podczas gdy Piotr Zemła objął stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej telewizji publicznej.

 

Interia ustaliła, że Polską Agencją Prasową będzie zarządzał Marek Błoński. Nowym prezesem Polskiego Radia, jak podaje portal Press.pl, został zaś mianowany Paweł Majcher, który w latach 2009-2012 pełnił funkcję wiceprezesa.

Nowe władze TVP, PAP i Polskiego Radia

W środę przed południem decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza odwołani zostali dotychczasowi prezesi Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i PAP wraz z zarządami spółek oraz powołał ich następców. Pracę stracili: Mateusz Matyszkowicz, były już prezes TVP, Agnieszka Kamińska, która zarządzała państwowym radiem, i Wojciech Surmacz, kierujący pracą PAP.

 

ZOBACZ: TVP Info chciało wrócić w "Agrobiznesie". Nagle urwał się sygnał

 

Jak ustaliła Interia, dotychczasowy i obecny szef PAP byli skonfliktowani m.in. z powodu usunięcia z serwisu jednej z depesz autorstwa Błońskiego. Nowy prezes jest związany z agencją od ponad 20 lat. Jako dziennikarz zajmował się głównie tematyką gospodarczą. Był także m.in. szefem katowickiego oddziału PAP oraz zastępcą redaktora naczelnego PAP Media. 

Przepychanki w siedzibie TVP, przejmowanie gabinetu prezesa telewizji

Konflikt narósł także wokół zmian w TVP. Jeszcze przed decyzją ministra kultury posłowie PiS ustanowili w gmachu telewizji publicznej rotacyjną wartę, która miała pilnować mediów państwowych i demokracji w Polsce. W środę po decyzji Bartłomieja Sienkiewicza sytuacja w budynku TVP wymknęła się spod kontroli.

 

Najpierw przestały nadawać stacje TVP Info i TVP3, a następnie przed biurem dotychczasowego prezesa doszło do przepychanek, w których trakcie ucierpiała posłanka PiS Joanna Borowiak.

 

Polityk Suwerennej Polski Sebastian Łukaszewicz opublikował w sieci nagranie, które ma przedstawiać siłowe przejęcie gabinetu szefa telewizji publicznej. "Wynajęte osiłki Sienkiewicza próbują przejąć gabinet prezesa Matyszkowicza" - napisał poseł na platformie X (wcześniej Twitter).

Jest wniosek do prokuratury przeciw ministrowi kultury

Po odwołaniu przez ministra Sienkiewicza kierownictw mediów publicznych poseł Suwerennej Polski Marcin Romanowski złożył zawiadomienie do prokuratury. Polityk poinformował o podjęciu kroków prawnych w swoich mediach społecznościowych, gdzie stwierdził m.in., że minister i jego współpracownicy przekroczyli uprawnienia.

 

ZOBACZ: Przejecie o TVP. Poseł Suwerennej Polski zawiadamia prokuraturę

 

Zamieszanie wokół TVP spotkało się także z komunikatem służb. Rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji podinsp. Sylwester Marczak poinformował, że funkcjonariusze od późnych godzin nocnych otrzymali w tej sprawie kilka zgłoszeń. W związku z tym na miejsce rozdysponowano zespoły antykonfliktowe. Działania policji koordynuje komendant rejonowy - podał rzecznik.

kjt/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie