Rosja. W telewizji publicznej pojawił się materiał o Donaldzie Tusku. "Rusofob"

Świat
Rosja. W telewizji publicznej pojawił się materiał o Donaldzie Tusku. "Rusofob"
PAP/Marcin Obara
Rosyjskie media oceniły powrót rządów Donalda Tuska

Rosyjska telewizja informowała widzów o ostatnich wydarzeniach w Polsce, czyli m.in. wyborze nowego premiera. Donald Tusk został przedstawiony jako "rusofob", na co dowodem miała być m.in. praca magisterska polityka oraz jego wypowiedzi sprzed lat.

W poniedziałek Donald Tusk został wybrany przez Sejm na szefa polskiego rządu, a oficjalne zaprzysiężenie przez prezydenta Andrzeja Dudę miało miejsce w środę. Fragmenty tych wydarzeń były transmitowane w rządowej, rosyjskiej telewizji

Rosyjskie media o D. Tusku: Rusofob 

Analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich Katarzyna Chawryło na swoim koncie odniosła się do informacji, które pojawiały się w rosyjskich mediach na temat premiera Polski. Kremlowska propaganda stwierdziła, że po 2014 roku Tusk naciskał na wzmocnienie antyrosyjskich sankcji. Stwierdzono też, jest on "zażartym rusofobem". Jako przykład takiego zachowania, przypomniano, że niejednokrotnie nazywał Rosję "strategicznym problemem Europy". 

 

Innym argumentem, był fakt, że Tusk poświęcił pracę magisterską "rusofobowi Piłsudskiemu", który podpisał w 1934 r. pakt z Niemcami. 

 

ZOBACZ: Władimir Putin: Rosja nie ma żadnego interesu, żeby walczyć z NATO

 

Donald Tusk w 1980 roku obronił na Uniwersytecie Gdańskim pracę magisterską dotyczącą kształtowania się legendy Piłsudskiego w przedwojennych czasopismach.

 

Objęcie władzy w Polsce przez Tuska komentuje też agencja TASS. "Moskwa nie powinna spodziewać się złagodzenia polskiego stanowiska w kwestii ukraińskiej wraz z dojściem do władzy Tuska" - podkreślono w depeszy. 

Europejscy przywódcy gratulują Tuskowi

Znacznie bardziej optymistyczne spojrzenie na zmianę władzy w Polsce mają szefowie innych europejskich państw oraz politycy z Unii Europejskiej. Jako jeden z pierwszych gratulacyjny post w mediach społecznościowych opublikował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

"Gratulujemy Donaldowi Tuskowi wyboru przez Sejm na Premiera RP. Przyszłość Ukrainy i Polski leży w jedności, wzajemnej pomocy i strategicznym partnerstwie w celu pokonania naszego wspólnego wroga" - napisał ukraiński prezydent. 

 

ZOBACZ: Zmiana w Kancelarii Premiera. Symboliczne zdjęcie Mateusza Morawieckiego i Donalda Tuska

 

Z kolei przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola podkreśliła, że "nie może się doczekać wspólnej pracy na rzecz zamożnej Polski i silniejszej Europy". 

 

Życzenia przesłały także prezydent Mołdawii Maia Sandu. "Mołdawia ceni silne partnerstwo między naszymi krajami i nie mogę się doczekać współpracy z panem, gdy będziemy przesuwać Mołdawię do UE i wspólnie wzmacniać nasz wspólny dom, Europę" - napisała polityk. 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie