D. Wieczorek o zapowiedzi M. Morawickiego: Robi problemy następnemu rządowi

Polska
D. Wieczorek o zapowiedzi M. Morawickiego: Robi problemy następnemu rządowi
Polsat News
Polity Lewicy Dariusz Wieczorek

- To jest rzucanie kłód pod nogi - odparł Dariusz Wieczorek, odnosząc się do czwartkowej zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego ws. przedłużenia zerowego VAT-u na żywność. - PiS nie potrafi godnie oddać władzy - dodał poseł Lewicy, gość Grzegorza Kępki w piątkowym wydaniu programu "Graffiti". Polityk nie potwierdził medialnych informacji, jakoby miał objąć resort nauki i szkolnictwa wyższego.

W piątek ma się odbyć robocze spotkanie Donalda Tuska z kandydatami na ministrów w jego przyszłym rządzie. Według medialnych doniesień Dariusz Wieczorek ma być w nowym gabinecie ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. W "Graffiti" Grzegorz Kępka zapytał polityka Lewicy m.in. o skład nowego rządu opozycji.

 

ZOBACZ: Włodzimierz Czarzasty w "Graffiti": Jarosław Kaczyński jest bezradny

 

- Zaczekajmy ze spokojem aż Donald Tusk ogłosi nazwiska przyszłych ministrów - zaznaczył Dariusz Wieczorek

D. Wieczorek: PiS nie potrafi oddać władz

Prowadzący zapytał polityka Lewicy o doniesienia, jakoby w nowym rządzie miało dojść do połączenia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach struktur ministerstwa nauki. 

 

- Jest pomysł, by rozdzielić edukację od nauki w ramach ministerstw. A co do słynnego NCBiR, który stał się głośny dzięki wielu aferom poprzedniej władzy, powinno dojść do połączenia, ale jak na razie jest za wcześnie na jakiekolwiek decyzje - powiedział Wieczorek.

 

Grzegorz Kępka zapytał swojego gościa m.in. o czwartkową zapowiedź wprowadzenia zerowego VAT-u rozporządzeniem przez premiera Mateusza Morawieckiego. - Odchodzący rząd przed wyborami naobiecywał wszystko, podwyżki i wiele innych rzeczy. Problem z tym, że nie uwzględnił wydatków w ramach projektu budżetu - powiedział polityk Lewicy. 

 

ZOBACZ: Piotr Zgorzelski w "Graffiti": Proszę mnie zwolnić z tłumaczenia się za decyzje posłów Lewicy

 

Dodał, że "odchodzący rząd stara się jak może rzucić kłody pod nogi nowej ekipie". - PiS nie potrafi godnie oddać władzy i zostawia miny dla następców - przekonuje Dariusz Wieczorek.

Dariusz Wieczorek: PiS bardzo mocną opozycją

Grzegorz Kępka zapytał, czy w nowym Sejmie nie będzie żadnej "zamrażarki" dla ustaw? - W opozycji mamy 194 posłów i posłanek z PiS. To będzie bardzo mocna opozycja. Z pewnością będą rzucać kłody pod nogi. Zostawmy to marszałkowi Szymonowi Hołowni, który o wszystkim zdecyduje - dodał polityk. 

 

- Intencja jest jasna. Nie ma zamrażarek, nie ma lodówek, wszystko idzie zgodnie z planem - dodał. 

 

Dziennikarz Polsat News zapytał także o podwyżki dla nauczycieli? - Podwyżki dla nauczycieli będą. Jest to zobowiązanie, które podjęła cała koalicja. To jest absolutny priorytet - zapewnił Wieczorek. 

 

ZOBACZ: "Graffiti". Grzegorz Schetyna z radą dla PiS: Niech znajdą sensownych ludzi

 

W dalszej części Grzegorz Kępka zapytał, kto będzie kandydatem Lewicy do komisji ws. wyborów kopertowych - komisji do zbadania legalności, prawidłowości i celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.

 

- Chyba będzie to Tomasz Trela, ale musiałbym to dokładnie sprawdzić - odpowiedział Dariusz Wieczorek. 

 

Wideo: Dariusz Wieczorek w "Graffiti": PiS nie potrafi godnie oddać władzy

 

"Lewica popiera Strefę Czystego Transportu"

Na koniec Grzegorz Kępka zapytał, co się dzieje na linii ABW-Orlen ws. małych reaktorów jądrowych. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ponownie wydała negatywną opinię dla atomowej spółki Orlenu i Michała Sołowowa – Orlen Synthos Green Energy.

 

- Czy pan rozumie, co się dzieje? - zapytał Grzegorz Kępka. 

 

- Cały rząd pewnie się zajmie sprawą Orlen Synthos Green Energy, negatywnie zaopiniowana przez ABW. To wszystko trzeba sprawdzić. Szef MSWiA pewnie będzie prosić by ten temat wyjaśnić. To wstyd dla Polski, że o tego typu sprawach rozmawiamy publicznie - odpowiedział polityk Lewicy. 

 

ZOBACZ: "Graffiti". Magdalena Biejat o szczegółach pierwszego posiedzenia Sejmu. "Nie odpuścimy tej sprawy"

 

W Warszawie ogromne emocje wzbudza wprowadzenie przez ratusz tzw. Strefy Czystego Transportu. W czwartek została ona przegłosowana. - Co na to Lewica?  

 

- Absolutnie jesteśmy za ochroną klimatu, odnawialnymi źródłami energii. Popieramy takie działania - podkreślił. Wieczorek stwierdził, że to państwo powinno zadbać o możliwość wymiany starych samochodów na nowe. - Rząd PiS zmarnował ostatnie lata na transformację energetyczną, stawiając na energetykę węglową - podkreślił Wieczorek. 

 

Wszystkie odcinki programu "Graffiti" dostępne są TUTAJ.

mak/kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie