U. Pasławska o politycznych transferach. "Najwierniejsi towarzysze PiS znajdują miejsce na tratwie"

Polska
U. Pasławska o politycznych transferach. "Najwierniejsi towarzysze PiS znajdują miejsce na tratwie"
Polsat News
Urszula Pasławska w programie "Graffiti"

- Najwierniejsi towarzysze PiS, którzy byli od zadań specjalnych, jak minister Soboń, który wdrażał Nowy Ład, dzisiaj znajdują miejsce na tratwie obok swoich innych kolegów z PiS - tak Urszula Pasławska, posłanka PSL komentowała decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o powołaniu Artura Sobonia na członka Zarządu NBP.

Artur Soboń został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego. Decyzję komentowała w programie "Graffiti" posłanka PSL Urszula Pasławska.

 

- To jest historyczny czas dla NBP, historycznej kompromitacji, historyczny czas dla polityków PiS, bo tam jest ta tratwa przetrwania. Być może historyk jest potrzebny, by złotymi zgłoskami to kiedyś opisać. Mówiąc poważnie, to pokazuje, że najwierniejsi towarzysze PiS, którzy byli od zadań specjalnych, jak minister Soboń, który wdrażał Nowy Ład, dzisiaj znajdują miejsce na tratwie obok swoich innych kolegów z PiS - oceniła. - Pan prezes Adam Glapiński wielokrotnie nas zaskakiwał i oburzenia już brak - dodała.

 

ZOBACZ: Artur Soboń nowym członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego. Jest decyzja prezydenta

 

W ocenie posłanki wzmocnienie NBP jest potrzebne. Jak zwróciła uwagę, środowisko prezydenta "generalnie" krytykuje nie tylko działania PiS, ale i NPB. - Nie sądzę, żeby nominacja prezydenta Dudy była wielkim wsparciem - stwierdziła.

Postawienie prezesa NBP przed TS? 

Posłanka PSL została zapytana, czy jest zwolenniczką postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. - Ja jestem zwolenniczką, by prezes Glapiński wytłumaczył się ze swoich decyzji dotyczących finasowania deficytu i długu, którego nie powinien robić - mówiła.

 

Jak oceniła, Adam Glapiński mógłby wytłumaczyć swoje decyzje przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej. - Prezes Glapiński będzie miał prawo i obowiązek, jeśli zostanie wezwany, do uczestniczenia w procesie podstawienia przed Trybunał Stanu - mówiła.

Urszula Pasławska: TK wykona dzisiaj każde polecenie z Nowogrodzkiej

Grzegorz Kępka zwrócił uwagę, że pojawiają się nieoficjalne informacje, że Trybunał Konstytucyjny może wydać tzw. zabezpieczenie, które uniemożliwi zawieszenie funkcji Glapińskiego.

 

- Ta sprawa pokazuje, jak działało państwo i jak cały czas działa, a także o co tak naprawdę jest gra w kolejnych wyborach, nie tylko samorządowych, ale i prezydenckich - o to, żeby po pierwsze władze i ograny państwa współdziałały, po drugie, żeby nie łamały Konstytucji, a po trzecie opierały się na zasadzie legalizmu. Jestem przekonana, że TK wykona dzisiaj każde polecenie z Nowogrodzkiej, ale nie może nas to zatrzymać przed podejmowaniem działań, do których się zobowiązaliśmy w czasie kampanii wyborczej - mówiła Urszula Pasławska. 

Zamrożenie cen energii. Pasławska: Intencje są czytelne i klarowne

W programie "Graffiti" poruszona została również kwestia ustawy dotyczącej zamrożenia cen energii. - Trzeba dzisiaj działać w sposób niekonwencjonalny, ponieważ zaniechania PiS spowodowałyby, że 1 stycznia rachunki by znacząco wzrosły. My procedujemy, intencje są czytelne i klarowne - mówiła posłanka PSL.

 

ZOBACZ: Zamrożenie cen energii. Jest decyzja Sejmu

 

- To są ustawy, które powinny być rządowe, skonsultowane, przeliczone. Nie mamy takiej możliwości, bo prezydent Andrzej Duda dał dwa miesiące wolnego rządowi. Państwo działa w pewnym zawieszeniu - dodawała.

 

Jak podkreśliła, dla PSL ważna jest ochrona rolników, małych i średnich przedsiębiorców, dlatego zapisy o zamrożeniu cen energii dla tych grup zostaną wprowadzone do ustawy. - Tarcze są elementem doraźnym, docelowo powinniśmy stworzyć takie prawo, które zadba o ceny energii, zadba o tanią energię (...), dzisiaj energia z wiatru kosztuje 0,25 zł, ale obywatel płaci 1,30 zł z kWh, to jest rozbój w biały dzień - powiedziała.

 

WIDEO. "Graffiti". Zamrożenie cen energii. Pasławska: Intencje są czytelne i klarowne

 

Odległość wiatraków od zabudowań. "Hennig-Kloska jest kompetentną osobą"

Posłanka została zapytana, czy przepisy dotyczące odległości wiatraków od domu nie są "sabotażem", skoro "będą szumieć" mieszkańcom wsi, czyli głównemu elektoratowi PSL. - Sabotażem jest to, że PiS nie chce oddać władzy. Co do kwestii odległościowych będziemy przygotowywać ustawę rządową, ale również tworząc system zachęt - zapowiedziała. - Bez systemu zachęt trudno będzie przeprowadzić transformację energetyczną - dodała.

 

Odnosząc się do wpisanej propozycji umożliwienia budowy wiatraków w odległości 300 metrów od zabudowań, posłanka PSL przyznała, że "warto rozmawiać z autorami" tej ustawy. - Dzisiaj będą nam potrzebne odważne decyzje i decyzje, które bardzo szybko będą wprowadzały prawo, które pozwoli na transformację energetyczną. Pani Hennig-Kloska jest kompetentną osobą i wierzę, że będzie doskonałym ministrem - powiedziała.

"Państwo nie powinno wtrącać się w sprawy, które dotyczą intymnej kwestii"

Urszula Pasławska zapowiedziała również, że obszarem, który wymaga wprowadzenia, zmian jest łowiectwo. Prowadzący zwrócił uwagę, że jest to obszar wzbudzający kontrowersje, przytoczył wypowiedź Magdaleny Środy, która nazwała posłankę PSL "morderczynią zwierząt". - Jak ktoś powiedział "hejt jest podatkiem od polityki", trzeba się z tym liczyć - mówiła.

 

Jak zapowiedziała, poprze rozwiązanie umożliwiające dokonywanie aborcji do 12 tygodnia ciąży. - Zakładam, że jeśli ustawa miałaby poparcie i trafiła do prezydenta, to prezydent jej nie podpisze, więc my - wybierając prezydenta (podczas zbliżających się wyborów - red.) - będziemy wiedziały, wiedzieli o co walczymy. To będzie znowu walka o prawa kobiet i przeciw nim - mówiła. - Chcę aby państwo dało prawo i nie wtrącało się w sprawy, które dotyczą bardzo intymnej kwestii, jaką jest prawo kobiet do samostanowienia - zaznaczyła.

 

Poprzednie odcinki można obejrzeć tutaj

anw/kg / PAP/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie