Zamrożenie cen energii. Jest decyzja Sejmu

Biznes
Zamrożenie cen energii. Jest decyzja Sejmu
Pixabay.com/markusspiske
Zamrożenie cen energii. Jest decyzja Sejmu

Sejm odrzucił w środę rządowy projekt ustawy o ochronie odbiorców energii. Posłowie opowiedzieli się natomiast przeciwko odrzuceniu projektu w tej sprawie, złożonego przez sejmową większość. Został on skierowany do prac komisyjnych.

Odrzucenie projektu rządowego poparło 239 posłów, przeciw było 178, a 16 wstrzymało się. Przeciwko wnioskowi o odrzucenie poselskiego projektu było natomiast 239 posłów, 177 było za, a 17 wstrzymało się od głosu.

 

Sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz finansów publicznych mają zająć się poselskim projektem jeszcze w środę.

Zamrożenie cen energii. Projekt poselski i rządowy

Rządowy projekt zakładał zamrożenie cen energii przez cały rok, co miało kosztować ok. 31 mld złotych. Z kolei projekt poselski, złożony przez sejmową większość, dopuszcza zamrożenie cen do 30 czerwca 2024 roku. W poselskim projekcie zapisano, że koszt działań osłonowych wyniesie 16,5 mld złotych przez pół roku.

 

ZOBACZ: Ustawa wiatrakowa. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo

 

Projekt zakłada przedłużenie do połowy 2024 r. maksymalnych cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto do obecnego poziomu limitu zużycia, pomniejszonego o 50 proc., ponieważ przepisy mają obowiązywać przez pół roku. Powyżej limitu zachowana ma być stawka 693 zł za MWh, jako cenę maksymalną, płacić ją mają także samorządy i podmioty użyteczności publicznej. Projekt utrzymuje rozwiązania dotyczące ograniczenia cen gazu i ciepła.

 

Pierwotnie projekt zawierał także przepisy dotyczące stawiania farm wiatrowych i wiatraków w Polsce, co spotkało się to z krytyką ze strony PiS-u. 

Zmiany w projekcie ustawy

We wtorek późnym wieczorem Koalicja Obywatelska wprowadziła do projektu autopoprawkę wykreślającą z pierwotnej wersji wszystkie przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych. 

 

ZOBACZ: Koalicja Obywatelska zgłosiła autopoprawkę. Wiatraki znikają z projektu ustawy

 

Mowa tu m.in. o przepisach dotyczących minimalnej odległości wiatraków od zabudowań, gdzie według pierwotnego projektu było to minimum 300 metrów oraz tego, że inwestycje w elektrownie wiatrowe miały stać się inwestycjami celu publicznego.

 

Z projektu zniknął również zapis dotyczący ułatwień w zmianach planów zagospodarowania przestrzennego w związku z budową wiatraków. 

dk / Polsatnews.pl / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie