Artur Soboń nowym członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego. Jest decyzja prezydenta

Biznes
Artur Soboń nowym członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego. Jest decyzja prezydenta
Mir.gov.pl
Artur Soboń

Prezydent Andrzej Duda powołał Artura Sobonia na członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego. Wręczenie nominacji odbyło się 6 grudnia w Pałacu Prezydenckim.

Informacją o nowej funkcji w NBP pochwalił się także sam zainteresowany. W mediach społecznościowych opublikował zdjęcie dokumentu prezydenckiej nominacji.

 

"Dziękuję Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za powołanie mnie do zarządu NBP. Dziękuję za zaufanie Prezesa Adama Glapińskiego i zgodę Premiera Mateusza Morawieckiego. Kolejne 6 lat będę służyć Polsce i polskiemu złotemu w banku centralnym któremu od dzisiaj poświęcam całość mojej publicznej aktywności" - napisał.

 

Członkowie zarządu NBP powoływani są i odwoływani przez Prezydenta. Dokonuje się to na wniosek prezesa banku centralnego. W zarządzie zasiadać może łącznie od siedmiu do dziewięciu osób, przewodniczący oraz od sześciu do ośmiu członków zarządu.

 

Obecnie w skład zarządu NBP wchodzą: Adam Glapiński (prezes NBP), Marta Kightley (wiceprezes NBP – pierwszy zastępca prezesa NBP), Adam Lipiński (wiceprezes NBP), Marta Gajęcka, Paweł Mucha, Piotr Pogonowski, Rafał Sura, Paweł Szałamacha i powołany dziś Artur Soboń.

Kim jest Artur Soboń?

Polityk związany z Prawem i Sprawiedliwością od stycznia 2022 roku był wiceministrem finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego. W wyborach parlamentarnych został wybrany z list PiS na posła Sejmu X kadencji.

 

Wcześniej pełnił m.in. funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Na to stanowisko powołany został 7 lutego 2018 roku.

 

Wcześniej w ramach swojej aktywności poselskiej pełnił funkcję Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Reindustrializacji Polski oraz Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Lotników Polskich. Był też członkiem komisji obrony narodowej i finansów publicznych.

 

ZOBACZ: Adam Glapiński: Każdy, kto atakuje NBP, ma złe zamiary wobec Polski i Polaków

 

Swoją karierę polityczną Artur Soboń rozpoczynał w Świdniku, gdzie w 2006 roku pracował jako Sekretarz Miasta. W latach 2006-2010 był radnym powiatu, a od 2010 do 2015 roku radnym sejmiku województwa lubelskiego.

mjo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie