Sondaż o stosunku do nieposiadania dzieci. "Wynik Polski rekordowo wysoki"

Polska
Sondaż o stosunku do nieposiadania dzieci. "Wynik Polski rekordowo wysoki"
Zdjęcie ilustracyjne / PxHere
Sondaż Fundacji Alliaz ws. stosunku do nieposiadania dzieci (zdjęcie ilustracyjne)

Z międzynarodowego sondażu Fundacja Allianz wynika, że młodzi Polacy wykazują większe zrozumienie dla nieposiadania dzieci niż ich rówieśnicy z innych państw Europy. Badacze uważają, że przyczyną tak dużej tolerancji jest specyficzny sposób, w jaki sprawy rodzinne traktuje się w Polsce.

W badaniu Fundacji Allianz wzięli udział tylko młodzi dorośli z pięciu europejskich państw: Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Grecji. Wybór najmłodszej grupy wiekowej umotywowano faktem, że to właśnie oni w nadchodzących latach i dekadach będą wyznaczać kierunek, w którym podążą ich kraje.

Sondaż ws. stosunku do nieposiadania dzieci. Polacy na czele 

Jak podkreśla w swoim raporcie organizacja, zrozumienie dla nieposiadania dzieci stało się w Polsce wśród osób od 18. do 29. roku życia rekordowo wysokie. Okazuje je 86 proc. Polaków w tym wieku. 

 

"To więcej niż we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Grecji" - podkreślają badacze. Na pytanie, "czy rozumiem, kiedy w dzisiejszych czasach ludzie wahają się, czy mieć dzieci", twierdząco odpowiedziało 82 proc. badanych we Włoszech, 81 proc. ankietowanych w Wielkiej Brytanii, 78 proc. Niemców i 75 proc. badanych w Grecji. 

 

ZOBACZ: W Polsce rodzi się mniej dzieci. Poseł: Bo mamy mniej kobiet

 

Badacze mają teorię, dotyczącą tego, czemu akurat młodzi Polacy są najbardziej tolerancyjni w kwestii nieposiadania dzieci. Wskazuje się na co najmniej dwa czynniki

 

- Jedną z przyczyn takich wyników ankiety może być to, że kwestia rodziny zawsze była traktowana w Polsce jako sprawa prywatna, co odróżnia nas od protestanckiej części Europy. Po prostu źle widziane jest namawianie do posiadania dzieci - skomentował cytowany przez dziennik "Rzeczpospolita" dyrektor badającego demografię Instytutu Pokolenia Michał Kot.

 

ZOBACZ: Rodzi się coraz mniej dzieci. Polityk PiS: Ja mam dwoje. Wszystkich nie zastąpię

 

Zwrócił uwagę, że "wpływ na wyniki mogła też mieć wojna za naszą wschodnią granicą". - W badaniach jakościowych, jakie prowadziliśmy na przełomie 2022 i 2023 r., bardzo często padały określenia, szczególnie na ścianie wschodniej, że to nie jest dobry czas na posiadanie dzieci - wyjaśnił ekspert. 

 

Badanie Fundacji Allianz przeprowadzono od września do listopada 2022 r., czyli w okresie, gdy media alarmowały, że z powodu wojny może zabraknąć nawet węgla na zimę". 

Młodzi Polacy wyróżniają się też stosunkiem do adopcji

"Na tle innych rówieśników Polacy wyróżniają się też jednak czymś innym: obiekcją wobec adopcji dzieci przez pary jednopłciowe" - podkreślono w analizie organizacji. 

 

Jednak według autorów nie oznacza to, że przejawiają tendencje autorytarne. "Są bardziej skłonni, by podkreślić znaczenie wolnej prasy, niezależnych sądów i zaangażowania obywatelskiego" - zaznaczono. 

 

ZOBACZ: Za 25 lat zabraknie prawie 3 mln Polaków. Kryzys demograficzny znacznie przyspieszy - prognozuje GUS

 

W 2022 roku w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci, najmniej od końca II wojny światowej. Jednym z podstawowych powodów zapaści demograficznej jest zmniejszająca się liczba kobiet w wieku rozrodczym, ale znaczenie ma również ich stosunek do posiadania potomstwa. 

 

Z badania przeprowadzonego przez CBOS w drugiej połowie 2022 roku wynika, że 32 proc. Polek w wieku 18-45 lat planuje potomstwo w bliższej lub dalszej perspektywie, a 68 proc. nie ma planów prokreacyjnych. W porównaniu z 2017 rokiem, odsetek kobiet, które zamierzają mieć dzieci, zmniejszył się o 9 punktów procentowych.

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie