Rodzi się coraz mniej dzieci. Polityk PiS: Ja mam dwoje. Wszystkich nie zastąpię

Polska
Rodzi się coraz mniej dzieci. Polityk PiS: Ja mam dwoje. Wszystkich nie zastąpię
Polsat News
Paweł Lisiecki w programie "Debata Dnia"

- System emerytalny zależy od demografii - ocenił poseł PiS Paweł Lisiecki w programie "Debata Dnia". Odpowiadając na zarzut, że w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci powiedział: - Mam dwoje dzieci. Niestety ja wszystkich nie zastąpię.

W programie "Debata Dnia" o wydolności systemu emerytalnego i problemach z dzietnością w Polsce rozmawiali posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, wiceprezes partii Wolnościowy Jakub Kulesza oraz Paweł Lisiecki, poseł PiS.


- System emerytalny, który jest tak niewydolny, że trzeba ciągle do niego dokładać, jest piramidą finansową. To jest bardzo niemoralne tkwienie i zmuszanie młodych, by wchodzili w ten system - mówił Jakub Kulesza. - Dla mojego rocznika emerytury będą dwa razy niższe niż obecne - dodawał. 

Poseł PiS: System emerytalny zależy od demografii

Paweł Lisiecki z PiS zwrócił uwagę, że "wiele zależy od demografii". - Każdy system emerytalny oparty jest na tym - mówił. Słowa te zwróciły uwagę prowadzącej Agnieszki Gozdyry, która przypomniała, że w ostatnich latach w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Według danych GUS, w 2022 roku urodziło się najmniej dzieci od II wojny światowej. 

 

ZOBACZ: GUS. Problem z dzietnością w Polsce. Tak źle nie było od II wojny światowej


- Mam dwoje dzieci. Pani redaktor, niestety ja wszystkich nie zastąpię - mówił. - Stoimy na o wiele wyższym poziomie rozwoju niż 30 lat temu. Myślę, że warto zapytać Polki, jaka jest przyczyna tego, że nie chcą rodzić dzieci - dodał Lisiecki. 

 

WIDEO. Poseł PiS: System emerytalny zależy od demografii

 

Powody, dla których Polki nie chcą się decydować na potomstwo wymieniała posłanka Nowoczesnej. - Jeżeli Polki będą czuły, że chcecie całkowicie zakazać aborcji, a już w tej chwili boją się zachodzić w ciążę, to tych dzieci nie będzie - zaznaczyła.

 

Jako przykład podała sytuację w Czechach. - Tam jest pełna zgoda na aborcje i dzietność jest duża - mówiła.  

anw / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie