Papież Franciszek o kryzysie demograficznym. "Dzisiaj ludzie wolą mieć szczeniaka niż dziecko"

Świat
Papież Franciszek o kryzysie demograficznym. "Dzisiaj ludzie wolą mieć szczeniaka niż dziecko"
PAP/EPA/ANGELO CARCONI
Papież na spotkaniu z członkami Włoskiej Federacji Lekarzy Pediatrów

Papież Franciszek w sobotę odniósł się w swoim przemówieniu do problemu demograficznego. Stwierdził, że w obecnych czasach ludzie chętniej decydują się na posiadanie szczeniaka, niż dziecka. Uznał, że przez to zapotrzebowanie na pediatrów maleje, a na weterynarzy rośnie. "To nie jest dobry znak" - apelował.

Papież Franciszek spotkał się w sobotę z członkami Włoskiej Federacji Lekarzy Pediatrów oraz Włoskiego Stowarzyszenia Otorynolaryngologów Szpitalnych. Zaznaczył, że w obecnych czasach medycyna stoi przed wieloma trudnościami.  


"Medycyna, która rezygnuje z opieki i zakorzenia się w odczłowieczonych i dehumanizujących procedurach, nie jest już sztuką leczenia" - powiedział papież, którego słowa przytacza Vatican News. 

 

ZOBACZ: Student potrzebował usprawiedliwienia nieobecności. Podpisał je papież


Papież nazwał medyków "jednym z filarów kraju". Wspomniał czasy pandemii oraz wskazał na problemy ekonomiczne Włoch, które powodują braki kadrowe w szpitalach. Nawoływał, by pomimo trudności zachować dostępność do opieki medycznej "dla każdego". 


Zachęcał, by lekarze skoncentrowali się na trosce o pacjenta, jednakże nie zapominali o trosce do samego siebie. "Ci, którzy są powołani do dbania o innych, nie mogą zaniedbywać dbania o siebie" - wskazał. 

Papież o zapotrzebowaniu na weterynarzy. "Dzisiaj ludzie wolą mieć szczeniaka niż dziecko"

Ojciec Święty po raz kolejny odniósł się do kryzysu demograficznego, jaki panuje we Włoszech i w coraz większej liczbie państw wysokorozwiniętych.  


"Miejmy nadzieję, że uda nam się odwrócić ten trend, tworząc korzystne warunki dla młodych ludzi, aby mieli więcej pewności siebie i na nowo odkryli odwagę oraz radość ze stania się rodzicami" - podkreślił wskazując na starzejące się społeczeństwo. 

 

ZOBACZ: Papież Franciszek na temat błogosławieństwa osób tej samej płci. "Nie możemy być sędziami"


"Może nie powinienem tego mówić, ale powiem: dzisiaj ludzie wolą mieć szczeniaka niż dziecko" - kontynuował swoje przemówienie. 


Dodał, że jest to powód, który doprowadził do zmniejszenia zapotrzebowania na pediatrów, a zwiększenia na weterynarzy. "To nie jest dobry znak" - zaznaczył.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie