Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych

Biznes
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych
Polsat News
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej w środę nie zmieniła stóp procentowych, tym samym główna stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 5,75 proc. - wynika z informacji Narodowego Banku Polskiego.

Środowa decyzja RPP, kończąca dwudniowe posiedzenie Rady, była zgodna z prognozami ekonomistów. 

 

Stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa nadal wynosi 6,25 proc., stopa depozytowa - 5,25 proc., stopa redyskontowa weksli to nadal 5,8 proc., a stopa dyskontowa weksli - 5,85 proc.

 

"Rada ocenia, że napływające dane wskazują na niską presję popytową i kosztową w polskiej gospodarce, która w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziaływać będzie w kierunku stopniowego spadku krajowej inflacji. Biorąc pod uwagę dokonane w poprzednich miesiącach dostosowanie stóp procentowych NBP, a także niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację, Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie" - czytamy w komunikacie.

 

"NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym" - dodano.

 

ZOBACZ: Leszek Balcerowicz o działaniach NBP. "Glapiński robi ludziom wodę z mózgu"

 

W tym roku RPP dwukrotnie obniżyła stopy procentowe. Raz we wrześniu o 75 pkt. bazowych, a drugi raz - w październiku, o 25 pkt. bazowych. Łącznie stopy spadły o 1 pkt. proc.

dk / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie