Włochy: Aktywiści klimatyczni przerwali mszę. Zaczęli czytać pisma papieża Franciszka

Świat
Włochy: Aktywiści klimatyczni przerwali mszę. Zaczęli czytać pisma papieża Franciszka
Flickr/Guilhem Vellut/CC BY 2.0
Aktywiści zakłócili niedzielną mszę w katedrze w Turynie

Aktywiści ekologiczni przerwali niedzielną mszę w katedrze w Turynie. Tuż przed kazaniem zaczęli głośno czytać ekologiczną encyklikę papieża Franciszka "Laudato si" i adhortację apostolską "Laudate Deum". Uciszał ich metropolita miasta arcybiskup Roberto Repole i zdenerwowany tłum wiernych.

Do incydentu doszło podczas niedzielnej mszy w jednym z kościołów w stolicy Piemontu. W tym samym czasie, w Dubaju, odbywały się obrady konferencji klimatycznej COP28 w sprawie zmian klimatu.


Aktywiści z grupy Extinction Rebellion działający na rzecz ochrony środowiska weszli do świątyni i zakłócili jej przebieg na chwilę przed kazaniem.

 

ZOBACZ: Niemcy: Nietypowy protest Greenpeace. Aktywiści zeszli na dno Bałtyku


Jak podaje włoska agencja ANSA, protestujący wstali i zaczęli na głos czytać fragment encykliki papieża Franciszka z 2015 roku "Laudato si" i adhortacji apostolskiej "Laudate Deum". Swoim czynem chcieli zwrócić uwagę na słowa papieża dotyczące kryzysu klimatycznego.

Turyn: Aktywiści klimatyczni zakłócili mszę. Interweniowały służby

Aktywiści przeczytali również przesłanie, które głowa Kościoła wysłała na COP28 w Dubaju. W piśmie Franciszek wzywał rządy państw do zaprzestania finansowań wojen, a także do zaniechania dewastacji środowiska.

 

ZOBACZ: Berlin: Aktywiści klimatyczni przykleili się do ulic. Wściekły kierowca zareagował

 
Tłum wiernych sprzeciwił się jednak formie protestu. Głośno wyrażał swoje niezadowolenie, że nabożeństwo zostało zakłócone. Arcybiskup Roberto Repole, który odprawiał mszę, zaapelował do członków Extinction Rebellion, by pozwolili się modlić w spokoju


- Było mi przykro, że zdecydowali się zabrać głos, nie chcąc najpierw ze mną o tym porozmawiać i zapytać, czy mogliby przemówić w czasie mszy. Odpowiedziałbym, że podczas nabożeństwa często modlimy się o pokój i ochronę środowiska, ale celebracja eucharystyczna nie jest odpowiednim momentem na organizowanie wystąpień publicznych - skomentował Repole, cytowany przez Corriere Torino.

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie