Spotkanie D. Tusk - Sz. Hołownia. "Marszałek zaproponował scenariusz, który ułatwi powołanie rządu"
- Pan marszałek zaproponował scenariusz, który z całą pewnością ułatwi wszystkim powołanie nowego rządu, włączając w to pana prezydenta - powiedział Donald Tusk po spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Politycy zapowiedzieli, że chcą głosowania nad kandydaturą Donalda Tuska w poniedziałek 11 grudnia.
W czwartek doszło do spotkania lidera Koalicji Obywatelskiej z marszałkiem Szymonem Hołownią. Politycy rozmawiali o kwestiach wyboru Donalda Tuska na premiera i dacie jego expose.
ZOBACZ: Lewica w rządzie Donalda Tuska. Znamy nazwiska ministrów i wiceministrów
- Pan marszałek zaproponował scenariusz, który z całą pewnością ułatwi wszystkim, powoływanie nowego rządu, włączając w to pana prezydenta - powiedział Donald Tusk.
- Jeśli czas pozwoli, to 11 grudnia dokonamy wyboru nowego premiera. Jeżeli Mateusz Morawiecki nie uzyska wotum zaufania - dodał polityk.
Głosowanie nad nowym rządem. "Polacy czekają na ten moment"
Donald Tusk podkreślił, że chciałby, by Sejm zdążył przegłosować jego kandydaturę na premiera po południu lub wcześnie wieczorem.
- Wiemy, ile Polek i Polaków czeka na moment ostatecznej zmiany po 15 października - powiedział. Jeżeli zostanie wybrany, Donald Tusk zamierza wygłosić expose 12 grudnia.
- Zaprzysiężenie zakładamy 13 grudnia tak, jak sugerował pan prezydent - powiedział Donald Tusk.
- Drugi krok nigdy nie był praktykowany w Polsce, jesteśmy w tym pionierami - powiedział Szymon Hołownia. Wyjaśnił, że procedura wyboru premiera przez Sejm składa się z trzech etapów. Pierwszym jest wybór premiera, drugim wygłoszenie expose i przedstawienie expose i składu Rady Ministrów, a trzecim głosowanie nad proponowanym rządem i expose.
D. Tusk: Nie sądzę, by prezydent myślał o politycznym samobójstwie
Donald Tusk został zapytany, czy nie obawia się, że prezydent Andrzej Duda odmówi jego zaprzysiężenia. W środę Komisja ds. rosyjskich wpływów opublikowała cząstkowy raport ze swoich prac. W raporcie zarekomendowano, by nie powierzać stanowisk publicznych Donaldowi Tuskowi i kilku innym politykom Platformy Obywatelskiej.
- Uważam, że ryzyko jest bardzo niewielkie. Nie sądzę, by po głowie prezydenta chodziły pomysły, które są politycznym samobójstwem - odpowiedział kandydat koalicji na premiera.
Szymon Hołownia zaapelował do prezydenta, by nie zwlekał z powołaniem nowego rządu po jego wyborze.
- Pan prezydent wraca z Szwajcarii 12 grudnia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by 13 grudnia rząd, który wyłoni Wysoka Izba został zaprzysiężony - powiedział marszałek Sejmu.
ZOBACZ: Szymon Hołownia przerażony "fejmem" wokół Sejmu. "Traktuję siebie użytkowo"
Spotkanie rozpoczęło się w piątek po 10:00. Już w czwartek Szymon Hołownia zapowiadał, że przedyskutuje z Donaldem Tuskiem podjęcie kroków zmierzających do wybrania go na premiera.
- To będzie decyzja pana premiera Tuska, jak woli. Czy wolałby, żeby jeszcze tego samego dnia, wieczorem, to on został wybrany na premiera, a na przykład expose i głosowanie nad składem Rady Ministrów zrobimy 12 grudnia, tak, żeby w Polsce był premier już tego dnia. Albo będzie na przykład wolał, żebyśmy zrobili wszystkie te trzy elementy, idąc późno w wieczór, późno w noc tego samego dnia, czy na przykład wyrazi taką wolę, że lepiej będzie, żeby 11 grudnia był dniem, kiedy zamknie się sprawa Mateusza Morawieckiego - powiedział Hołownia cytowany przez PAP.
Expose Mateusza Morawieckiego 11 grudnia
Na 11 grudnia na godz. 10:00 zapowiedziano expose premiera Mateusza, którego na premiera wyznaczył prezydent. Następnie posłowie będą głosować nad wotum zaufania. Jak dotąd wszystkie ugrupowania - poza Prawem i Sprawiedliwością - zadeklarowały, że nie poprą nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Jeśli nie uzyska wymaganej większości głosów, nowego szefa rządu wskaże Sejm.
W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.
Czytaj więcej