Premier ujawnił datę wygłoszenia expose

Polska
Premier ujawnił datę wygłoszenia expose
PAP/Marcin Obara
Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie

- Podczas spotkania z marszałkiem Sejmu ustaliliśmy datę expose. Wygłoszę je 11 grudnia, wstępnie o godzinie 10:00 - przekazał Mateusz Morawiecki. To ostatni możliwie konstytucyjny termin. Do wypowiedzi szefa rządu odniósł się Szymon Hołownia i ujawnił, kiedy swoją szansę dostanie Donald Tusk.

Podczas spotkania z mediami premier został zapytany, dlaczego decyduje się na tak późne wygłoszenie expose.

 

- Ten czas chcemy poświęcić na rozmowach z formacjami politycznymi (...). Rząd jest zupełnie innym, składa się zaledwie z kilku ministrów, tylko trzech z poprzedniej Rady Ministrów. Liczymy na nowe otwarcie i refleksję - powiedział Mateusz Morawiecki.

 

Dziennikarze dopytywali się także o możliwość reprezentowania Polski na Radzie Europejskiej przez Donalda Tuska. Istnieje taka możliwość, jeśli jego rząd zostałby zaprzysiężony krótko po wotum nieufności dla Mateusza Morawieckiego. 

 

ZOBACZ: Skład rządu Mateusza Morawieckiego. Adam Bielan: Wszyscy przyjęli propozycję od premiera

 

- Jestem zaniepokojony, jeśli to Donald Tusk pojechałby na Radę Europejską. Spotkanie będzie dotyczyło też naszej uchwały dot. zmian traktatowych. To są fundamentalnie ważne dla Polaków, niezależnie kto pojedzie. Liczę, że zostanie ta kwestia (uchwały - red.) podniesiona, bo chodzi o suwerenność Polski - dodał premier.

Expose Mateusza Morawieckiego. Jest reakcja marszałka Sejmu

Krótko po wystąpieniu szefa rządu PiS głos zabrał Szymon Hołownia. - Decyzja Mateusza Morawieckiego może być różnie komentowana politycznie, ja w tej sprawie jestem stróżem terminów - powiedział marszałek Sejmu.

 

Lider Polski 2050 ujawnił także, jak będzie wyglądała procedura wyrażania wotum zaufania wobec nowej Rady Ministrów PiS.

 

- Premier zapewnił mnie, że nie zamierza przemawiać dłużej niż godzinę, później szykuje się debata. Ona może trwać trzy lub cztery godziny. W godzinach popołudniowych Sejm zagłosuje ws. wotum dla rządu i (...). jeśli nie uzyska wystarczającej liczby głosów to ja zarządzę i przerwę i przejdziemy do II kroku powoływania rządu - przekazał Szymon Hołownia. 

Donald Tusk premierem? Szymon Hołownia wskazał datę

Podczas przerywy marszałek Sejmu będzie oczekiwał na zgłoszenie nazwisk kandydatów na premiera.

 

- Rozumiem, że liczba kandydatów na premiera w tej izbie jest dość skończona i nie będzie ich zbyt wielu, dlatego ta przerwa potrwa krótko. Wczesnym wieczorem 11 grudnia możemy przejść już do wyboru nowego prezesa Rady Ministrów, o ile ten poprzedni nie uzyska wotum zaufania - powiedział polityk. 

 

ZOBACZ: Donald Tusk na czele rankingu Politico. Najbardziej wpływowy polityk Europy

 

Szymon Hołownia dodał, że będzie namawiał Donalda Tuska, aby expose lidera PO i głosowanie wotum zaufania dla jego rządu odbyło się 12 grudnia.

 

- We wtorek po południu moglibyśmy mieć już tę procedurę zamkniętą, jeśli taka będzie wola izby - dodał. Hołownia wyraził nadzieję, że prezydent Andrzej Duda dotrzyma swoich słów i zaprzysięgnie rząd Donalda Tuska 13 grudnia. 

 

- Wszelkie próby kombinowania przy tym, co zdecydowali Polacy 15 października, byłoby igraniem z ich wolą. Rząd będzie w Polsce 13 grudnia Zapewniam - dodał przewodniczący Polski 2050.

Piotr Białczyk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie