Premier M. Morawiecki wprowadził alarmy BRAVO I CHARLIE-CPR

Polska
Premier M. Morawiecki wprowadził alarmy BRAVO I CHARLIE-CPR
PAP/Paweł Supernak/X/@RCB_RP
Mateusz Morawiecki wydał alarmy dotyczące zagrożenia w cyberprzestrzeni

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził drugi (BRAVO-CPR) i trzeci stopień alarmowy (CHARLIE-CRP) na terytorium całej Polski. Alarm dotyczy zagrożenia w cyberprzestrzeni. Wprowadził także drugi stopień alarmowy dla polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami RP. W związku z tym wszyscy obywatele zobowiązani są do zachowania czujności i alarmowania służb, gdy zauważą podejrzane aktywności.

W czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o wprowadzeniu przez Mateusza Morawieckiego trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE-CPR) na całe terytorium Polski.  

 

ZOBACZ: Cyberbezpieczeństwo. "Atakują Polskę codziennie". Ekspertka wyjaśnia


Stopnie alarmowe CPR dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE-CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Trzeci stopień wprowadza się w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni bądź po uzyskaniu wiarygodnych informacji o planowaniu takiego zdarzenia.  

 

 

W czasie wprowadzenia takiego stanu, administracja państwowa jest zobowiązana do przygotowania zasobów niezbędnych do obrony. Ponadto wdrożenie planów ciągłości działania po wystąpieniu ataku.  

Zagrożenie atakiem terrorystycznym. Premier Morawiecki wszczął alarm

Dodatkowo premier wprowadził drugi stopień alarmowy (BRAVO) dla polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami kraju. Jest to drugi z czterech stopni ostrzegawczych.

 

W związku z tym funkcjonariusze policji, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej mają obowiązek noszenia kamizelek kuloodpornych oraz broni długiej.  

 

ZOBACZ: Alert RCB dla połowy Polski. Możliwe utrudnienia


Z kolei do przedszkoli, szkół i uczelni nie wolno wchodzić osobom postronnym. Dodatkowo administracja zobowiązana jest do przeglądu zapasów i możliwości wykorzystania w przypadku zdarzenia terrorystycznego. 


Stopnie będą obowiązywać od piątku 1 grudnia 2023 roku do środy 28 lutego 2024 roku.  

Karina Jaworska / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie