Cyberbezpieczeństwo. "Atakują Polskę codziennie". Ekspertka wyjaśnia
Dyskusje, debaty, zakulisowe rozmowy o bezpieczeństwie cyfryzacji i nowych technologiach - to główne tematy, jakie będą poruszane na zorganizowanej po raz czwarty konferencji dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Gościni Polsat News, redaktorka naczelna cyberdefence24.pl, mówiła o największych zagrożeniach w sieci oraz o tym, co robić, aby czuć się bezpieczniej.
Organizatorami konferencji są serwis CyberDefence24.pl oraz Grupa Defence24. Wydarzenie odbywa się po raz czwarty. W Warszawie, w Hotelu Marriott, przedstawiciele rządu, pracownicy wojskowi oraz cywilni, przedstawiciele administracji, a także eksperci, naukowcy i reprezentanci mediów spotkają się, by kolejny raz debatować nad najważniejszymi zagadnieniami i wyzwaniami cyberbezpieczeństwa stojącymi przed Polską i jej obywatelami.
"Polska jest codziennie atakowana"
W związku z tym wydarzeniem gościnią Polsat News była redaktorka naczelna cyberdefence24.pl Nikola Bogdyńska. Zapytana o największe zagrożenia stojące teraz przed Polakami, przyznała, że bez wątpienia są to oszustwa internetowe. - One dotykają nas każdego dnia. Każdy z nas z pewnością kiedykolwiek otrzymał smsa z linkiem do fałszywej strony, która miała nas przekierować do płatności i potencjalnie wyłudzić nasze dane czy pieniądze - tłumaczyła Bogdyńska.
WIDEO: Redaktorka naczelna CyberDefence24.pl na antenie Polsat News
- Polska jest codziennie atakowana przez grupy sponsorowane przez inne wrogie państwa i z tymi atakami - jako kraj - musimy sobie radzić - dodała.
- Poważnym zagrożeniem wciąż jest dezinformacja, z którą w tych ostatnich dniach kampanii wyborczej będziemy mieli do czynienia, ponieważ trollom zainteresowanym Polską zależy na tym, żeby polaryzować nas jako społeczeństwo - wspomniała.
ZOBACZ: Cyberbezpieczeństwo Polski w budowie. Co planują politycy?
Redaktorka naczelna CyberDefence24.pl zapytana jakie narzędzia można stosować, aby czuć się bezpiecznie powiedziała, że jednym z bardzo skutecznych elementów ochrony jest korzystanie z uwierzytelnienia dwuskładnikowego. Oznacza to, że poza standardowym hasłem np. do poczty elektronicznej warto zaznaczyć także dodatkową weryfikację za pomocą numeru telefonu.
- Trzeba też pamiętać o edukacji i dlatego m.in. organizujemy konferencję Cyber24 Day, ponieważ mamy nadzieję, że - dyskutując na tematy związane z cyberbezpieczeństwem, z zagrożeniami i dezinformacją - przyczyniamy się do kształtowania świadomości wśród społeczeństwa - tłumaczyła.