Monika Horna-Cieślak kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka

PolskaBartosz Treder/polsatnews.pl
Monika Horna-Cieślak kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka
Facebook/Monika Horna-Cieślak

W poniedziałek o 16:00 minął termin przedstawiania kandydatur klubów parlamentarnych na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Koalicja Obywatelska, Lewica oraz Trzecia Droga zapowiedziały wystawienie wspólnej kandydatury. Jak ustalił Polsat News, wybór padł na mec. Monikę Horną-Cieślak.

Adwokatka Monika Horna-Cieślak będzie kandydatką większości parlamentarnej na Rzecznika Praw Dziecka. Może zastąpić na tym stanowisku Mikołaja Pawlaka, którego kadencja upływa 14 grudnia

 

ZOBACZ: T. Kaczmarek złożył zeznania. Obciąża M. Kamińskiego i M. Wąsika

 

W obiegu medialnym na kandydaturę na nowego Rzecznika Praw Dziecka padały cztery nazwiska: Konrad Ciesiołkiewicz, prof. Marek Konopczyński, dr Grzegorz Wrona oraz mec. Monika Horna-Cieślak. Ostatecznie partie stanowiące większość parlamentarną postawiły na ostatnią ze wskazanych.

Kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka. Partie większości sejmowej zdecydowały

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Trzeciej Drogi Monika Horna-Cieślak jest prawniczką, specjalizującą się w  prawach dzieci i młodzieży.

 

ZOBACZ: Które ministerstwa obejmie Lewica? K. Śmiszek zdradza szczegóły

 

Współtworzyła akty prawne, dotyczące ochrony praw najmłodszych w tym tzw. Ustawy Kamilka z Częstochowy oraz ustawy zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody rodziców.

 

Jest członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, członkinią Zespołu do spraw przeciwdziałania przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich przy ministrze sprawiedliwości. Przez 11 lat pracowała w fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

 

ZOBACZ: Trzeci dzień pierwszego posiedzenia Sejmu. Nad czym pochylą się nowo wybrani parlamentarzyści?

 

Monika Horna-Cieślak została nagrodzona m.in. jako "Prawnik Pro Bono 2019". Jest wspierana przez takie organizacje jak Fundacja  Autism Team, Nastoletni Azyl, Przyszłość dla Młodych. Jej kandydatura została poparta również przez Naczelną Radę Adwokacką.

Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka? Kandydatka zapowiada zmiany

W rozmowie z Polsat News Monika Horna-Cieślak wskazała źródła dla poparcia jej kandydatury. 

 

ZOBACZ: Piosenkarka ścigana przez Rosję. W przeszłości wygrała Eurowizję

 

- Jestem kandydatką społeczności dzieci i młodzieży. To jest dla mnie najważniejsze i to jest wyznacznikiem tego, kto mnie wskazywał. Inicjatywa zgłoszenia kandydatury powinna być ze środowisk młodzieżowych, eksperckich oraz organizacji pozarządowych. Głos dzieci i młodzieży jest bardzo ważny. Powinien być doceniany i słyszany - powiedziała Horna-Cieślak.

 

WIDEO: Monika Horna-Cieślak kandydatką na RPD

 

 

Kandydatka została również zapytana przez reporterkę Polsat News o planowane zmiany w funkcjonowaniu urzędu.


- Urząd będzie funkcjonował z udziałem osób młodych. Dla mnie najważniejsze, żeby sprawy dziecięce i osób młodych odbywały się z ich udziałem, zgodnie z zasadą "nic o nas, bez nas". Urząd Rzecznika Praw Dziecka będzie miejscem poglądów młodych osób i ekspertów - przekazała adwokatka. 

 

ZOBACZ: Wypadek z udziałem sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Zasłonił się immunitetem


Monika Horna-Cieślak zapowiedziała również powołanie zastępców Rzecznika Praw Dziecka. Jednym z nich, miałaby być osoba młoda.

Monika Horna-Cieślak kandydatką na RPD. Decyzja większości sejmowej

Inną osobą wymienianą jako potencjalny kandydat na Rzecznika Praw Dziecka był Konrad Ciesiołkiewicz.

 

ZOBACZ: M. Morawiecki chce spotkania S. Hołownią. "Chętnie się pojawię"

 

Ciesiołkiewicz jest współzałożycielem Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej, prezesem Fundacji Orange, który prowadził wiele akcji na rzecz dzieci. Był również rzecznikiem prasowym rządu Kazimierza Marcinkiewicza (2005-2006). Na platformie X złożył gratulację i zadeklarował poparcie dla kandydatki większości sejmowej. 

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie