Które ministerstwa obejmie Lewica? K. Śmiszek zdradza szczegóły

Polska
Które ministerstwa obejmie Lewica? K. Śmiszek zdradza szczegóły
Polsat News
Krzysztof Śmiszek

- Mamy ostateczne polerowanie tego układu. Będziemy mieć Ministerstwo Cyfryzacji, walczymy cały czas o Ministerstwo Edukacji Narodowej. Polityka społeczna tradycyjnie należy do sfery wpływów socjaldemokratów, zatem lewicy. Są także rozmowy o innych resortach - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek.

W programie "Gość Wydarzeń" Marcin Fijołek pytał Krzysztofa Śmiszka, ile ministerstw otrzyma Lewica w przyszłym rządzie

 

- Zobaczymy. Mamy ostateczne polerowanie tego układu. Będziemy mieć Ministerstwo Cyfryzacji, walczymy cały czas o Ministerstwo Edukacji Narodowej. Polityka społeczna tradycyjnie należy do sfery wpływów socjaldemokratów, zatem lewicy. Są także rozmowy o innych resortach - zaznaczył Śmiszek. - O tym będzie mówił pan premier Tusk - dodał.

 

- Nie ukrywajmy, że każda formacja, która weszła do rządu, ma ambicje, swoich ludzi i swoje pomysły - podkreślił.

"Naprawa praworządności to nie jest łapanie pcheł"

Poseł powiedział, że są "gotowe uchwały, które nazwą to, co działo się w Polsce pod rządami PiS". 

 

- Twierdzę, że Prawo i Sprawiedliwość zostawiło nas w konstytucyjnym i prawnym bagnie - powiedział poseł Nowej Lewicy. Jak zaznaczył, trzeba teraz będzie z niego wyjść w sposób demokratyczny.

 

Polityk mówił, że "te uchwały pokażą, że nie zgadzamy się z tym,co PiS robiło". - Ale należy to zrobić rozsądnie, bo naprawa praworządności to nie jest łapanie pcheł - podkreślił. 

 

- Tego typu decyzje powinny być podejmowane, gdy władza ustawodawcza i wykonawcza zgadzają się. Nie chcę, aby takie działania odbywały się w atmosferze awantury. Musimy krok po kroku przywracać w Polsce praworządność - wyjaśnił Śmiszek.

 

WIDEO: Które ministerstwa obejmie Lewica? K. Śmiszek zdradza szczegóły

 

 

Polityk odniósł się do postawy prezydenta Andrzeja Dudy ws. praworządności. Śmieszek stwierdził, że "prezydent jest z innego świata prawniczego". - Jesteśmy z innych planet, jeżeli chodzi o praworządność - dodał. 

 

- Mam nadzieję, że prezydent będzie współpracował z demokratyczną większością - przekazał Śmiszek.

 

Poseł został zapytany o możliwość wspólnego startu Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi w wyborach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego. 

 

- To jest bardzo ciekawy projekt. Wybory pokazały, że Polacy chcą innej polityki i innej większości, że podoba im się to, co proponuje koalicja - odpowiedział Śmieszek. - Ja byłbym zwolennikiem takich rozmów w ramach większości demokratycznej, aby to, co wypracowaliśmy 15 października, nieść dalej - dodał.

 

Jak zauważył, w wyborach parlamentarnych obowiązuje "inna metoda liczenia głosów, przekroczenie 5 proc. to jest gwarancja wejścia, natomiast przy sejmikach wojewódzkich trzeba tych głosów ok. 12-14 proc.".

"Na pewno nie będzie zgody na wicemarszałek Elżbietę Witek"

Poseł Nowej Lewicy wypowiedział się także w temacie głosowań na wicemarszałków. - W Sejmie na pewno nie będzie zgody na panią Elżbietę Witek. Ona bardziej dbała o statut partii, a nie o regulamin Sejmu - zaznaczył Śmiszek.

 

ZOBACZ: Podejrzenia wobec byłego szefa CBA Pawła Wojtunika. Prokuratura wszczyna śledztwo


- Słyszę głosy z różnych stron sceny politycznej, także tej demokratycznej, że być może trzeba dać drugą szansę senatorowi Markowi Pękowi - zaznaczył Śmiszek.

 

Poseł Nowej Lewicy skomentował list wysłany przez szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Andrzeja Stróżnego do "partnerskich służb antykorupcyjnych" w Europie. Wyraził w nim obawę dotyczącą likwidacji służb, którą zapowiadali politycy partii opozycyjnych.

 

- Formuła CBA się wyczerpała - przekazał polityk. - Dziś lamentowanie i bieganie do Europy to jest łabędzi śpiew - powiedział Śmiszek.

 

Wcześniejsze odcinki programu dostępne tutaj.

mbl/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie