Francja: Papież Franciszek w Marsylii wzywa do większej tolerancji wobec migrantów

Świat
Francja: Papież Franciszek w Marsylii wzywa do większej tolerancji wobec migrantów
PAP/EPA/ANDREAS SOLARO / POOL
Papież Franciszek podczas wizyty we Francji

Papież Franciszek podczas wizyty w Marsylii na południu Francji wezwał narody europejskie do wykazania większej tolerancji wobec migrantów - podaje w sobotę BBC. - Ci, którzy ryzykują życie na morzu, nie atakują - powiedział.

W trakcie dwudniowej wizyty na południu Francji papież Franciszek przemawiał do biskupów i młodzieży z krajów śródziemnomorskich zebranych na forum dialogu Spotkania Śródziemnomorskie. Jak zauważa BBC, wśród zgromadzonych znalazł się również prezydent Emmanuel Macron. 

Papież Franciszek: Obowiązkiem ludzkości jest ratowanie migrantów

W trakcie wypowiedzi głowa kościoła katolickiego zwróciła uwagę, że "migracja nie jest sytuacją wyjątkową, a rzeczywistością naszych czasów". Papież wrócił także do swoich słów z piątku, w których oceniał, że "obowiązkiem ludzkości jest ratowanie migrantów próbujących przepłynąć Morze Śródziemne".

 

ZOBACZ: Papież tłumaczy się z wypowiedzi o Rosji. "Nie miałem na myśli imperializmu"


Ostrzegł również przed "fanatyzmem obojętności" i "paraliżem strachu". - Ludzie, którzy są narażeni na utonięcie, muszą zostać uratowani - zaznaczył. Wezwał państwa europejskie do "zarządzania z mądrą dalekowzrocznością".


- Niech nas poruszą historie tak wielu naszych nieszczęsnych braci i sióstr, którzy mają prawo zarówno emigrować, jak i nie emigrować, ale nie zamykajmy się w obojętności - powiedział.

Papież we Francji. Spotkanie z prezydentem Macronem

Podczas wizyty w Marsylii Franciszek spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i jego żoną Brigitte, a także wziął udział w rozmowach z grupą osób przeżywających trudności finansowe i życiowe w domu pomocy prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości.

 

Na zakończenie wizyty odbyła się msza na stadionie piłkarskim Velodrome, po której papież wróci do Watykanu. 

 

ZOBACZ: Włochy. Najazd migrantów na wyspę Lampedusa. Niemal siedem tysięcy osób w kilkadziesiąt godzin


Wizyta papieża odbywa się w momencie, gdy dochodzi do nasilenia kryzysu migracyjnego. W ostatnich tygodniach na małą włoską wyspę Lampedusa przybyło ponad 10 tys. nielegalnych imigrantów z krajów afrykańskich.  

Aneta Wasilewska/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie