Papież obejrzy "Zieloną granicę". P. Zgorzelski: Jak to się ma do "tylko świnie siedzą w kinie"?

Polska
Papież obejrzy "Zieloną granicę". P. Zgorzelski: Jak to się ma do "tylko świnie siedzą w kinie"?
Polsat News
Radosław Fogiel i Piotr Zgorzelski

- "Zielona granica" będzie puszczana Franciszkowi. Teraz jak to się będzie miało do stwierdzenia "tylko świnie siedzą w kinie"? - powiedział w "Gościu Wydarzeń" Piotr Zgorzelski, nawiązując do wypowiedzi prezydenta Dudy. - Urząd papieski jest nieomylny wyłącznie w kwestiach wiary - odparł Radosław Fogiel.

Politycy komentowali decyzję sądu, który zakazał Zbigniewowi Ziobrze porównywania twórczości Agnieszki Holland do działań zbrodniczych reżimów i ideologii. - To jest słuszna decyzja - ocenił Piotr Zgorzelski. - Sąd nie jest od wprowadzania albo niewprowadzania cenzury, tylko od wydawania wyroków sprawiedliwych - dodał.

 

Prowadzący Bogdan Rymanowski zapytał Radosława Fogla, czy Ziobro podporządkuje się wyrokowi. - Sądzę, że tak, że pan minister oczywiście nie ma tutaj jakichś innych zamiarów. To jest w jakimś stopniu ograniczanie swobody wypowiedzi. Wiem, że w prawie istnieje taka instytucja jak zabezpieczenie, ale to jednak była opinia - powiedział poseł PiS.

"Papież Franciszek nie jest krytykiem filmowym"

- Film ("Zielona granica" - red.) został nagrodzony przez jakieś gremium w Watykanie i będzie puszczany Franciszkowi. Teraz jak to się będzie miało do stwierdzenia "tylko świnie siedzą w kinie"? - pytał Zgorzelski.

 

Nawiązał w ten sposób do wypowiedzi Andrzeja Dudy w TVP o widzach "Zielonej granicy", który wskazywał, że takie sformułowanie było cytatem od oburzonych osób, które obejrzały film Holland.

 

ZOBACZ: Prezydent w Polsat News o filmie "Zielona granica": Nie mam zamiaru za to płacić

 

- Z tego co wiem, papież Franciszek również nie jest krytykiem filmowym, a urząd papieski jest nieomylny wyłącznie w kwestiach wiary. Filmoznawstwo się do nich nie zalicza. Papież Franciszek był krytykowany w ostatnich latach za różne decyzje - stwierdził dalej Fogiel.

Afera wizowa

Następnie Zgorzelski zarzucał PiS, że największym uderzeniem w strażników granicznych nie jest film "Zielona granica", a afera wizowa i badane nieprawidłowości w polskich placówkach konsularnych.

 

WIDEO: Radosław Fogiel i Piotr Zgorzelski w "Gościu Wydarzeń"

 

 

- To, z czym mieliśmy do czynienia, to jest tak naprawdę sprawne działanie polskich służb. Wykryli łamanie prawa, wykryli, że banda cwaniaków próbowała zarobić pieniądze, przyspieszając decyzje wizowe. Bo żadna wiza nie została wydana wbrew przepisom czy wbrew zasadom bezpieczeństwa. Jedynie pewne decyzje mogły zostać przyspieszone. Polskie służby to wykryły, prowadziły śledztwo. Stawiają zarzuty - zaznaczył Radosław Fogiel i dodał, że sprawa dotyczyła jedynie 268 przypadków.

 

- Ja się boję, że jesteśmy w opinii międzynarodowej uznawani za migracyjny hub i w obliczu 30-letniej troski wielu polityków, wielu przedsiębiorców, żeby Polska była szanowanym członkiem UE, dzisiaj siedzimy w UE w oślej ławce i jesteśmy czarną owcą - odpowiadał Zgorzelski.

Agresja w polityce

Politycy zostali też zapytani o agresję w przestrzeni publicznej i ataki na polityków, na przykład Martę Wcisło. - Jednym z projektów, który spowoduje, że nareszcie te dwie partie przestaną się żywić nienawiścią, jest projekt Trzeciej Drogi. Dlatego zachęcam wszystkich do głosowania - powiedział Piotr Zgorzelski z PSL.

 

ZOBACZ: Opole Lubelskie. Atak na Martę Wcisło. Zatrzymano 55-latka

 

Fogiel zaznaczył, że agresję "należy zatrzymywać". - My jesteśmy od tego, żeby ostro debatować, w cywilizowanych ramach - powiedział o politykach. Dziennikarz poprosił swoich gości, żeby przekazali sobie znak pokoju, co też Fogiel i Zgorzelski zrobili.

 

Poprzednie odcinki "Gościa Wydarzeń" można zobaczyć pod tym linkiem.

Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie