Rosja przygotowuje "Majdan 3". Wołodymyr Zełenski: Kreml chce obalić rząd w Kijowie

Świat
Rosja przygotowuje "Majdan 3". Wołodymyr Zełenski: Kreml chce obalić rząd w Kijowie
Efrem Lukatsky/AP
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

"Majdan 3" to według ukraińskich służb kryptonim operacji, którą zaplanowało kierownictwo Kremla. Jej celem ma być obalenie władz w Kijowie, o czym mówił w wywiadzie dla Bloomberga sam Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy przestrzegł Zachód przed działaniami rosyjskich służb, które chcą wywołać chaos.

Zełenski powiedział, że według ukraińskich służb kierownictwo Kremla przygotowuje scenariusz obalenia rządu w Kijowie, który ma być podobny do tego z rewolucji godności w Ukrainie w 2014 roku. "Nasz wywiad posiada informacje, które pochodzą również od naszych zachodnich partnerów" - przekazał. 

 

"Moskwa chce podzielić ukraińskie społeczeństwo, siejąc na Ukrainie chaos" - mówił i dodał, że celem jest też usunięcie go z urzędu prezydenta. 

 

Kryptonim operacji nawiązuje do Majdanu Niepodległości, który jest głównym placem w stolicy Ukrainy. Odbywały się tam w poprzednich latach dwie rewolucje - pomarańczowa (2004/05 r.) i godności (2013/14 r.). "Majdan jest dla nich zamachem stanu, więc operacja jest zrozumiała" - przekonywał Zełenski.

"Majdan 3" jeszcze w tym roku

Wcześniej portal Online.ua, powołując się na ukraińskie służby, informował o planowanym przez Rosjan ataku informacyjnym, którego celem jest "destabilizacja Ukrainy". Według tych doniesień "Majdan 3" miałby zostać zainicjowany jeszcze w tym roku. 

 

ZOBACZ: Ukraina: Poborowi brali śluby z osobami z niepełnosprawnością, by uniknąć wojska

 

"Celem rosyjskich służb specjalnych i propagandystów jest destabilizacja życia politycznego, prowokowanie protestów i konfliktów na samej Ukrainie oraz wpływanie na międzynarodową koalicję antyputinowską. Metodologia nowego rosyjskiego ataku informacyjnego pozostanie tradycyjna dla rosyjskiej propagandy: panika, przygnębienie, sztuczne wbijanie klina między polityków a wojsko" - czytamy.

 

Nośnikiem rosyjskiej propagandy ma być platforma Telegram. Na działalność w tej przestrzeni Kreml miał już przeznaczyć 230 mln dol. 

Zełenski: Nie możemy pozwolić na impas

Zełenski skomentował też kwestię "zamrożenia konfliktu z Rosją". Według niego Moskwa w takiej sytuacji będzie jak uśpiony wulkan, którego erupcja z czasem i tak nastąpi. 

 

Według niego zahamowanie działań wojennych da czas Kremlowi na odbudowę armii i ponowne uderzenie. "Dlatego nie możemy sobie pozwolić na impas" - stwierdził.

 

ZOBACZ: Zachodnie samoloty dla Ukrainy. Rosja przygotowuje odpowiedź


Jego zdaniem Rosja musi ponieść odpowiedzialność za inwazję na Ukrainę. Jeśli tak się nie stanie, "to wszystko się powtórzy, zarówno w Ukrainie, jak i na całym świecie".

ap/ac/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie