Ukraina: Poborowi brali śluby z osobami z niepełnosprawnością, by uniknąć wojska

Świat
Ukraina: Poborowi brali śluby z osobami z niepełnosprawnością, by uniknąć wojska
Departament Dochodzeń Strategicznych Narodowej Policji Ukrainy
Kobieta brała 4,5 tys. dolarów za pomoc w znalezieniu niepełnosprawnej żony

Ukraińska policja poinformowała o aresztowaniu fałszywej swatki. Kobieta prowadziła siatkę przestępczą, znajdującą mężczyznom żony z niepełnosprawnościami. W ten sposób jej klienci unikali służby wojskowej.

Departament Dochodzeń Strategicznych Narodowej Policji Ukrainy poinformował, że główną podejrzaną aresztowano w Odessie.


Kobieta została zatrzymana na gorącym uczynku, gdy przyjmowała pieniądze i przekazywała certyfikat fikcyjnego małżeństwa.

 

Z jej usług korzystali mężczyźni w wieku poborowym, którzy chcieli uniknąć powołania do armii. 34-latka szukała kobiet z niepełnosprawnością i odpowiednią grupą inwalidzką, które za odpowiednią opłatą zgadzały się na ślub z chcącymi uniknąć służby wojskowej.

 

"Małżonkowie" wyjeżdżali razem za granicę, następnie kobieta wracała na Ukrainę, a po jakimś czasie para się rozwodziła.


"Za swoje usługi "swatka" otrzymywała 4 500 dolarów, z czego część trafiała do przyszłej fikcyjnej żony" - opisuje ukraińska policja.

 

ZOBACZ: Jens Stoltenberg: Ukraina potrzebuje większego wsparcia, żeby zachować suwerenność

 

Policja zapewnia, że pracuje nas ustaleniem wszystkich osób, które korzystały z usług swatki.

Ukraina. Fałszywe zaświadczenia dla poborowych

W ostatnich miesiącach Ukraina boryka się z wieloma próbami unikania służby przez osoby w wieku poborowym. We wrześniu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o rozbiciu grupy, która w obwodzie odeskim sprzedawała poborowym fałszywe zaświadczenia lekarskie.

 

W dokumentach pojawiało się zastrzeżenie, że wezwani na komisję wojskową są niezdolni do służby wojskowej. Pojawiły się również informacje, że władze kraju rozważały żądania ekstradycji obywateli, którzy uciekli przed mobilizacją do innych państw. W Polsce może być około 80 tys. Ukraińców w wieku poborowym.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie