Podatek od kota. Niektórzy opiekunowie muszą liczyć się z opłatami

Polska
Podatek od kota. Niektórzy opiekunowie muszą liczyć się z opłatami
Flickr/roovuu/CC BY-SA 2.0 DEED
Kto musi zapłacić podatek od kota?

Choć w Polsce nie istnieje podatek od posiadania kota - w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa - to opiekunowie tych zwierząt także muszą liczyć się z kosztami. Nie obowiązują one jednak wszystkich. Podatek zapłacą jedynie ci, którzy nabywają rasowe zwierzę z hodowli.

Podatek od posiadania psa jest w Polsce ściśle uregulowany. Zapisy na ten temat zawarto w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Opłaty od posiadania kota nie zostały uwzględnione w przepisach, lecz mimo to niektórzy właściciele tych zwierząt mogą ponieść dodatkowe koszty.

 

Za posiadanie kota nie zapłacą ci, którzy przygarniają zwierzę bezpośrednio z ulicy, adoptują je ze schroniska, domu tymczasowego czy fundacji. W takim wypadku strony podpisują umowę adopcyjną, która nie wiąże się kosztami, a co najwyżej z dobrowolnym datkiem. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kota rasowego.

Podatek od kota. Kto musi go zapłacić?

Jeśli zdecydujemy się na rasowe zwierzę z hodowli, to nabywamy je w drodze umowy kupna-sprzedaży. Wówczas kot automatycznie jest traktowany przez polskie prawo jako przedmiot, a w takim wypadku należy od niego zapłacić podatek w wysokości 2 proc. wartości, ale i tu obowiązuje wyjątek. Opłatę wnosi się jednie wtedy, gdy zwierzę kosztowało min. 1 tys. zł.

 

ZOBACZ: Podatek od psa - ile wynosi? Kto musi go płacić?

 

Zatem, gdy zakupimy drogiego kota, musimy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, znany jako PCC, w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. W tym samym terminie należy złożyć deklarację PCC-3. Można to zrobić osobiście w urzędzie skarbowym lub przesłać elektronicznie.

 

Brak wniesienia opłaty i złożenia deklaracji w terminie może skutkować nałożeniem odsetek za zwłokę oraz mandatem.

Kto nie musi płacić podatku od kota?

Nie wszyscy właściciele kotów będą musieli ponieść dodatkowe koszty. Istnieją pewne wyjątki od opłacania podatku PCC. Jeśli sprzedawca jest podatnikiem VAT, np. zajmuje się profesjonalnie hodowlą lub jest z VAT zwolniony, wówczas kupujący nie musi płacić PCC.

 

Inny sposobem na uniknięcie kosztów jest przekazanie kota w formie darowizny. Ten, kto otrzyma zwierzę w taki sposób, pod warunkiem, że jego wartość nie przekroczyła 5 733 zł, jest zwolniony z obowiązku płacenia podatku PCC.

Marta Stępień / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie