Inflacja w październiku wyższa niż zakładano. Najnowsze dane GUS

Polska Bartosz Treder / Polsatnews.pl
Inflacja w październiku wyższa niż zakładano. Najnowsze dane GUS
Pixabay
GUS podało dane za październik dotyczące inflacji

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja konsumencka wyniosła w październiku 6,6 proc. To najniższy wynik od września w 2021 roku, ale wyższy niż zakładały wstępne prognozy.

Pierwsze prognozy na październik wskazywały inflację na poziomie 6,5 proc., a dynamikę cen wynoszącą 0,2 proc. Ostatecznie wyniki były wyższe o 0,1 pp.

 

ZOBACZ: Inflacja w następnych latach. Ceny w sklepach nadal będą rosnąć? Jest raport NBP

 

Ceny poszły w górę o 6,6 proc. względem października 2022 roku, gdy inflacja wynosiła 17,9 proc. Inflacja spadła, ale wzrost cen jest wciąż odczuwalny zarówno dla konsumentów jak i przedsiębiorców. Do tej pory rekord inflacyjny padł w lutym 2023, kiedy wynik wskazywał 18,4 proc.

 

Według obliczeń ekspertów, inflacja w listopadzie i grudniu może być wyższa niż w październiku. Powodami miałyby być wzrost wynagrodzeń, zmiana w kwocie bazowej inflacji względem zeszłego roku oraz wyzwania konsumenckie związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Zaskakujący względem cen może okazać się początek roku, ze względu na wymagające przedłużenia tarcze antyinflacyjne. 

Inflacja w październiku. Ceny w górę

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,3% (w tym towarów i usług - po 0,3%).

 

ZOBACZ: Piotr Müller przyznaje: PiS grozi rozpad. Chodzi o Jarosława Kaczyńskiego

 

Według danych GUS w październiku żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 8 proc., odzież i obuwie o 4,4 proc., a restauracje i hotele o 11,1 proc. względem zeszłego roku. Ceny związane z użytkowaniem mieszkania wzrosły o 8,3 proc. 

 

 

Wzrost cen odnotowano w również w kategorii "edukacja", bo o 10,5 proc. rok do roku. Za benzynę z kolei zapłaciliśmy w tym roku mniej o 11 proc. niż przed rokiem.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie