Zagadka spadającej płodności u mężczyzn rozwiązana. Nowe badanie wskazuje na pestycydy

Świat
Zagadka spadającej płodności u mężczyzn rozwiązana. Nowe badanie wskazuje na pestycydy
Pixabay
Naukowcy twierdzą, że istnieje związek między stosowaniem pestycydów w rolnictwie i spadkiem płodności u mężczyzn. (Zdjęcie ilustracyjne)

Część stosowanych w rolnictwie pestycydów powoduje obniżenie stężenia plemników u mężczyzn, co może tłumaczyć obserwowany na całym świecie spadek płodności - wynika z analizy opublikowanej w środę na łamach czasopisma "Environmental Health Perspectives". - Zaobserwowaliśmy trwały związek między wzrostem poziomu środków owadobójczych a spadkiem stężenia plemników - podaje jedna z autorek badania.

Od dziesięcioleci naukowcy próbują rozwikłać zagadkę stale obniżającego się poziomu płodności u mężczyzn. Jednym ze wskaźników stosowanych przy próbach wyjaśnienia tego zjawiska jest stężenie plemników.


W 2022 roku naukowcy z Uniwersytety Hebrajskiego w Jerozolimie opublikowali analizę, z której wynika, że u mężczyzn na całym świecie liczba plemników stale się zmniejsza. Co więcej, tempo zmian przyspiesza. Z kolei w środę opublikowano badanie, z którego wynika, że na koncentrację plemników negatywny wpływ mają pestycydy.

Spadająca płodność u mężczyzn. Naukowcy mają hipotezę

Naukowcy od dawna podejrzewali, że wpływ na spadek płodności u mężczyzn mogą mieć zmiany zachodzące w środowisku. W związku z tym specjaliści od dekad badają oddziaływanie pestycydów na ludzi i zwierzęta.

 

ZOBACZ: Hawaje. Woda zabarwiła się na różowo. Eksperci wskazali przyczynę


Opublikowana w środę na łamach czasopisma "Environmental Health Perspectives" analiza potwierdza przypuszczenia badaczy i wskazuje, że zjawisko spadającej koncentracji plemników u mężczyzn może wynikać z kontaktu z pestycydami stosowanymi w rolnictwie.


Twórcy analizy zebrali i przyjrzeli się wynikom 25 badań szukających związków między pestycydami a płodnością u mężczyzn, uwzględniając potencjalne czynniki zewnętrzne, takie jak palenie i wiek. Działając w ten sposób autorzy odkryli, że mężczyźni narażeni na działanie niektórych klas pestycydów mieli znacznie niższe stężenie plemników od tych, którzy nie mieli z nimi styczności.

Autorka badania: "Nie wiadomo w jaki sposób pestycydy wpływają na płodność"

Badanie objęło łącznie dane dotyczące ponad 1700 mężczyzn, zgromadzone na przestrzeni dekad. Dowód na istnienie powiązania między użyciem pestycydów w rolnictwie i spadkiem koncentracji plemników u mężczyzn został uznany za "wystarczający", by stwierdzić wskazaną zależność.

 

ZOBACZ: Wkrótce będą nam rosły nowe zęby? To nie science fiction


- Bez względu na to, jak spojrzeliśmy na analizę i wyniki, zaobserwowaliśmy trwały związek między wzrostem poziomu środków owadobójczych a spadkiem stężenia plemników – powiedziała portalowi NBC News epidemiolog środowiskowy i autorka badania Melissa Perry.


Badaczka przyznała jednak, że opublikowana analiza stanowi jedynie krok w stronę rozwiązania zagadki spadającej płodności u mężczyzn. Naukowcy wciąż nie wiedzą w jaki dokładnie sposób pestycydy wpływają na stężenie plemników. By to ustalić konieczne są dalsze badania.


Mimo to Perry wyraziła nadzieję, że wyniki badania zwrócą uwagę organów regulacyjnych i wpłyną na kształt prawa określającego zasady stosowania środków chemicznych w rolnictwie.

Kajetan Leśniak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie