Pogoda na Święto Niepodległości, 11.11.2023 nie zachwyci. Idą opady deszczu i śniegu!

Polska
Pogoda na Święto Niepodległości, 11.11.2023 nie zachwyci. Idą opady deszczu i śniegu!
Pixabay/markusspiske/WXCHARTS
Pogoda na Dzień Niepodległości

Święto Niepodległości, którego obchody przywrócono w naszym kraju dopiero w 1989 roku, na dobre zdążyło się zakorzenić w naszej tradycji. Niestety, ale wszystkie znaki w pogodzie wskazują na to, że dzisiejsze obchody będą odbywać się w asyście deszczu, chłodu oraz podmuchów porywistego wiatru, a gdzieniegdzie również śniegu. Czy w którejś części kraju są szanse na lepszą aurę?

Jaka pogoda w sobotę, 11.11.23 rano?

Będzie to bardzo chłodny, w wielu częściach Polski wręcz nieprzyjemny poranek. Nad niemal całym krajem niebo zdominują chmury, a w całym pasie na wschód od zaznaczonej przez nas strefy, spodziewamy się opadów deszczu – miejscami intensywnych.

 

Opady deszczu na ranomapy.meteo.pl (UM, 4 km), opracowanie własne
Opady deszczu na rano

 

Z biegiem czasu ściana opadów dotrze do naszej wschodniej granicy, jednak nie będzie to oznaczało realnej poprawy pogody w kraju – znad zachodu zacznie nasuwać się kolejny deszczowy front. 


Pewne szanse na poranne rozpogodzenia mają tylko mieszkańcy ziemi lubuskiej, Wielkopolski, Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Niestety, z godziny na godzinę, zachmurzenie stopniowo zdominuje warunki meteo także w tych częściach kraju.

 

ZOBACZ: Cyklony i antycyklony: czy na przełomie listopada i grudnia będą kształtować pogodę nad Polską?


Krótko po wschodzie słońca termometry pokażą 5-7 stopni na plusie. Granica +7 kresek doskonale pokrywa się z linią opadów deszczu. Wynika to z tego, że gęste chmury po prostu zablokują ucieczkę temperatury od podłoża do wyższych warstw atmosfery. Oznacza to, że najchłodniej będzie właśnie w zachodniej części kraju – to tam termika zatrzyma się na 5 stopniach powyżej zera.


Co ciekawe, sobota, 11.11.23, będzie pierwszym od dawna dniem, kiedy nawet w Tatrach chłód nieco zelżeje. W Zakopanem możliwe +4 stopnie Celsjusza, a mróz utrzyma się tylko wysoko w górach. Chłodniej będzie np. w Szklarskiej Porębie i na Śnieżce. Pokazuje to jednocześnie, jak ważną rolę w naszym klimacie pełni zachmurzenie (lub jego brak).

 

Ciśnienie  w krajuTwojaPogoda
Ciśnienie w kraju

 

Ciśnienie w całej Polsce będzie bardzo wyrównane, zbliżone do 1001-1004 hPa. Na zachodzie biomet już od wczesnych godzin porannych będzie korzystny, podczas gdy w centrum i na wschodzie warunki zdecydowanie nie będą sprzyjać dobremu samopoczuciu. Skąd taka sytuacja w pogodzie?


W dużej mierze wynika to z dokonującej się powoli przebudowy pola barycznego nad Europą. Niż znad Wielkiej Brytanii, który od kilku dobrych dni kształtował pogodę w Polsce, zaczyna się wypełniać zimnym powietrzem zasysanym znad Arktyki

 

ZOBACZ: Nad Europą pojawiła się zorza polarna. Zjawisko widoczne było w wielu państwach


Uruchomi to szereg zdarzeń w pogodzie, które już niebawem mogą przynieść w praktycznie całej Europie Środkowej odczuwalne ochłodzenie. Uspokajamy – nie będzie to kwestia godzin, a raczej dni. Zmiana warunków meteo będzie postępować powoli, a opowieści o śnieżycach rodem z dalekiej Syberii można raczej włożyć między bajki

Jaka pogoda w sobotę, 11.11.23 w południe?

Nie spodziewamy się, by w jakimkolwiek województwie termometry pokazały więcej niż 10 kresek na plusie. Najbliżej będzie na Opolszczyźnie, w Wielkopolsce i na Górnym Śląsku – tam można liczyć na +9 stopni Celsjusza. Co warto podkreślić, wczesnym popołudniem chmury nad tymi regionami mogą zostać rozerwane – są pewne szanse na to, że w drugiej połowie dnia będzie nawet kilka słonecznych chwil! 


W innych regionach Polski chłodniej: +6 stopni Celsjusza spodziewamy się:


- w Małopolsce,


- na Podkarpaciu,


- na Lubelszczyźnie,


- na ziemi łódzkiej,


- w całym województwie mazowieckim,


- na Warmii, Mazurach i Podlasiu,


- na Pomorzu i Pojezierzu Pomorskim. 

 

Późnym popołudniem deszczowy front, o którym pisaliśmy wcześniej, dotrze do wschodnich krańców Mazowsza i Podlasia (możliwe, że zahaczy także o Warmię i Mazury), a następnie opuści nasz kraj, kierując się nad Litwę. W pasie centralnym, zwłaszcza w Wielkopolsce, na Kujawach i na ziemi łódzkiej możliwe lokalne rozpogodzenia.


Niestety, ale spokój w pogodzie nie potrwa długo. W tym samym czasie, znad Czech, wedrze się kolejna fala opadów. Co ciekawe, tym razem nie tylko deszczu, ale i… śniegu! 

Jaka pogoda w sobotę 11.11.23 wieczorem?

Krótko po zachodzie słońca Polska wkroczy w kolejne dynamiczne zjawisko pogodowe – mowa o wspomnianych opadach śniegu. W tej chwili sporo wskazuje na to, że biały puch nie tylko poprószy lekko w górach, ale też da się we znaki w całym paśmie południowym, od Zgorzelca po Głubczyce. Na wschodzie poprószy w Karpatach – od Beskidu Śląskiego, po Bieszczady! 

 

ZOBACZ: Jaka pogoda na zimę 2023-2024? Mamy najnowsze dane z głównych modeli meteo


Uspokajamy, nie oznacza to, że nad południową Polską nagle rozpętają się zamiecie śnieżne. Po prostu w tych regionach kraju istnieje ryzyko wystąpienia takich opadów. Oczywiście największe zawsze jest ono w górach, co wynika z tego, że są one położone wyżej względem pobliskich miast, a więc jest tam chłodniej. 


Przyjmuje się, że temperatura spada o 0,6 stopnia Celsjusza co 100 metrów. Oznacza to, że jeśli model meteorologiczny wie, że np. Biskupia Kopa ma wysokość 891 m n.p.m. i w danym dniu będą tam -2 stopnie, to zaznacza on strefę opadów właśnie dla tego regionu. Nie oznacza to jednak, że opad dotrze też do pobliskiej Pokrzywnej położonej na wysokości 333 metrów, bo będzie tam po prostu o wiele cieplej.

 

Mapa opadów śnieguWXCHARTS
Mapa opadów śniegu


Im dalej od gór, tym większe szanse na to, że opady śniegu (lub deszczu ze śniegiem) będą przechodziły w deszcz. Nie przewidujemy, aby miało padać na północ od tej linii:

 

Wieczorne opadyWXCHARTS
Wieczorne opady

 

Spodziewamy się, że wieczorem i w nocy temperatura w kraju będzie dość wyrównana, zbliżona do +5 stopni. Uczucie chłodu mogą nieco potęgować podmuchy wiatru – uspokajamy jednak, że w tej chwili IMGW nie wydał żadnego ostrzeżenia w związku z pogodą na sobotę, 11.11.2023.


Na szczęście sporo wskazuje na to, że pogoda w niedzielę choćby w części wynagrodzi nam brzydką, sobotnią aurę. O szczegółach poinformujemy w kolejnym newsie.

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie