Nad Europą pojawiła się zorza polarna. Zjawisko widoczne było w wielu państwach

Świat
Nad Europą pojawiła się zorza polarna. Zjawisko widoczne było w wielu państwach
flickr/Paul Stewart
Zdj. ilustracyjne/ Zorze polarne występują coraz częściej nad Europą

W niedzielny wieczór nad Europą można było zaobserwować niesamowite zjawisko atmosferyczne. Zorzę polarną, bo o niej mowa, wiedzieli mieszkańcy kilkunastu państw - nie tylko krajów skandynawskich, gdzie nie jest to rzadkie zjawisko - ale także Polski, Węgier, a nawet Włoch i Grecji.

W niedzielę wieczorem nad Europą wyraźnie widoczna była zorza polarna. Mieszkańcy wielu państw mogli cieszyć oczy jej widokiem. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia dokumentujące to niezwykłe zjawisko. 

 

Zorzę dostrzeżono, np. w północnych Włoszech. Niezwykłe rozbłyski na niebie zauważono także na Węgrzech.

 

 

 

Zorzę polarną można było dostrzec także w północnej Grecji.

 

 

W niedzielę wieczór zorzę polarną widziano także z Polski. O spektakularny pokazie na niebie informowali mieszkańcy nie tylko północnej części kraju, ale też południowych miejscowości.

 

 

 

Zorza polarna widoczna w Europie

Zorza polarna (Aurora borealis) to zjawisko świetlne występujące najczęściej w okolicach kół podbiegunowych. Często widziana jest w krajach skandynawskich, czy nad Islandią. Coraz częściej zaobserwować można ją nad Polską, a nawet w krajach śródziemnomorskich.

 

Zorza polarna powstaje, gdy strumień naładowanych elektrycznie cząstek emitowanych przez Słońce (zwany wiatrem słonecznym) zostaje wyrzucony w przestrzeń kosmiczną z na tyle dużą mocą, by przedrzeć się przez pole magnetyczne Ziemi. Ponieważ najsłabiej chroni ono nasza planetę w okolicach biegunów, tam najczęściej można spotkać się ze zjawiskiem zorzy.

 

ZOBACZ: Awaryjne lądowanie polskiego samolotu linii Enter Air. W trakcie lotu odkryto usterkę

 

Na południu Europy można najczęściej zobaczyć zorzę zabarwioną na czerwono. Rzadziej występuje w zielonej postaci. Wtedy przybiera kształt podobny do "słupów".

 

Charakterystyczne dla terenów podbiegunowych zjawisko obserwuje się w różnych formach - zazwyczaj przybiera postać barwnych łuków, smug lub pasm kolorowego światła, które cały czas zmienia swoje położenie.

mbl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie