Nad Europę nadciąga potężny cyklon. Polskie placówki dyplomatyczne wydały komunikaty

Świat
Nad Europę nadciąga potężny cyklon. Polskie placówki dyplomatyczne wydały komunikaty
NOAA
Nad Europę Zachodnią nadciąga cyklon Ciaran (zdjęcie ilustracyjne)

Do Europy Zachodniej zbliża sztorm Ciaran. Ma on uderzyć w nocy ze środy na czwartek. Synoptycy prognozują ulewne deszcze i bardzo silny wiatr. W związku z nadchodzącym huraganem polskie placówki dyplomatyczne we Francji i Belgii wydały specjalne komunikaty. Polacy przebywający na obszarach zagrożonych sztormem proszeni są o zachowanie ostrożności i stosowanie się do komunikatów lokalnych służb.

Cyklon Ciaran zmierza w stronę Europy znad Atlantyku. Meteorolodzy przewidują, że przyniesie ze sobą silne wichury i ulewne opady. Specjaliści ostrzegają, że wiatr może łamać i powalać drzewa, zrywać z budynków dachy oraz uszkadzać linie energetyczne. W dużej części Europy mogą również wystąpić powodzie lub podtopienia.


Wysoki stopień zagrożenia wywołał reakcję odpowiednich organów państwowych. Jak podał Reuters, francuskie służby w niektórych zachodnich regionach ogłosiły stan wysokiej gotowości. Mieszkańców wezwano do pozostania w domach, by uchronić się od ulewnych deszczów i sięgających nawet 170 km/h porywów wiatru.

Sztorm Ciaran zbliża się do Europy. Ostrzeżenia dla Polaków za granicą

Na zbliżające się zagrożenie zareagowały również polskie placówki dyplomatyczne. Przedstawicielstwa w Belgii i Francji skierowały do Polaków przebywających w tych krajach specjalne komunikaty.

 

ZOBACZ: Potężny polski czołg zauważony w Ukrainie. Ma ważne zadanie


Jako pierwszy ostrzeżenie wydał Konsulat Generalny w Lyonie. Do zachodniej i północnej Francji sztorm Ciaran ma dotrzeć jeszcze w środę 1 listopada - czytamy w komunikacie.


Cyklon przyniesie ze sobą "huraganowy wiatr, wysokie fale i podtopienia. Zapowiadane poważne zakłócenia komunikacji zbiorowej". Dlatego "w nocy ze środy na czwartek pozostań w domu/hotelu i stosuj się do poleceń władz miejscowych" - ostrzegają Polaków przebywających we Francji pracownicy placówki.

Sztorm Ciaran zbliża się do Europy. Reagują polskie placówki dyplomatyczne

Z kolei Ambasada w Brukseli, powołując się na belgijski Królewski Instytut Meteorologiczny, ostrzega, że Ciaran dotrze do wybrzeża Belgii nad ranem w czwartek 2 listopada.

 

ZOBACZ: Francja: Policjanci postrzelili kobietę w metrze. Groziła atakiem terrorystycznym


W związku z tym "należy zachować ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami miejscowych władz" - czytamy we wpisie Ambasady RP w Brukseli.


W Polsce Ciaran pojawi się w piątek. Meteorolodzy przewidują, że cyklon spowoduje w naszym kraju załamanie pogody, któremu towarzyszyć będą silny wiatr - nawet do 80 km/h - i intensywne opady deszczu.

Kajetan Leśniak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie