Epidemia kryptosporydiozy w Hiszpanii. Turyści wracają chorzy

Świat
Epidemia kryptosporydiozy w Hiszpanii. Turyści wracają chorzy
Flickr/Steve Parke/CC BY 2.0
Kryptosporydioza rozprzestrzenia się w Hiszpanii

Turyści wracają chorzy z hiszpańskich wakacji - powodem jest kryptosporydioza. Zakaźna choroba powoduje nudności, ból brzucha, biegunkę i gorączkę. Okazuje się, że łatwo można zarazić się nią w hotelowych basenach czy parkach rozrywki. W ciągu ostatnich tygodni chorobę wykryto u ponad 600 turystów z Irlandii i Anglii.

Kryptosporydioza to pasożytnicza choroba jelitowa. Wywołują ją pierwotniaki. Objawiać się może silną biegunką, bólami brzucha, nudnościami i gorączką. Objawy mogą się utrzymywać od pięciu dni do nawet dwóch tygodni. Najczęstszym źródłem zarażenia wśród turystów jest woda pitna oraz ta w hotelowych basenach czy parkach wodnych.  

 

ZOBACZ: Rzeszów: Zakażenia bakterią Legionella pneumophila. Sanepid rozpoczął dochodzenie epidemiologiczne


Choroba może skutkować poważnym odwodnieniem, dlatego stanowi szczególne zagrożenie dla małych dzieci, osób starszych i tych z obniżoną odpornością. 

Kryptosporydioza grasuje w Hiszpanii. Wzmożone zachorowania wśród turystów

Podwyższony poziom kryptosporydiozy wykryto w Hiszpanii. Ogniska zarejestrowano w kurorcie Salou w Katalonii i na Balearach. Niestety, choroba dotknęła wielu turystów.

 

ZOBACZ: "100 razy więcej zgonów" na grypę. Pulmonolog mówi o epidemii

 

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) stwierdziło, że ponad 600 wykrytych przypadków w Brytanii i Irlandii dotyczyło osób, które spędziły urlop w Hiszpanii. Jak podaje Saber Vivir TV, podwyższoną liczbę chorych zarejestrowano na terenie Irlandii już w połowie października. Z kolei portal FSN podał, że to o blisko 150 osób więcej niż rok temu w tych samych miesiącach.  


Centrum podało, że liczba zakażonych wzrosła także w Holandii i Luksemburgu. Czyli odpowiednio dwukrotnie i pięciokrotnie więcej niż w tym samym okresie w 2022 roku. 

Przyczyny epidemii. Eksperci ds. zdrowia wyjaśniają

Członkowie ECDC stwierdzili, że epidemia kryptosporydiozy wynika z "kombinacji wielu czynników". Pierwszym była wzmożona interakcja między ludźmi i niestosowanie się do odpowiednich zasad higieny.

 

ZOBACZ: Ponad tysiąc nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Może odpowiadać za to nowa mutacja

 

Jako kolejny czynnik wskazano anomalie pogodowe. Ekstremalne warunki, które tego lata dotknęły południową Europę - fale upałów, ulewne deszcze i powodzie - mogły przyczynić się do rozwoju pasożytów i zwiększenia ryzyka zachorowań. 

kar/kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie