Rzeszów: Zakażenia bakterią Legionella pneumophila. Sanepid rozpoczął dochodzenie epidemiologiczne

Polska
Rzeszów: Zakażenia bakterią Legionella pneumophila. Sanepid rozpoczął dochodzenie epidemiologiczne
Google Maps/Wikimedia Commons/CDC (PHIL #1187)
W rzeszowskich szpitalach jest 15 osób zakażonych bakterią

W Rzeszowie odnotowano ognisko zakażenia bakterią Legionella pneumophila. 15 osób jest w szpitalach. Tamtejszy sanepid wszczął dochodzenie epidemiologiczne.

W komunikacie wydanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie poinformowano, że 11 hospitalizowanych osób to mieszkańcy Rzeszowa, dwójka pacjentów pochodzi z powiatu rzeszowskiego, zaś po jednej osobie z powiatów ropczycko-sędziszowskiego i niżańskiego.

 

Dochodzenie ma wykryć źródło zakażenia bakterią Legionella pneumophila.

 

"W chwili obecnej prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne przez poszczególnych Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych w wyżej wymienionych powiatach w celu wykrycia źródeł zakażenia" - podał sanepid.

Rzeszów. Sanepid pobrał próbki wody do badania

Jak przekazano na stronie inspektoratu, zakażenie następuje najczęściej drogą inhalacyjną. Bakteria nie przenosi się poprzez picie skażonej wody oraz z człowieka na człowieka.

 

ZOBACZ: Zakaz kąpieli na zalewie w Kryspinowie. W wodzie wykryto groźne bakterie

 

"Bakterie te mogą być obecne w instalacji zasilającej wodę, dlatego w dniu 18 sierpnia pobrane zostały próbki z instalacji wody ciepłej" - poinformował sanepid. 

 

"Niezależnie od tego polecono również wzmożenie szczególnego nadzoru nad instalacjami ciepłej wody w obiektach zamieszkania zbiorowego, w tym domach opieki, szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej" - dodano.

Legionella pneumophila. Kto jest szczególnie narażony?

Bakteria Legionella jest szeroko rozpowszechniona w środowisku, a jej rezerwuarem jest woda i mokra gleba.

 

"Potencjalnie bakteria ta może być obecna w instalacji zasilającej w wodę w każdym budynku. Zwolniony przepływ wody, przerywane wykorzystanie wody, obecność biofilmu, stara instalacja wodna sprzyjają kolonizacji Legionella pneumophila" - czytamy na stronie Sanepidu.

 

Rozwojowi bakterii sprzyja osad bogaty w sole wapnia i magnezu, obecność glonów i pierwotniaków oraz temperatura między 25 a 40 st. C. Szczególnie narażone są osoby z obniżona odpornością i przewlekle chore.

an/kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie