Ponad tysiąc nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Może odpowiadać za to nowa mutacja

Polska
Ponad tysiąc nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Może odpowiadać za to nowa mutacja

W Polsce jest coraz więcej zakażeń koronawirusem. W ciągu jednego dnia statystyki wzrosły o ponad tysiąc przypadków. Zdaniem naukowców jest to zwiastun kolejnej fali pandemii. Za taki przyrost odpowiedzialne są nowe mutacje COVID-19.

Z opublikowanego we wtorek raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby w naszym kraju koronawirusem zakaziło się dokładnie 1104 osób. Z czego 776 pacjentów zachorowało po raz pierwszy, a 328 to przypadki ponownego zakażenia. Niestety jedna osoba zmarła, cierpiała ona na choroby współistniejące. 

Koronawirus atakuje w Polsce. Znaczny wzrost zakażeń

Na mapie zakażeń najbardziej wyróżnia się województwo mazowieckie, gdzie zachorowało 170 osób, województwo podlaskie z 96 zakażeniami oraz województwo lubelskie, na terenie którego zdiagnozowano 112 zakażeń. 

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: Nowy wariant koronawirusa. BA.2.86 na liście WHO

 

Przypomnijmy, że raportowane przez resort zdrowia wskaźniki zaczęły rosnąć już pod koniec września. Najwyższy wynik od miesięcy odnotowano 29 października. Pojawiło się wówczas 357 nowych przypadków koronawirusa, w tym 238 nowych zakażeń, a 119 osób zakaziło się ponownie. Tego dnia zmarło czterech pacjentów. Zakażeń było najwięcej od kwietnia kiedy to kończyła się wiosenna fala koronawirusa.

Za wzrost zakażeń odpowiada nowy wariant

Naukowcy nie mają wątpliwości, że właśnie rozpoczyna się kolejna fala koronawirusa. Wpływ na to ma pojawianie się kolejnych mutacji. Ostatnio były to dwa podwiarianty Omikronu - EG.5, nazywany Eris oraz BA.2.86, określony mianem Pirola

 

ZOBACZ: Nowy wariant koronawirusa. WHO wydała komunikat ws. mutacji Eris

 

Niedawno w Stanach Zjednoczonych wykryto kolejną odmianę - która na razie jest oznaczona symbolem HV.1 i wypiera pozostałe mutacje. Raport w tej sprawie wydały Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Stwierdzono w nim, że nowy podwariant odpowiada już za 25 proc. nowych przypadków COVID-19. Jeszcze w sierpniu odpowiadał o zaledwie kilka procent wszystkich zakażeń. 

 

Jednocześnie maleje udział w zakażeniach innych wariantów. Dla przykładu mutacja Eris odpowiada obecnie 22 proc. przypadków, co oznacza spadek o kilka punktów procentowych w porównaniu do wcześniejszego raportu.

sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie