Spędzili w kosmosie ponad rok. To przez awarię

Technologie
Spędzili w kosmosie ponad rok. To przez awarię
PAP/EPA/Bill Ingalls
Frank Rubio wylądował w Kazachstanie

Frank Rubio wraz z Siergiejem Prokopjewem i Dmitirijem Petelinem spędzili w przestrzeni kosmicznej 371 dni. Ich misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej została przedłużona o pół roku z powodu awarii. Ostatecznie w piątek astronauci bezpiecznie wylądowali na kazachskim stepie. Media zauważają, że Rubio pobił rekord czasu na orbicie dla Amerykanina.

Kapsuła Sojuz MS-23 z Rubio, Prokopjewem i Petelinem na pokładzie, wylądowała w Kazachstanie o godz. 5:17 czasu lokalnego. Powrót na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zajął 3,5 godziny.

 

Był to pierwszy lot Rubio w kosmos i od razu rekordowy. Amerykanin wraz z Rosjanami rozpoczął misję 21 września 2022 r.

Nieoczekiwany przebieg misji. Doszło do wycieku

Członkowie załogi Sojuz MS-22 mieli pierwotnie wrócić na Ziemię w marcu, ale ich w ich statku kosmicznym doszło do rozszczelnienia i wycieku płynu chłodzącego. Statek został uznany za niezdolny do lotu, a Roskosmos wysłał w lutym zastępczy Sojuz MS-23.

 

ZOBACZ: Rosja: Roskosmos rozważa kolejną misję. Chce zrekompensować niepowodzenia Łuny-25

 

"Rubio i jego koledzy nie mogli jednak wrócić do domu. Rosyjscy decydenci zadecydowali, że muszą przedłużyć swoją misję, bo Roskosmos musi przygotować kolejną załogę, która ich zastąpi" - wskazywał CNN.

 

Ostatecznie Sojuz MS-24 z Loralą O'Harą i kosmonautami Roskosmosu Olegiem Kononenko i Nikołajem Czubą dotarł na stację kosmiczną 15 września.

 

Podczas 371 dni w przestrzeni kosmicznej załoga misji Sojuz MS-22 okrążyła Ziemię łącznie 5963 razy i przeleciała ponad 250 milionów kilometrów.

Rekord dla USA, nie dla świata

- W kosmosie nie chodzimy, nie dźwigamy własnego ciężaru. Minie od dwóch do sześciu miesięcy zanim powiem, że czuję się normalnie - wskazał Frank Rubio po wylądowaniu.

 

W rozmowie z dziennikarzami Amerykanin dodał, że gdyby od początku wiedział, że misja potrwa ponad rok, prawdopodobnie nie zdecydowałby się na lot w kosmos. Na Ziemi czekała na niego żona i czworo dzieci.

 

ZOBACZ: Ponad 40 lat temu wysłali wiadomość w kosmos. Naukowcy czekają na odpowiedź

 

Rubio 11 września pobił dotychczasowy rekord dla amerykańskiego astronauty w przestrzeni kosmicznej, wynoszący 355 dni. W 2022 r. ustanowił go Mark Vande Hei. Rubio stał się tym samym pierwszym Amerykaninem, który spędził okrągły rok w przestrzeni kosmicznej.

 

Mimo wyczynu Rubio, nie jest on rekordzistą świata. Agencja Reutera przypomina, że Rosjanin Walerij Polakow spędził 437 dni i 18 godzin na stacji kosmicznej Mir między styczniem 1994 a marcem 1995 r. Polakow zmarł 7 września 2022 r.

Paweł Basiak/CNN/NASA/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie